امروز سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

محدودیت‌های ایام نوروز چگونه خواهد بود؟

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت: ما پیشنهاد کردیم اگر بیماری کنترل شود در ایام تعطیلات در شهر‌های زرد و آبی محدودیت‌ها رفع می‌شود، اما اگر روند بیماری صعودی باشد، محدودیت هوشمند با شدت بیشتر اعمال می‌شود، اما در جلسه شنبه ستاد ملی مبارزه با کرونا این مسئله تعیین تکلیف می‌شود.

به گزارش فراسو، صبح امروز جلسه هماهنگی طرح‌های ترافیکی با حضور مسئولان انتظامی، وزارت بهداشت، وزارت کشور، هواشناسی، هلال احمر، اورژانس و وزرت راه و شهرسازی در پلیس راهور ناجا برگزار شد.

پلیس ترغیب کننده سفر نیست

سردار کمال هادیانفر رییس پلیس راهور ناجا گفت: ما خواهش کردیم با توجه به شرایط ویژه سال آینده جلسه‌ای تشکیل شود تا برای ایام تعطیلات پیش رو، برنامه ریزی‌های لازم انجام شود.

وی افزود: قرارگاه سفر‌های نوروزی هر ساله با مشارکت دستگاه‌های مختلف طرح‌های زیادی اجرا می‌کند و امسال نیز از ۲۰ اسفند وارد سفر‌های نوروزی می‌شویم.

این مقام انتظامی ادامه داد: نوروز سال جدید از سال۹۹ متفاوت است، زیرا امسال پروتکل‌ها نهادینه نشده بود و ویروس ناشناخته بود، اما با بهترین وضعیت کاهش ۶۸درصدی تردد داشتیم.

هادیانفر گفت: پس از نوروز، چند فصل کنترل و محدودیت داشتیم و پروتکل‌ها اجرا شد. این مسئله باعث شد کنترل‌ها افزایش یافت و این نیز اثربخش هم بود. در مناطقی که پروتکل‌ها رعایت شد، بیماری کنترل شد.
رییس پلیس راهور ناجا بیان کرد: سال آینده قطعا شرایط سخت‌تر است، زیرا مردم بیش از یک سال است که به سفر رفته و میزان تاب آوری کم شده است.

وی افزود: اینکه در روز‌های پایان سال و نوروز افزایش تردد خواهیم داشت، قطعی است و باید برنامه ریزی کرد.
هادیانفر بیان کرد: قرارگاه ما ترغیب کننده سفر نیست، اما ما باید از قبل آماده باشیم، زیرا قطعا ناوگان باری و درون شهری افزایش تردد خواهند داشت و این موارد اجتناب ناپذیر هستند.

اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، محدودیت‌ها کم می‌شود

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با حصور در این جلسه گفت: در سال جاری، روز‌هایی را تجربه کردیم که حتی روزی ۵۰۰ تست مثبت هم داشتیم که خداروشکر کنترل شد.

وی افزود: سال گذشته، دو روز مانده به انتخابات، اعلام شد ۲ نفر در قم از کرونا فوت کرده اند. ما همان شب پیشنهاداتی به معاون رییس جمهور اعلام کردیم و از همان جا کار قرنطینه شروع شد. حدود ۱۵ اسفند مقرر شد برای نوروز طراحی ویژه‌ای برای مدیریت بیماری داشته باشیم.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور بیان کرد: در ایام نوروز، مقرر شد طرح محدودیت‌ها اجرا شد و پیک تردد‌ها در سه هفته فروردین کاهش یافت. سپس نیز تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها انجام شد.

وی ادامه داد: با درنظر گرفتن ابعاد مختلف اجتماعی، تصمیمات اتخاذ می‌شود و مواردی مانند بیماری کنترل تردد ضروری، کسب و کار، سفر‌ها و دیگر مشکلات نیز مورد بررسی قرار گرفت.

ذوافقاری گفت: ما باید تعادل را در بخش‌های مختلف جامعه برقرار می‌کردیم که توانستیم فاصله گذاری اجتماعی را که هدف اصلی ما بود، اجرا کنیم.

وی افزود: به خاطر رعایت فاصله‌های اجتماعی، محدودیت‌ها ایجاد شد. ما با اجرای طرح‌ها توانستیم کاهش بیماری داشته باشیم که البته در تابستان نیز، پیکی داشتیم.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور بیان کرد: ما متناسب با وضعیت اجتماعی اقتصادی جامعه خود باید تصمیم‌گیری می‌کردیم و نمی‌شد از کشور‌های دیگر کپی کنیم. البته بدانیم که محدودیت‌های مقطعی در بیشتر کشور‌ها جواب نمی‌دهد.

