امروز یکشنبه، ۶ فروردین ۱۴۰۲

نخستین فضاپیمای قابل استفاده مجدد چین با موفقیت فرود آمد

خبرگزاری شینهوا گزارش داد: نخستین فضاپیمای آزمایشی قابل استفاده مجدد چین که دو روز پیش به فضا پرتاب شده بود، با موفقیت به محل تعیین شده بازگشت. این موفقیت بزرگ می‌تواند به انجام سفرهای دورتر به فضا منجر شود.

به گزارش فراسو به نقل از خبرگزاری رویترز، این مأموریت بی سر و صدا انجام شد و رسانه های دولتی نباید عکس یا فیلم ویدئویی از پرتاب و فرود این فضاپیما را منتشر کنند. هنوز هیچ جزئیاتی درباره فن آوری های آزمایش شده ارائه نشده است.

اکنون رسانه های اجتماعی چین مملو از حدس و گمان در مورد فضاپیما هستند، برخی از مفسران این فضاپیما را با X-۳۷B نیروی هوایی ایالات متحده مقایسه می کنند؛ X-۳۷B یک هواپیمای فضایی خودکار ساخته شده توسط شرکت بوئینگ است که می تواند مدت طولانی در مدار باقی بماند و بعد به خودی خود به زمین بازگردد.

سه سال پیش، چین اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ سفینه ای را به فضا پرتاب می کند که می تواند مانند هواپیما پرواز کند و قابل استفاده مجدد نیز خواهد بود؛ قابل استفاده مجدد بودن این فضاپیما باعث افزایش دفعات پرتاب و کاهش هزینه های مأموریت می شود.

هنوز مشخص نیست که آیا فضاپیمای آزمایشی پرتاب شده توسط چینی ها یک هواپیمای بال ثابت مانند شاتل فضایی آمریکا بوده است یا خیر. اگر این فضاپیما شبیه X-۳۷B باشد، اندازه آن تقریباً یک پنجم شاتل فضایی خواهد بود.

این فضاپیمای چینی روز جمعه توسط راکت «لانگ مارچ ۲اف» ( Long March ۲F )، خانواده ای از راکت ها که سال ها سفینه فضایی «شن ژو» (Shenzhou) را در مأموریت های سرنشین دار و بدون سرنشین به مدار منتقل کرده است، در مدار زمین قرار گرفت. یک تبعه چینی برای اولین بار در سال ۲۰۰۳، با فضاپیمای «شن ژو» به فضا سفر کرد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/hmg5ty