امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲

گردشگری کشاورزی وارد فاز اجرا می‌شود

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از صورت گرفتن چهار اقدام برای ورود گردشگری کشاورزی به فاز اجرا خبر داد.

به گزارش فراسو، لیلا اژدری در خصوص وارد شدن گردشگری کشاورزی به فاز اجرا بیان کرد: دستورالعمل مجوز گردشگری کشاورزی توسط وزیر به ۳۱ استان ابلاغ شده است و برای واردشدن به مرحله اجرا چند خلاء وجود دارد که در حال برطرف کردن آن‌ها هستیم  و این فاز به زودی راه‌اندازی می‌شود.

برگزاری کارگاه آموزشی آنلاین گردشگری کشاورزی

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های گردشگری اظهار کرد: گردشگری کشاورزی کار جدیدی است که برای بهره‌بردن از مزایای آن به ساخت و ساز و تغییر کاربری نیاز ندارد.

او یکی از این خلاءها را مربوط به ایجاد سامانه برای ثبت نام متقاضیان عنوان کرد و افزود: جلسه کارشناسی نهایی برای ایجاد سامانه‌ای که متقاضیان ثبت‌نام و مدارک خود را در آن بارگذاری کنند برگزار شده و سامانه به زودی راه‌اندازی می‌شود. به این ترتیب کشاورزان و مزرعه‌داران طبق ضوابط می‌توانند برای پذیرش گردشگر اقدام و از مزایای آن استفاده کنند.

او با اشاره به ابهامات استان‌ها درباره دستورالعمل صدور مجوز گردشگری کشاورزی، گفت: استان‌ها در این باره ابهام دارند که برای رفع آن نیاز به گفت‌وگوهای کارشناسی است. برای پاسخ به سئوالات به‌زودی کارگاه آموزشی آنلاین به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار خواهد شد که مشکلات و ابهامات موجود برطرف شود.

تشکیل کارگروه تدوین ضوابط فنی و خدماتی گردشگری کشاورزی

به گزارش روز شنبه میراث آریا، اژدری تدوین ضوابط فنی و خدماتی گردشگری کشاورزی را از دیگر کارهای در حال انجام عنوان کرد و افزود: به این دلیل که در گردشگری کشاورزی به ساخت و ساز نیازی نیست، ضوابط فنی زیادی نداریم، اما در بحث خدمات، ضوابط جدی خواهیم داشت که استانداردهای خدمات گردشگری باید در مزارع اعمال شود.

او بیان کرد: در حال تشکیل کارگروهی متشکل از فعالان کشاورزی و نخبه‌های گردشگری برای تدوین و نگارش شرح خدمات ضوابط فنی و خدمات هستیم.

تفاهم‌نامه با وزارت جهاد کشاورزی 

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های گردشگری به آماده کردن تفاهم‌نامه‌ای با وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت:‌ برای نهایی شدن این تفاهم‌نامه اخیرا چهار جلسه برگزار شد که برای نظر و بررسی نهایی به معاونت‌ها و وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده است.

او افزود: دراین تفاهم‌نامه نقاط مشترک همکاری با وزارت جهاد کشاورزی در خصوص گردشگری کشاورزی مشخص شده است و می‌توان آن را پشتیبانی بالاتر از دستورالعمل ابلاغ شده قبلی دانست.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/VaY0SL