وی اظهار کرد: سرانجام اندیشه یک طرح هوشمند شکل گرفت تا از محدودیت‌های مقطعی عبور کنیم. ما بر مبنای وضعیت شهرها، افزایش یا کاهش محدودیت‌ها را هوشمندسازی کردیم که البته معیار‌ها را وزارت بهداشت تعیین کرد؛ بنابراین بدون تصمیم گیری مجدد، طرح اجرا میشد. همچنین با اجرای طرح سلیمانی، غربالگری و حمایت از اقشار ضعیف جامعه نیز انجام شد.

ذوالفقاری گفت: در آبان و آذر که دوباره پیک بیماری داشتیم، محدودیت هوشمند اجرا شد و ۵ محور اصلی ادارات، کسب و کار، فرهنگی، آموزشی و ترددترافیکی داشت. بیشترین مشکل نیز در بخش تردد‌ها بود.

وی ادامه داد: در مجموع مردم در حوزه همراهی، نمره خوبی دارند، اما در تردد‌ها اینگونه نیست البته بسیاری از مردم کار‌های ضروری دارند که انجام آن سخت است.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت: انصافا راهنمایی و رانندگی با اخلاق، تدبیر و با استفاده از ظرفیت بالا، توانست بدون هیچ مشکلی محدودیت‌های مستمر را اجرا کند که قطعا جای قدردانی دارد و در واقع با کمترین مشاجره، این مشکلات حل شد.

این مقام مسئول در وزارت کشور گفت: در محدودیت‌های اخیر، بیش از ۲ و نیم میلیون خودرو با تدکر پلیس، از سفر منصرف شده و به خانه خود بازگشته اند که این قابل تقدیر است.

پیک چهارم بیماری پیش بینی می‌شود

وی افزود: طرح جدیدی در روز‌های اخیر به ستاد ارسال شد. در ایام عید ممکن است مردم به سفر بروند که در اینصورت با پیک چهارم بیماری مواجه خواهیم شد.

ذوالفقاری درباره محدودیت‌های خوزستان بیان کرد: سه لایه محدودیت داخلی، خارجی و درونی در خوزستان اجرا شد تا روند بیماری کنترل شود.

وی افزود: در بسیاری از استان ها، جهش کرونای انگلیسی نیز مشاهده شده است.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت: پیشنهاد دادیم در شهر‌های قرمز و نارنجی، تردد ممنوع است و تردد در شهر‌های زرد و آبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، محدودیت ترددی ازاد باشد تا مردم به کار‌های متعارف خود رسیدگی کنند. همچنین اگر وصعیت بیماری مناسب باشد، محدودیت شبانه فقط در قرمز و نارنجی پابرچا باشد.

وی بیان کرد: اگر وضعیت بیماری صعودی باشد، محدودیت‌های محل‌های بازی، موزه، رستوران، هتل‌ها و… پروتکل‌های بهداشتی خاصی ایجاد و رعایت شود که در هر استان تعیین می‌شود. درواقع ما بخش پروتکل‌های بهداشتی را تشدید می‌کنیم‌تا بیماری کنترل شود.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت: اگر پروتکل‌های رعایت نشود، محدودیت‌ها به ناچار تشدید می‌شود. همه افراد در جامعه باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند تا با کنترل بیماری، محدودیت‌ها کاهش یابد. مردم و مسئولین برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رقابت کنند تا محدودیت‌ها کاهش یابد.

وی افزود: خارج از بحث کرونا، در ایام نوروز این قرارگاه‌ها تشکیل می‌شد و هماهنگی‌های لازم انجام می‌شد که قطعا در کنار این بیماری، آمادگی‌های لازم در ستاد‌های استانی اجرا شده و وضعیت جاده‌ها کنترل شود.

ذوالفقاری گفت: به مردم توصیه می‌کنیم سفر غیرضرور را کنار بگذارند تا این بیماری مدیریت شود، زیرا همه ما نسبت به افزایش این بیماری، مسیول هستیم.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت: اعمال محدودیت، یک متغییر نورمال نیست و این مسئله باعث می‌شود روال عادی جامعه تغییر می‌کند و در شرایط اضطراری چاره‌ای نیست.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/jD1zqN