امروز دوشنبه، ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

مدیرعامل فرابورس: ظرفیت هسته معاملات بورس ۷ برابر شد

مدیرعامل فرابورس ایران از افزایش ۷ برابری ظرفیت هسته معاملات بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش فراسو، امیر هامونی که شب گذشته به همراه محمودرضا خواجه نصیری، عضو هیئت‌مدیره شرکت بورس تهران در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حضور یافته بود ضمن اعلام این خبر افزود: موضوع دو شیفته کردن معاملات در بازار سرمایه که به دلیل فشار بر روی سامانه معاملاتی اتخاذ شده بود، باهمت و تلاش شبانه‌روزی مهندسان ایرانی و شرکت مدیریت فناوری اطلاعات بورس و رفع گره‌های موجود در این سیستم، برطرف شده به‌طوری‌که از روز گذشته ظرفیت هسته معاملات به ۷ برابر افزایش یافته است.

وی افزود: نرم‌افزار سامانه معاملات بازار سرمایه ۶۰۰ تراکنش در ثانیه انجام می‌داد که این عدد در طی سال‌های اخیر و به‌واسطه رشد بازار سرمایه به ظرفیت ۳ هزار تراکنش در ثانیه رسیده بود اما از دوم شهریور، این رقم به ۲۰ هزار تراکنش در ثانیه رسید؛ بنابراین ازاین‌پس تمامی معاملات بازار در یک جلسه معاملاتی انجام خواهد شد.

هامونی با اشاره به این نکته که دوشیفته شدن معاملات، طی یک الی دو هفته قبل و به‌واسطه فشار مضاعفی که در هسته معاملات رخ داده بود انجام شده است اطمینان داد که ازاین‌پس هیچ‌یک از اوراق بازار سرمایه حتی عرضه‌های اولیه در بعدازظهر انجام نخواهد شد.

هامونی همچنین در خصوص اثرات اخبار مربوط به عرضه صندوق دارای دوم که شامل سهام شرکت‌های نفتی و پتروشیمی بود بر بازار سرمایه گفت: پس از اظهارات متفاوتی که در خصوص عرضه این صندوق رخ داد، برخی سهامداران رفتار بین دو نهاد تصمیم‌گیرنده را به سایر حوزه‌ها و کل بازار تعمیم دادند درحالی‌که ازنظر کارشناسی عرضه یا عدم عرضه این صندوق، تأثیری بر مثبت بودن یا منفی شدن روند بازار نخواهد داشت و اینکه عرضه این صندوق در ارزش‌گذاری سهام تأثیرگذار باشد، امری قطعی نیست. این صندوق تنها می‌تواند یک عکس‌العمل مالی- رفتاری در بازار داشته باشد.

هامونی همچنین از تعیین قیمت پایه تخفیف سهام شرکت‌های نفتی و پالایشی جهت پذیره‌نویسی خبر داد و گفت: طبق آخرین تصمیمات اتخاذشده در سازمان بورس و اوراق بهادار، قیمت پایانی این شرکت‌ها در روز سه‌شنبه مبنای قیمت‌گذاری سهام این شرکت‌ها در فرایند پذیره‌نویسی خواهد بود به این صورت که نرخ ثبت‌شده سهام این شرکت‌ها در روز سه‌شنبه با ۲۰ درصد تخفیف به متقاضیان در جریان پذیره‌نویسی عرضه خواهد شد.

مدیرعامل فرابورس ایران همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص عرضه اوراق سلف نفتی در قالب طرح گشایش اقتصادی دولت نیز گفت: این اوراق ارتباطی به طرح گشایش اقتصادی دولت ندارد و بورس انرژی از سال گذشته طبق روال این اوراق را منتشر می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: این طرح نیز به این زودی عملی نخواهد شد چراکه در حال حاضر در سطح سران سه قوه در حال بررسی است و هنوز به مرحله تدوین مقررات و تنظیم دستورالعمل‌ها نرسیده است.

هامونی ضمن تشکر از تمامی نهادهایی که طی این مدت از بازار سرمایه حمایت کرده‌اند گفت: از ۲۱ مردادماه سال جاری که روند نزولی در معاملات بازار سرمایه رخ داد در مجموع حجم معاملات بورس و فرابورس ۱۶۷ هزار میلیارد تومان بوده است و حقیقی‌ها طی این مدت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان سهام خریداری کرده‌اند که این نشان می‌دهد علیرغم روند نزولی بازار تعداد زیادی از معامله گران معتقدند که باید در این مقطع زمانی سهام خریداری کنند.

