امروز یکشنبه، ۶ فروردین ۱۴۰۲

واسطه‌های پرنفوذ در کمین بازار فولاد/خارج از بورس شفافیتی در مبادلات نخواهد بود

رییس انجمن تولیدکنندگان فولادگفت: بعید است معاملات محصولات فولادی پس از سال‌ها و این همه مزیت بورس کالا برای تولید کشور، از بورس خارج شود که در صورت این اتفاق شاهد بازگشت واسطه‌های پرنفوذ به معاملات آهن آلات کشور خواهیم بود.

به گزارش فراسو، بهرام سبحانی در گفت و گو با میزان عرضه و معامله انواع محصولات فولادی در بورس کالا طی سال‌های اخیر را عاملی مهم در واقعی شدن قیمت‌ها و رسیدن سود اصلی به تولیدکنندگان دانست و گفت: عرضه محصولات فولادی در بورس کالا طی سال‌های گذشته موجب شده که واسطه‌های پر قدرت سال‌های قبل از صحنه بازار کنار روند.

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه بورس کالا، شفاف‌ترین بازار کالایی کشور بوده و انجمن فولاد طرفدار عرضه محصولات در بورس است، اظهار کرد: در بورس همه اطلاعات معاملاتی اعم از قیمت ها، میزان عرضه و تقاضا و .. شفاف است و امکان رصد دقیق بر روند معاملات وجود دارد. این درحالی است که در بازار خارج از بورس، هیچ شفافیتی حاکم نبوده و معاملات خارج از سازوکار بورس اصلا به صلاح صنعت و اقتصاد کشور نیست.

وی افزود: با مکانیسم بورس کالا بود که قیمت کالا‌ها از شمول قیمت گذاری دولتی خارج شد و شاهد رشد انگیزه تولید در کشور بودیم به شکلی که از همان زمان به بعد طرح‌های توسعه‌ای در صنایع فلزی کشور جان گرفت و امروز شاهد چندبرابر شدن حجم تولیدات صنعتی و معدنی هستیم.

سبحانی با تاکید بر اینکه با ورود فولاد به بورس کالا، بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این صنعت دلگرم شد، ادامه داد: اینکه هرازگاهی شاهد اعتراض برخی گروه‌ها به بورس کالا هستیم امری طبیعی است. چراکه در سال‌های نه چندان دور، سود واسطه‌ها از تجارت فولاد از تولیدکننده فولاد بیشتر بود، اما به واسطه سازوکار بورس و شفافیت معاملاتی این بازار، سود این افراد به حاشیه رانده شد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/Kos7sl