امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲

نگاه تازه واردها به بازار بورس بلند مدت باشد/سرمایه گذران صبور نیستند

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه نگاه تازه واردها به بازار بورس بلند مدت باشد، توضیح داد: تصور رسیدن به سود ۵۰ تا صد در صدی در مدت کوتاه به هیچ عنوان منطقی نیست.

به گزارش فراسو، مهدی طغیانی در گفت‌وگو با خانه ملت در تحلیل دلایل نوسان هفته گذشته بازار بورس و نگرانی ایجاد شده برای سهامداران خرد، گفت: نوسان از ذات بازار بورس است و این بازار بالا و پایین بسیار دارد اما آنچه مهم است نگاه بلند مدت به بازار سرمایه است هرچند امروز سرمایه گذاران خرد به دنبال سود در کوتاه مدت بوده و به محض پایین آمدن شاخص بورس با وحشت می خواهند سرمایه خود را بیرون آورند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه استراتژیک به بازار برای افراد در طولانی مدت سودآور خواهد بود، افزود: از آنجا که رسیدن به این نگاه نیازمند آموزش است رسانه ملی باید پای کار آمده و رفتار صحیح در بورس را به مردم یا همان سرمایه‌گذاران خرد آموزش دهد.

به گفته وی در حالی اکنون حجم بالایی از سرمایه گذاری‌ها در بازار سرمایه، مربوط به نقدینگی های خرد مردم است که صاحبان آن به هیچ عنوان صبور نبوده و درصورت مواجه شدن با کوچکترین نوسانی قصد ترک بازار را می‌کنند.

طغیانی روند افزایشی شاخص بورس طی چند ماه گذشته و روند رو به کاهش آن در هفته‌های اخیر را در هر دو حالت غیرطبیعی دانست و افزود: مسئله اصلی ایجاد وضعیت پایدار بر بازار است درواقع نوسانات شدیدِ مقطعی از بازار باید دور شود و بازار به شرایط بنیادین خود باز گردد بدین معنا که نوسانات به جای جنبه احساسی شکل بنیادین به خود بگیرند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه نگاه تازه واردها به بازار بورس بلند مدت باشد، توضیح داد: تصور رسیدن به سود ۵۰ تا صد در صدی در مدت کوتاه به هیچ عنوان منطقی نبوده و حتی اگر زمانی هم این اتفاق رخ دهد باز هم طبیعی نیست چراکه متوسط عایدی بازار باید با سودآوری سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور و سودآوری کارخانه‌جات نسبت مشخصی داشته باشد./

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/FwVIaH