امروز پنج شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

برای ورود ۳G و ۴G به کشور، ۱۲ سال مقاومت شد/ فعال شدن ۵G تا آخر سال برای کاربران خانگی

وزیر ارتباطات با تاکید بر برنامه‌ریزی‌ها برای اجرای ایران هوشمند، گفت: یکی از موضوعات کلیدی ایران هوشمند، راه‌اندازی خدمات نسل پنج است. اگرچه برای ورود نسل سه و چهار ارتباطی به کشور، ۱۲ سال مقاومت شد و فرصت طلایی برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با تکنولوژی از دست رفت، اما نیاز و پیشرفت کشور به این فناوری‌ها وابسته بود.

به گزارش فراسو،مراسم رونمایی از کاربست‌های ۵G در ایران و «انعقاد تفاهم‌نامه‌های خودروی خودران و بیمارستان هوشمند» در سالن پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

محمدجواد آذری جهرمی در این مراسم با بیان اینکه در دوره‌های مختلف اتفاقات زیادی برای ایران افتاده اما کشورمان همچنان پابرجا باقی مانده است، گفت: چنگیزخان مغول به کشور ما حمله کرد، فردی که دست کمی از رئیس جمهوری فعلی آمریکا ندارد. اما ایران پس از آن حمله دوباره به اوج رسید. آینده روشن برای یک فرد نیست، برای یک کشور و نسل است. رویای آینده روشن مهم است، اما مهتر از آن تلاش‌هایی است که همه افراد باید بکنند و باید توجه داشت که  هر دولتی در دوره‌های مختلف مشکلات خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: در حوزه‌های مختلف توسعه علم، حوزه سلامت، حوزه فضایی، حوزه دانش‌بنیان و بخش‌های دیگر، تلاش‌های مختلفی انجام می‌شود. ما برای ساختن آینده روشن، برنامه ایران هوشمند را پیگیری کردیم. دانشگاه تهران این برنامه را نوشت و اندیشمندان از حوزه‌های مختلف روی آن کار کردند و منظومه مدونی از فعالیت‌ها تدوین شد. این برنامه سه ماه است که به شورای عالی فضای مجازی ارائه شده و رئیس جمهوری قول داده که در نوبت بررسی قرار گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه برنامه ایران هوشمند تنها مربوط به وزارت ارتباطات نیست و همه بخش‌ها را شامل می‌شود،‌ اظهار کرد: اگر ایران هوشمند اجرا شود، در اقتصاد دیجیتال دنیا، سهمی غیرنفتی خواهیم داشت و سهمی که با محصولاتی مانند پسته و فرش وجود داشته، با اقتصاد دیجیتال به‌عنوان یک اقتصاد غیرنفتی و در تعامل سازنده با ظرفیت‌های علمی دنیا فراهم می‌شود.

فرصت همزیستی مسالمت‌آمیز با ۳G‌ و ۴G از دست رفت

آذری جهرمی با تاکید بر اهمیت راه‌اندازی خدمات ۵G هم‌زمان با ورودی این فناوری اظهارکرد: یکی از موضوعات کلیدی در برنامه ایران هوشمند، راه‌اندازی خدمات نسل پنج است. برای ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه به کشور، ۱۲ سال مقاومت شد و فرصت طلایی که برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با تکنولوژی روز آن زمان که با خودش فرهنگ و شیوه استفاده از تکنولوژی را می‌آورد، از دست رفت، اما نیاز و پیشرفت کشور به این فناوری‌ها وابسته بود.

وی با بیان اینکه با ورود این فناوری‌ها به کشور، عده‌ای نگران فضای مجازی و آفت‌های آن شدند، افزود: ما هنوز هم در قاعده حقوقی اینکه در بارگذاری محتوا در صورت بروز جرم، تولیدکننده محتوا باید پاسخگو باشد و یا فراهم‌کننده پلتفرم، به اتفاق نظر نرسیده‌ایم. در حال حاضر در نقطه‌ای قرار داریم که نسل پنج ارتباطی کلید می‌خورد و برنامه «ایران هوشمند را طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که هم‌زمان همه بخش‌ها به دنبال اجرای این برنامه باشند و به سمت این فناوری بروند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ما پنجمین کشور در منطقه خاورمیانه هستیم که توسعه تکنولوژی نسل پنجم را آغاز کرده‌ایم، گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه تا سال ۱۴۰۴، ۱۰ درصد توسعه شبکه ملی اطلاعات باید در بسترهای جدید مانند نسل پنجم انجام شود. تاخیری که باعث شد پنجمین کشور باشیم، برای این بود که هماهنگی‌ها انجام شود که اکنون مجوزها در قالب شبکه ملی اطلاعات گرفته شده است.

