امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲

۷ مزیت راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا

معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالای ایران در حالی امروز با حضور مقامات استانی خراسان رضوی، مدیران بورس کالای ایران و نیز با حضور جمعی از تجار و باغداران و فعالان حوزه کشمش برای نخستین بار راه اندازی شد که طی این مراسم معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا به تشریح نقش بورس در حمایت از بخش کشاورزی و مزایای راه اندازی معاملات گواهی سپرده برای محصول کشمش پرداخت.

به گزارش فراسو به نقل از کالاخبر؛ طی این مراسم که صبح روز جاری در شهرستان خلیل آباد استان خراسان رضوی به عنوان قطب تولید کشمش سبز قلمی در کشور برگزار شد، علیرضا ناصرپور به بیان معرفی بورس کالا پرداخت و اظهار کرد: بورس کالای ایران به عنوان بزرگترین بازار رسمی کالایی کشور فعالیت خود را از ابتدای مهرماه سال ۱۳۸۶ آغاز کرد؛ این بورس به عنوان مرجع قیمتی محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی و همچنین محصولات صنعتی و معدنی و برخی کالاهای کشاورزی شناخته می شود و در حال حاضر انواع محصولات صنعتی و معدنی، فرآورده های نفتی و پتروشیمی و کشاورزی و ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی و اختیار معامله قابل داد و ستد هستند.
وی افزود: در بازار محصولات کشاورزی بورس کالا، اکثر محصولات زراعی، دامی و باغی از قبیل انواع کنجاله ها، ذرت، شکر، پسته، پنبه، زیره، زعفران، عدس، نخود، جو، برنج، خرما، روغن، کشمش، گندم، چای، مرغ منجمد، دانه های روغنی و تخم مرغ و … پذیرش شده است.
نقش بورس کالا در حمایت از بخش کشاورزی
ناصرپور با بیان اینکه با ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا، استاندارد این محصولات به مرور زمان ارتقا می یابد، در بیان نقش بورس کالای ایران در حمایت از بخش کشاورزی گفت: این بازار کمک می کند که وجه حاصل از معاملات در کوتاهترین زمان ممکن و با اطمینان کامل به حساب کشاورزان واریز می گردد. ضمن اینکه با توسعه فعالیت های بورس کالا در حوزه کشاورزی شاهد کاهش فعالیت های واسطه گرایانه در این بازار خواهیم بود.
وی با تاکید بر اینکه در این بورس امکان مدیریت ریسک ناشی از نوسانات قیمت محصولات کشاورزی با استفاده از ابزارهای مشتقه وجود دارد، گفت: امکان بازاررسانی مستقیم محصولات کشاورزی توسط بهره برداران از طریق بورس کالا نیز از دیگر نقش های مهم این بورس در حمایت از بخش کشاورزی است. همچنین کشاورزان می توانند به کمک سازوکارهای معاملاتی بورس کالا به صورت مستقیم و یا در قالب تشکل ها با فروش محصول خود در قالب سلف یا گواهی سپرده کالایی تامین مالی نمایند.
وی با بیان اینکه گواهی سپرده کالایی یکی از ابزارهای موجود در بورس کالای ایران است که می تواند برای محصول کشمش نیز مورد استفاده قرار گیرد، گفت: گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می گردد.
سابقه تاریخی گواهی سپرده کالایی در بورس
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در خصوص سابقه گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران اظهار کرد: سابقه راه اندازی این ابزار معاملاتی در بورس کالا در ابتدا به کالای سکه طلا در اسفند ماه ۱۳۹۴ بر می گردد که در این راستا خزانه بانک های رفاه، سامان، صادرات و ملت در این بورس پذیرش شده و ظرفیت خزانه آنها افزایش یافته است. راه اندازی و توسعه صندوق های کالایی پشتوانه طلا بر روی گواهی سپرده سکه طلا نیز از دیگر اقدامات توسعه ای در این بخش بوده است. در ادامه در بهمن ماه ۹۵، مهر ماه ۹۶ و تیرماه ۹۸ نیز این ابزار به ترتیب برای معاملات زعفران، پسته و زیره سبز نیز به کار گرفته شد که از این پس کشمش نیز به عنوان دارایی پایه به این فهرست اضافه خواهد شد.
