امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲

افت شاخص، فرصتی طلایی برای بورس بازان حرفه‌ای است

مهماندار حقیقی مدیرعامل شرکت کارگزاری آبان: «شرایط افت بازار برای بورس بازان حرفه ای موقعیتی مناسب برای خرید محسوب می شود، نه فرصتی برای فروش»

به گزارش فراسو، مصطفی مهماندار حقیقی در گفت و گو با سنا، ماهیت ذاتی بازارسرمایه را همراه با نوسان دانست و گفت: البته در نظر داشته باشید که افت و خیز قیمت‌ها دایمی نبوده، بلکه دوره‌ای است.

وی اضافه کرد: یکی از اشکالات موجودِ سهامداران این است که در گرانیِ قیمت ها، خریدار سهام بوده و در ارزانی فروشنده هستند، در حالیکه در بورس‌های رایج دنیا دقیقا برعکس این حالت اتفاق میافتد. به این معنی که با ریزش قیمت‌ها، اغلب خریداران حرفه‌ای به جمع کردن سهم‌ها در کف قیمتی خود اقدام می‌کنند تا در آینده به سود مورد نظر برسند.

این عضو شورای عالی بورس ادامه داد: بنابراین نبودِ چنین عملکردی سبب تشکیل بحران در تشدید تنزل قیمت‌ها و نیز افزایش قیمت‌ها در روند صعودی می‌شود. وجود چنین روندی قیمت ها را دچار بحران کرده و به این ترتیب عموم سهامداران دچار آسیب می شوند.

مهماندار حقیقی به سهامداران توصیه کرد تا از انجام معاملات به طور هیجانی خودداری کنند و افزود: لازم است سهامداران آموزش های لازم و مطالعات کافی را قبل از ورود به بازارسرمایه داشته باشند و اگر دانش کافی در این حوزه ندارند حداقل می‌توانید از امکانات موجود در بازار مانند شرکت‌های بازارگردان و سبدگردانان و نیز صندوق های سرمایه‌گذاری بهره مند شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت در قیمت‌ها مداخله کرده  و سبب افت اخیر بورس شده است، گفت: دولت هم در رشد بازار، سود می‌برد، بنابراین افت قیمت ها و ضرر و زیان بازار، معضلات زیادی را برای دولت ها ایجاد می‌کند. از طرفی دیگر، سازمان بورس به عنوان متولی بازار و نیز دولت بر بازارسرمایه نظارت دارند و در موارد لازم اخطارهای لازم را به سهامداران می کند.

 این کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: بازارسرمایه مانند تمام بازارها متاثر از عرضه و تقاضاست و براین اساس، امکان مداخله در سازوکار بورس وجود ندارد. این بازار شفاف است و تمام اطلاعات لازم برای انجام معاملات در اختیار مردم و سهامداران گذاشته می شود، اما در نظر داشته باشید که هر فردی اختیار دارایی خود را دارد و نمی توان چیزی را به سهامدارن تحمیل کرد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/3mtdOD