وی همچنین رقم خرید حقوقی‌ها طی معاملات روز یکشنبه را ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: حقوقی‌ها در بازار سرمایه فعال شدند و همانند سنوات قبل که از بازار حمایت می‌کردند، با هماهنگی بانک‌ها، منابع زیادی به بازار تزریق ‌شده است ازاین‌رو نگرانی از بابت بازار وجود ندارد. ضمن اینکه طبق قول مساعد بانک مرکزی مقرر شده است زمینه‌ای فراهم شود تا علاوه بر دارندگان سهام عدالت، تمامی سهامداران بازار سرمایه بتوانند معادل درصدی از پرتفوی سهام خود، کارت اعتباری و تسهیلات بانکی دریافت کنند تا از این طریق از میزان انگیزه فروش سهام عدالت نیز کاسته شود.

بازار به زودی متعادل می شود/حمایت حقوقی ها ادامه دارد

 در ادامه برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، محمود رضا خواجه نصیری نیز در خصوص بازگشت معاملات بازار سرمایه به‌صورت یک نوبت نیز گفت: تصمیم دو نوبته شدن معاملات بازار سرمایه به دلیل مشکل فنی اتخاذ شد و بر روی بازار اثر گذاشت. این اتفاقی جدید بود و اگر مردم عکس‌العمل نشان دادند به این دلیل بود که با یک‌روند جدید روبرو شده بودند.

وی افزود: خوشبختانه با رفع محدودیت‌های فنی، معاملات مجدداً به‌صورت یک نوبت در روز انجام می‌شود و سهامداران در روزهای آینده و با مثبت شدن بازار همانند آنچه در این چند روز مشاهده کردند، شاهد روان بودن فرایند معاملات در سامانه خواهند بود. اگرچه نمی‌توان منکر آن شد که دو نوبته شدن معاملات اتفاق خوبی نبود. این موضوع قابل دفاع نبوده و فقط به خاطر محدودیت‌های فنی رخ داد ازاین‌رو لازم است از سرمایه‌گذاران به دلیل بروز این محدودیت فنی عذرخواهی شود.

خواجه نصیری همچنین در خصوص اثرات صندوق دارا بر بازار سرمایه نیز گفت: نمی‌توان گفت که چرا سهامداران پس از انتشار اخبار مربوط به عدم عرضه این صندوق و تعویق زمان عرضه آن عکس‌العمل نشان دادند چراکه مدت‌ها با اخبار این صندوق، بازار به سمت سهم‌های پالایشی معطوف شده بود. این نشان می‌دهد باید ازاین‌پس به این موضوع که طرح هر موضوعی از سوی مسئولان، برای سرمایه‌گذاران به یک فاکتور تأثیرگذار تبدیل شده و در محاسباتشان در نظر گرفته می‌شود، توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی افزود: با توجه به افزایش قابل‌توجه تعداد سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه باید بپذیریم که کنترل بازار نیاز به دیدگاه و عملکردی عمیق‌تر دارد و تغییر تصمیم‌ها نباید به‌راحتی انجام شود و باید به آن توجه شود.

وی تأکید کرد: درست است که شرکت‌های نفتی و پالایشی حاضر در بازار سرمایه از ایجاد یا عدم ایجاد صندوق دارا تأثیرپذیر نبوده و در وضعیت سودآوری آن‌ها تغییری ایجاد نخواهد شد اما این‌یک طرف قضیه است. باید توجه داشته باشیم که وقتی دو ماه درباره دارای دوم و ایجاد آن در بازار صحبت کردیم و تبدیل به فاکتوری برای تصمیم‌گیری سهامداران شده است نباید یک‌روزه این فاکتور را از بازار حذف کرده و به اثرات آن بی‌توجه باشیم.

وی در خصوص عرضه سهام عدالت در بورس نیز گفت: سهامداران سهام عدالت تاکنون در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سفارش عرضه سهام عدالت را در بازار سرمایه ثبت کرده‌اند. این نشان می‌دهد دارندگان این سهام به‌هیچ‌وجه برای فروش سهام خود به بازار هجوم نیاورده‌اند چراکه بازار روزی ۳۰ هزار میلیارد تومان معامله داشته است بنابراین نفس موضوع و اصل آزادسازی سهام عدالت در بورس از دیدگاه بنیادی اثری در بازار نداشته بلکه شکل موضوع و تأثیر روانی آن است که باعث بروز عکس‌العمل در بازار سرمایه شده است.

