امروز یکشنبه، ۹ مهر ۱۴۰۲

دکتر زارع پور: طرفدار شفافیت و قاعده‌مند بودن فضای مجازی هستم

وزیر ارتباطات و فناوری گفت: در چند رسانه به نقل از من نوشته‌اند؛ «زارع‌پور مدافع فیلترینگ و طرح صیانت است» که در حقیقت به ملاحظات و توضیحات من در این دو مورد توجه نکرده‌اند. من طرفدار شفافیت و قاعده‌مند بودن این فضای مجازی هستم.

‌به گزارش فراسو، عیسی زارع‌پور در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: امروز در یک روز بارانی، در جمع خبرنگاران و تصویربرداران عزیز رسانه‌ها پاسخگوی سوالات‌شان بودم، جلسه خوبی بود.

وی افزود: البته دیدم در چند رسانه به نقل از من گفته‌اند: «زارع‌پور مدافع فیلترینگ و طرح صیانت است» که در حقیقت به ملاحظات و توضیحات من در این دو مورد توجه نکرده‌اند.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: من همواره با هر نوع افراط و تفریط و هر نوع محدودیت یا رهایی و ولنگاری بدون قاعده موافق نبوده و نیستم و همواره طرفدار شفافیت و قاعده‌مند بودن این فضا هستم.

زارع‌پور گفت: اعتقاد دارم که هر کسی که در فضای مجازی فعالیت می‌کند باید حقوق و تکالیف خود را بداند. همان‌گونه که در همه دنیا و به ویژه کشورهای پیشرفته با چارچوب‌های حکمرانی فضای مجازی، قواعد مشخص و معینی برای حفاظت از کسب‌وکارها و مردم به ویژه کودکان در این فضا تنظیم و اجرا کرده‌اند.

وی افزود: وزارت ارتباطات برای اصلاح و ارتقای «طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی» نیز که با عنوان طرح صیانت شهرت یافته پس از اخذ نظر بازیگران و ذی‌نفعان مختلف، پیشنهادهای اصلاحی را به کمیسیون ویژه این طرح و رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه داده است و امیدواریم این طرح به سرانجامی برسد که با اعمال تغییرات و اصلاحات دقیق، در عین ساماندهی فضای مجازی، نگرانی کسب و کارها و ذی‌نفعان این فضا را برطرف کند.

به گزارش ایرنا، عیسی زارع‌پور  امروز و در نخستین نشست مطبوعاتی خود در جمع خبرنگاران گفت: کمیته اقتصاد دیجیتال در دولت با حضور ۲ معاون رییس جمهور و چهار وزیر تشکیل خواهد شد تا سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کشور به ۱۰ درصد برسد.

وی با تاکید بر اینکه شبکه ملی اطلاعات باید با تلاش همه دستگاه‌های دولتی به نتیجه برسد و تحقق پیدا کند، درباره سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کل کشور افزود: توسعه اقتصاد دیجیتال می‌تواند مشکل اشتغال را تا حدودی حل کند.

زارع‌پور ادامه‌داد: برای تحقق شبکه ملی اطلاعات در کشور ساز و کار جدیدی در وزارت ارتباطات پیش‌بینی کرده‌ایم، همه سازمان‌های وزارت ارتباطات پای کار آمده اند و وظیفه دارند تا به تکالیف خود در این زمینه عمل کنند.

وی تاکید کرد: سند بالادستی ما که در شورای عالی فضای مجازی تدوین شده بر تحقق شبکه ملی اطلاعات تاکید کرده است. برای تحقق این طرح کلان،  یک شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات راه اندازی کرده ایم که من مسوول آن هستم.  ما هر هفته دوشنبه صبح در این خصوص جلسه داریم و بیش از ۱۰۰ پروژه ریز و درشت مشخص شده و تحقق آن‌ها به شکل هفتگی بررسی می‌شود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/ZdDTvc