وی افزود: براساس آمارهای موجود، در ۶ ماهه نخست امسال بیش از ۶۰۷ هزار قطعه سکه، ۴۰ میلیون و ۳۹۸ هزار گرم زعفران، ۵۴۰ هزار کیلوگرم پسته فندقی و بالغ بر ۱۹۹ هزار کیلوگرم زیره سبز در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفته است.
ناصرپور در ادامه به تشریح وضعیت تولید و مصرف کشمش در ایران و جهان پرداخت و گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی خواربار و کشاورزی (FAO) در سال ۲۰۱۴ سه کشور ترکیه، آمریکا و ایران به ترتیب با تولید ۴۲۹ هزار، ۳۲۰ هزار و ۲۰۰هزار تن کشمش بزرگترین تولیدکنندگان جهان بوده اند و در ایران عمده تولید کشمش در استان خراسان رضوی نوع قلمی سبز کاشمر بوده و در استان های آذربایجان غربی و شرقی و کردستان عمده تولید مویز است و در سایر استان ها کشمش تیزابی تولید می شود.
راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش
وی در بررسی امکان راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا اظهار داشت: با توجه به مشخصات کالاهای قابل معامله از طریق گواهی سپرده کالایی، کشمش قابلیت معامله از طریق گواهی سپرده کالایی را دارا بوده و با برگزاری جلسات هم اندیشی، آموزشی و توجیهی و مذاکره با متقاضیان، در حال حاضر انبار پرهیزکار به عنوان اولین انبار نگهداری کشمش در بورس کالای ایران پذیرش شده است. استانداردپذیری، قابلیت ماندگاری برای یک دوره زمانی قابل قبول، نیاز به انبارش کالا، قابلیت تفکیک به محموله های استاندارد و عدم وجود محدودیت و موانع جهت انجام معاملات و کشف نرخ کالا از مهم ترین ویژگی های کشمش است که امکان راه اندازی این معاملات را بر پایه این دارایی فراهم می کند.
۷ مزیت مهم
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در تشریح مزایای معامله کشمش از طریق گواهی سپرده کالایی گفت: “عدم نیاز به تحویل فیزیکی، جابجایی، تحمل هزینه و افت مربوطه در هر بار خرید”؛ “امکان خرید و فروش مستمر و متعدد بدون جابجایی” و “ایجاد اطمینان در خریدار و فروشنده نسبت به کیفیت کالای خریداری شده و مسئولیت انبار پذیرش شده نزد بورس نسبت به کیفیت و کمیت کالای خریداری شده” از مزایای این معاملات است.
به گفته ناصرپور؛ “امکان فروش محصول به قیمت واقعی به ویژه با افزایش حجم معاملات”؛ “استانداردسازی محصول قابل پذیرش در انبار”و “انتشار اطلاعات قیمت ها و حجم معاملات به صورت برخط و از طریق اینترنت در سطح کشور و دنیا و امکان حضور مستقیم خریداران بین المللی در این معاملات” از مزایای دیگر این معاملات است که می توان به آنها اشاره کرد.
وی افزود: “همچنین با توجه به وجود بستر قانونی توثیق در دستورالعمل مربوطه در بورس کالا امکان تأمین مالی تولیدکنندگان دارای گواهی سپرده کشمش در صورت موافقت بانک ها با توثیق گواهی سپرده، وجود دارد که این موضوع نیز مزیت دیگر این معاملات برای محصول کشمش به شمار می رود”.
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در بیان مهلت تسویه معاملات گفت: وجه حاصل از معامله، ظرف مدت حداکثر ۱ روز کاری پس از انجام معامله با لحاظ هزینه های انبارداری و کارمزد معاملات، به حساب مالک کشمش واریز می شود.
ناصرپور در خاتمه سخنان خود در خصوص زمان انجام معاملات گواهی سپرده کشمش گفت: معاملات گواهی سپرده کشمش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵:۳۰ قابل انجام می باشد. اطلاعات آنلاین معاملات در سایت www.tsetmc.com در نماد کشمش سبز ۰۰۰۱خلیل آباد( کشم۰۰۰۱پ۰۱)  قابل مشاهده است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/Dh7hgs