 خواجه نصیری تأکید کرد: ۵۰ میلیون نفر سهامدار در بازار حضور دارند . بنابراین همه دست‌اندرکاران حوزه سیاسی و اقتصادی باید بپذیرند که به تفکرات، اندیشه و تحلیل همه این افراد توجه کرده و به آن احترام بگذارند و صرفاً به این دلیل که ارتباط بنیادی با بازار و نوسانات آن ندارد، به آن بی‌توجهی نکنند.

وی معتقد است انتشار اوراق سلف نفتی ارتباطی به بازار سرمایه ندارد و وجه آن از محل صندوق‌های با درآمد ثابت از قبل تأمین‌شده است و یک ریال هم از بازار سرمایه برای تأمین و خرید این اوراق خارج نمی‌شود.

به عقیده خواجه نصیری، طرح این موضوع و تأثیر آن در بازار سرمایه تنها یک سوءتفاهم بود که خوشبختانه اثرات آن به پایان رسیده است.

وی هماهنگی ایجادشده در بین حقوقی‌ها جهت تقویت بازار را بی‌سابقه خوانده و گفت: سهامداران حقوقی بازار به همراه سازمان بورس و اوراق بهادار، وزارت اقتصاد و هلدینگها یک هم‌افزایی بی‌سابقه‌ای ایجاد کرده‌اند تا جایی که برای نخستین بار در حدود ۵۰ الی ۶۰ حقوقی در راستای حمایت از بازار و تأمین نقدشوندگی بازار همکاری خود را شروع کرده‌اند.

 وی با اشاره به خرید ۱۰ هزار میلیارد تومانی سهامداران حقوقی در معاملات روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد این روند طی روزهای آینده نیز ادامه یافته و به‌عنوان مستمر اجرا شود تا نه‌تنها شاخص بورس مثبت شود بلکه اعتماد و دلگرمی سهامداران نیز بازگردد.

مجلس حامی بازار سرمایه است

در این جلسه محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص وضعیت بازار سرمایه و همچنین راهکارهای مجلس در جهت بهبود و توسعه بازار سرمایه پرداخت.

وی دراین‌باره گفت: در ماه‌های اخیر به دلیل تقاضای گسترده حقیقی‌ها، لازم بود تا طی یک فرایند، این وضعیت مدیریت می‌شد ازاین‌رو دولت علاوه بر آنکه قصد عملی کردن آزادسازی سهام عدالت را داشت سعی کرد از این طریق به تقاضای وارد شده به بازار نیز پاسخ بدهد اما به نظر می‌رسد سرعت عملی که در آزادسازی ۳۰ درصد دوم بکار برده شد تا حدودی بازار را تحت تأثیر قرار داد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه نرخ بازدهی در بازار سرمایه باید متناسب با نرخ بازدهی بنگاه‌های اقتصادی و دیگر فاکتورهای اقتصادی کشور باشد گفت: تصمیم گیران در این حوزه باید از هرگونه اقدام یا سیاست‌گذاری احساسی و لحظه‌ای دوری کرده و تصمیمات مقطعی اتخاذ نکنند به‌خصوص در شرایطی که بازار سرمایه نیاز به تعادلی منطقی دارد. تصمیمات مقطعی بر رویکردهای بازار اثر گذاشته و در مواردی عامل افزایش بی‌منطق و در مواردی باعث کاهش بی‌منطق روندها در بازار سرمایه می‌شود.

وی در خصوص راهکارهای مجلس در خصوص حمایت و توسعه بازار سرمایه نیز گفت: لازم است اصلاحاتی در قوانین و مقررات بازار سرمایه صورت گیرد و همان‌طور که اخیراً افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی با روش سلب حق قدم، در کمترین زمان ممکن به تصویب رسید، در صورت نیاز بازار سرمایه، قوانین جدیدی نیز به‌سرعت تصویب خواهد شد.

 وی یکی از این قوانین را تدوین و اصلاح ضوابط و قوانین مربوط به فضای مجازی ذکر کرده و گفت:

در حوزه نظارت بر حوزه مجازی و فعالیت این بخش در بازار سرمایه خلاء زیادی در بخش مقررات و قوانین وجود دارد که سعی خواهد شد به‌زودی ضوابط جدید طراحی و تصویب شود ضمن آنکه انتظار می‌رود سازمان بورس و اوراق بهادار از ضوابط موجود و ظرفیت‌های فعلی در دسترس نیز به‌خوبی در جهت نظارت بیشتر بهره ببرد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/awHN23