امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲

پذیره نویسی واحدهای صندوق پالایشی یکم تا ۳۰ شهریور تمدید شد

رئیس کل سازمان خصوصی سازی از تمدید پذیره نویسی واحدهای صندوق پالایشی یکم تا ساعت ۲۴ روز ۳۰ شهریور خبر داد.

به گزارش فراسو به نقل از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، علیرضا صالح گفت: پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم از روز ۵ مرداد آغاز شده است که با توجه به پیگیری های زیادی که رسانه ها و نیز آحاد مردم از سازمان خصوصی سازی برای تمدید این پذیره نویسی را داشتند، بر این اساس پذیره نویسی واحدهای صندوق پالایشی یکم تا ساعت ۲۴ روز ۳۰ شهریور تمدید شد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: مردم می توانند از فرصت بوجود آمده برای حضور در پذیره نویسی واحدهای این صندوق تا سقف ۵ میلیون تومان استفاده کنند.

وی ادامه داد: قیمت سهامی که به این صندوق تعلق می گیرد ۲۰ درصد پایین تر از قیمت چهار پالایشگاهی است که در روز چهارم شهریور مشخص شده است. بر این اساس آحاد مردم که دارای کد ملی هستند، بدون توجه به شرایط سنی می توانند تا سقف ۵ میلیون تومان هم از طریق کارگزاریها و هم از طریق بانکها در این پذیره نویسی شرکت کنند.

شایان ذکر است در اجرای جزء (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و مصوبات هیأت وزیران در این زمینه، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری، بخشی از سهام خود در شرکت پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت تهران را از طریق سازمان خصوصی سازی(به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران) واگذار کرده است که جزئیات این پذیره نویسی بدین شرح است:

    –    سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی ایرانی) در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، پنجاه میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

    –    پس از اتمام پذیره نویسی و اخذ مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره ­نویسی توسط سازمان خصوصی سازی به صندوق واگذار خواهد شد.

    –    حداکثر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی، پس از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه‌گذاری است.

    –    پذیره‌نویسی به صورت همزمان از طریق بورس اوراق بهادار تهران و شبکه بانکی کشور برای هر شخص حقیقی دارای کد ملی امکان پذیر است.

    –     پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری موضوع این دستورالعمل صرفاً شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی و یا اتباع خارجی نمیتوانند  در این پذیره نویسی شرکت نمایند.

    –    پذیره‏ نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) صرفاً از طریق کارگزاری‏های بورس و سامانه‏های آنلاین معاملاتی صورت می­گیرد. اشخاص فاقد کد معاملاتی (کد بورسی) می توانند از طریق درگاه‏های غیرحضوری و حضوری بانک‏های منتخب برای خرید واحدها اقدام نمایند. هر شخص می تواند صرفاً یکی از این دو روش را انتخاب نماید.

    –  اکیداً توصیه می‏شود به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، هموطنان جز در موارد ضروری از مراجعه حضوری به شعب بانک‏ها و کارگزاری‏ها پرهیز نموده و پذیره ‏نویسی را از طریق مراجعه غیرحضوری به کارگزاری‏ها و سامانه‏ های آنلاین معاملاتی و درگاه‏های غیرحضوری بانکها انجام دهند.

    –  متقاضیان دارای حساب در هر یک از بانک‏های منتخب می‏‏توانند از طریق مراجعه به درگاه‏های غیرحضوری و حضوری که توسط بانک‏های مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد و با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره‏ نویسی واحدهای سرمایه‏ گذاری مزبور اقدام نمایند. چنانچه متقاضی به درگاه‏های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک فاقد حساب است مراجعه نماید، بانک‏ها مکلف به پذیرش و دریافت اطلاعات وی هستند.

    –  انجام ثبت نام اولیه (حداقل تا ابتدای مرحله احراز هویت) در سامانه سجام به نشانی https://www.sejam.ir  صورت می پذیرد.

گفتنی است پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری پالایش یکم که از روز ۵ شهریورماه آغاز شده تا روز ۱۹ شهریور ادامه یافت که این مهلت یکبار تا ۲۶ شهریور تمدید شد و با توجه به تقاضای مردم و نیز خواسته رسانه ها این مهلت برای بار دوم تا ۳۰ شهریورماه جاری تمدید شده است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/w3Ky46