آذری جهرمی پروژه خودروهای خودران در کیش را پایلوتی برای این پروژه دانست و افزود: موضوع سلامت هوشمند و توسعه زیرساخت‌های آن نیز توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری شرکت ایرانسل پرداخته می‌شود. موضوع سلامت هوشمند و جراحی از راه دور هم توسط هر دو اپراتور همراه اول و ایرانسل برنامه‌ریزی شده تا زیرساخت‌های ۵G پیشرفت کند. تفاهمی با مجموعه دانشگاهی برای تولید مودم‌های ۵G هم برقرار شده تا برای تولید تجهیزات مربوط به نسل پنج از همین حالا سرمایه‌گذاری کنند.

ارائه ۵G برای کاربران خانگی تا پایان سال

وی با تاکید بر لزوم جبران عقب‌افتادگی‌ها در حوزه ثابت، با بیان اینکه تا آخر اسفندماه سال جاری، اینترنت نسل پنجم برای کاربران خانگی به صورت نقطه‌ای فعال می‌شود، گفت: تصمیم داریم تا پایان دولت سایت‌های فعلی را به اینترنت نسل پنجم مجهز کنیم و آن را به‌صورت نقطه‌ای برای اینترنت خانگی ارتقا بدهیم. مجوزهای مربوط به این کار در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات صادر شده است. برای توسعه در این بخش نیاز به سرمایه‌گذاری دولت است و سعی می‌کنیم اینترنت نسل پنجم تا اسفندماه برای کاربران بخش خوبی از مناطق پرتراکم کشور قابل ارائه باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سهم ۱۹٫۴ درصدی ICT در اقتصاد کشور اشاره کرد و این بخش را دارای ظرفیت‌های بسیاری برای رشد دانست و تصریح کرد: ما تمام تلاش را متمرکز کردیم تا این کار به شکل درستی پیش برود. مجموعه فعالیت‌های حوزه  ICT از لحاظ اقتصادی رشد خوبی دارد و صورت‌های مالی این شرکت‌ها به بازار بورس نیز سیگنال‌های مثبت می‌دهد تا در این زمینه سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

آذری جهرمی درباره استفاده کاربران از شبکه شاد بیان کرد: تا روز گذشته، ۱۸۰ گیگابایت از ظرفیت ۷۰۰ گیگابیتی اختصاص‌یافته به شبکه شاد استفاده شده است. همین مسئله باعث افزایش ترافیک داخلی در شبکه شده و اگر به VOD ها نیز اجازه فعالیت داده شود، ترافیک داخلی افزایش بیشتری می‌یابد. همچنین بیش از ۱۱۰۰ دانشگاه در کشور داریم که از این تعداد ۲۰۰ دانشگاه به شبکه ملی اطلاعات متصل شده و با سرمایه‌گذاری‌های لازم، باید بقیه دانشگاه‌های کشور نیز به این شبکه متصل شوند.

وی ادامه داد: در بحث آموزش آنلاین، همان‌طور که همراه اول از آموزش و پرورش پشتیبانی می‌کند، ایرانسل و مخابرات نیز در کنار بخش آموزش‌عالی و دانشگاه‌های کشور قرار گرفته و از نظر پهنای باند و زیرساخت لازم، از این بخش پشتیبانی می‌کنند با این هدف که آموزش در شرایط کرونا تعطیل نشود. امروز شبکه ۵G ایرانسل در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و ساختمان مرکزی شرکت ایرانسل و مناطق اطراف این دو ساختمان، در حال خدمات‌دهی است و به زودی در منطقه عمومی عباس‌آباد تهران و دانشگاه تربیت مدرس نیز راه‌اندازی می‌شود.

امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری بر بستر ۵G

به گزارش ایسنا، در این مراسم پنج تفاهم‌نامه همکاری بر بستر تکنولوژی نسل پنجم ارتباطات (۵G) با حضور محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات-، ستار هاشمی -معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات-، علیرضا زالی -فرمانده ستاد کرونا در تهران-، محمود فتوحی -رئیس دانشگاه صنعتی شریف-، محمود نیلی -رئیس دانشگاه تهران-، مهدی اخوان بهابادی -مدیرعامل همراه اول- بیژن عباسی آرند -مدیرعامل ایرانسل-، دبیر ستاد توسعه فناروی‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تعدادی از مسئولان کشور به امضا رسید.

این تفاهم‌نامه‌ها شامل «طراحی و ایجاد پایلوت حمل‌ونقل هوشمند شهری مبتنی‌بر شبکه‌های ارتباطات سلولی نسل جدید در چارچوب شبکه ملی اطلاعات در کیش»، «پیاده‌سازی خدمات مشاره جراحی از راه دور با استفاده از قابلیت‌های فناوری‌های نسل پنجم ارتباطات»، «توسعه زیرساخت‌ها، خدمات سلامت دیجیتال و پزشکی هوشمند با استفاد از فناوری نسل پنجم مخابراتی»، «توسعه زیست‌بوم فناوری‌های نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی اینترنت اشیا یا هوش مصنوعی، توسعه فناوری‌ها، محصولات و راهکارهای حوزه شبکه مخابراتی نسل پنجم و نسل‌های آینده» بود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/6Bq5lZ