امروز دوشنبه، ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

قیمت جهانی نفت امروز نوزدهم شهریورماه ۹۹

پس از آنکه به دلیل تشدید اوضاع شیوع کرونا در چند کشور جهان قیمت نفت برنت دیروز شاهد افت چشمگیری بود و برای اولین بار از ماه ژوئن به زیر ۴۰ دلار رسید، قیمت نفت خام در بازارهای جهانی امروز هم کاهش داشت.
به گزارش فراسو به نقل از رویترز، بزرگترین بحران سلامت جهانی طی یک قرن گذشته همچنان در برخی از کشورها از جمله هند، انگلیس، اسپانیا و بخش‌هایی از آمریکا درحال گسترش است. شیوع گسترده بیماری موجب شده تا امیدها نسبت به ترمیم سریع اقتصاد جهانی که می تواند موجب افزایش تقاضا برای انرژی گردد کمرنگ شود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۳۶ سنت معادل ۰٫۹۰ درصد کاهش به ۳۹ دلار و ۴۲ سنت رسید. نفت برنت دریروز شاهد افت بیش از ۵ درصدی بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با ۴۱ سنت معادل ۱٫۲ درصد کاهش به ۳۶ دلار و ۳۵ سنت رسید. نفت خام آمریکا روز گذشته شاهد سقوط حدودا ۸ درصدی بود.

تحلیلگران موسسه آی ان جی در یادداشتی نوشتند: «تقاضای پایین مدتی است به نگرانی اصلی در بازار تبدیل شده و این مسئله در حال آشکارتر شدن است.»

کاهش بی سابقه عرضه نفت توسط اوپک و متحدانش موسوم به گروه اوپک پلاس به تقویت قیمت ها کمک کرده، اما آمارهای ضعیف از وضعیت اقتصادی که تقریبا هر روزه از کشورهای مختلف جهان منتشر می‌شود سبب شده تا چشم انداز تقاضا برای نفت همچنان تیره و تار به نظر برسد.

قیمت کالاهای چینی در درب کارخانه طی ماه اوت برای هفتمین ماه متوالی کاهش داشت، هرچند که روند این کاهش به پایین ترین میزان از ماه مارس رسیده است. این آمارها نشان می‌دهد که روند ترمیم دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از بحران کرونا همچنان کند است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/IpZCSX