امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲

«هوآوی» جست و جو گر خود را به بازار می‌آورد

در پی محدودیت دسترسی چینی‌ها به اندروید و گوگل پلی هوآوی در حال اقدامات جدید برای عرضه یک جست و جو گر به کاربران خود است.

به گزارش فراسو به نقل از روزنامه ایران نوشت: به‌دنبال افزایش تنش‌ها بین پکن و واشنگتن، هوآوی از همه قابلیت‌های گوگل محروم شد و با توجه به این که این برند اجازه استفاده از اندروید، گوگل پلی و… را ندارد دست به اقدامات جدیدی زد؛ اقداماتی که بسیاری معتقدند به واسطه آنها، این برند می‌تواند در آینده‌ای نزدیک حتی با موتور جست‌و‌جوی گوگل رقابت کند.

هوآوی در ژوئن ۲۰۲۰ از اپلیکیشن Petal Search روی گوشی‌های مدرن و جدید خود رونمایی کرد تا کاربران براحتی بتوانند اپ‌های موجود روی گوشی را پیدا کنند، اما حالا گزارش‌ها حاکی است این اپ قابلیت تبدیل شدن به یک جست و جوگر اختصاصی برای برند هوآوی دارد که مزیتی بزرگ برای آن محسوب می‌شود.

کاربران گوشی‌های جدید هوآوی حالا دیگر می‌توانند با کمک این اپ به اخبار دسترسی داشته باشند، به جست‌و‌جوی عکس بپردازند یا خرید آنلاین خود را انجام دهند. بخش دیگری از این اپ نیز به بررسی پروازها، خرید بلیت و رزرو هتل و… اختصاص دارد و عملاً کاربران می‌توانند با کمک این اپ جست‌و‌جوگر به بسیاری از بازار‌های محلی و اطلاعات آن دسترسی داشته باشند. اما بسیاری معتقدند هوآوی استراتژی بلندمدت دارد تا این اپ جست‌و‌جوگر را به یک موتور قوی جست‌و‌جو تبدیل کند. البته هوآوی نیز اعلام کرده که این اپ به فناوری هوش مصنوعی (AI) مجهز است و با کمک یکی از بات‌های آن با نام PetalBot در آینده به جست‌و‌جوگری توانمند تبدیل خواهد شد و عملاً دیگر نیازی به گوگل نخواهد داشت پس اهمیتی نمی‌دهد که ترامپ مانع استفاده هوآوی از سرویس‌های گوگل شود، اما زمان این تغییر اعلام نشده است. البته تنها هوآوی نیست که به‌دنبال رقابت با گوگل است و در فرانسه نیز طراحان موتور جست جوی Qwant به‌دنبال افزایش توانمندی‌های آن هستند تا بتواند خدماتی بهتر از گوگل ارائه دهد و بازار را از آن خود کند. از سوی دیگر باید گفت که اپلیکیشن Petal Search دارای امکانات جست‌و‌جوی صوتی و تصویری هم در کنار امکان جست و جوی نوشتاری هست. البته ذکر یک نکته لازم است و آن هم این که هوآوی پیش از این نیز یک ابزار جست‌وجوی تصویری با نام HiTouch داشته است ازآنجا که اپلیکیشن Petal Search مجهز به هوش مصنوعی است احتمالاً در آینده می‌تواند با دستیار مجازی Celia نیز همکاری گسترده‌ای داشته باشد و یک موتور جست و جوی فوق‌العاده را در اختیار کاربران این برند چینی قرار دهد.

به این ترتیب ترس از این که نبود سرویس‌های گوگل، بازار این برند را خراب کند از بین می‌رود. گفته می‌شود ویژگی‌های این اپلیکیشن جست‌وجو گر بتدریج در هر ماه معرفی خواهد شد. حریم خصوصی و امنیت سایبری این اپ نیز بشدت مورد توجه برند هوآوی قرار دارد و کاربر می‌تواند امنیت آن را به دلخواه خود بالاتر ببرد.

همه موتور‌های جست‌وجوی جهان ازجمله گوگل از محل تبلیغات درآمدزایی می‌کنند و سخنگوی هوآوی نیز در گفتگو با دیجیتال ترندز عنوان کرده که تبلیغات روی این اپ یا بهتر بگوییم موتور جست و جوی آینده انجام خواهد شد، اما ممکن است این موضوع کمی زمان ببرد. در حال حاضر Petal Search روی گوشی‌های هوشمند مدرن هوآوی در دسترس قرار دارد، ولی هنوز کاربران نمی‌توانند تجربه کاملی از یک موتور جست‌و‌جو را داشته باشند. قرار است علاوه بر چین ابتدا در اسپانیا و ترکیه به‌عنوان نقاط پایلوت، کاربران به این موتور جست‌و‌جو دسترسی داشته باشند و درنهایت هوآوی بتواند زیر فشار‌های امریکا اکوسیستم موبایل خود را ایجاد کند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/gReIwb