امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲

قالیباف: به زودی شاهد تحول در حوزه بورس خواهیم بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از تصمیم های مهم امروز بهارستان درباره بازار سرمایه گفت:صیانت از سرمایه و پول مردم از اولویت های مجلس است و در این راستا هم حتماً کمک‌هایی که برای دولت لازم باشد برای تثبیت بورس انجام خواهیم داد.

به گزارش فراسوبه نقل از خانه ملت، دکتر محمدباقر قالیباف در تشریح نشست غیرعلنی امروز (یکشنبه، ۲۳ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی، گفت: نشست غیرعلنی امروز مجلس بیش از دو ساعت و نیم طول کشید و عمدتاً مربوط به مسائل حوزه بازار سرمایه و بورس بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  مجلس یازدهم رسیدگی به مسائل اقتصادی را اولویت کاری خود می داند، افزود: در روزهای اخیر به طور ویژه کمیسیون‌های تخصصی به ویژه کمیسیون‌ های اقتصادی مجلس پیگیر حل مسائل و مشکلات اقتصادی بودند و جمع‌بندی نمایندگان در مجلس به برگزاری نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی منتهی شد و در این نشست روسای کمیسیون‌ها و نمایندگان مطالبی را بیان کردند که جمع‌بندی آن را جهت اطلاع مردم فشرده و خلاصه ارائه می‌کنیم.

وی ادامه داد: مردم مطمئن باشند که مجلس شورای اسلامی مصمم است با حمایت و تقویت لازم، تثبیت را در بازار سرمایه و بورس انجام دهد و تلاش می کند هدایت نقدینگی در بازار بورس به سمت مسائل تولیدی برود تا بتوانیم تکمیل پروژه‌های صنعتی در بخش مسائل تجاری، کارخانجات و تولید در کشور رونق بگیرد و این هدایت به طور جدی و اساسی باشد بنابراین صیانت از سرمایه و پول مردم از اولویت های مجلس است و در این راستا هم حتماً کمک‌هایی که برای دولت لازم باشد برای تثبیت بورس انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: در دو هفته قبل بحث افزایش سرمایه و صرف سهام بدون حق تقدم یکی از موضوعات جدی بود که لایحه دوفوریتی آن در مجلس مورد بررسی قرار گرفت. این مسئله جزو کارهایی بود که کمتر از ۲۳ روز مورد بررسی، تصویب  ابلاغ صورت گرفت. عزیزانی که در بورس هستند می دانند که این اقدام چقدر می تواند به عمق بخشی، تثبیت و هدایت نقدینگی و حفظ نقدینگی و اموال مردم در بورس کمک کند.

قالیباف افزود: مجلس در این بخش نه تنها هیچگونه کوتاهی ندارد، بلکه توجه جدی به این حوزه خواهد داشت و جزو اولویت های مجلس یازدهم است.

درباره بورس مجلس باید به تصمیم های جدید می رسید که رسید

رئیس قوه مقننه اظهارکرد: در حوزه بورس باید به یک تصمیمات جدید می رسیدیم که امروز این تصمیمات در مجلس اتخاذ شد و با کمک وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان بورس و مجموعه شورای عالی بورس که در روز پنجشنبه جلسه ای را داشتند و من در جریان مصوبات آن نشست هستم، مصمم به پیشبرد این کارها و مسائل هستیم.

قالیباف تصریح کرد: یکی از تصمیمات اتخاذ شده در نشست امروز بحث بازارگردانی در بورس بود، این مسئله یکی از نکات بسیار مهم و جدی است، که ما باید به دو طریق به این مسئله توجه کنیم. اول اینکه باید به متغیرهای موجود در بورس مانند حجم مبنا، حداقل سفارش، ضریب اعتباری سهام در حساب کارگزاران، سقف استفاده از اعتبار در بازار سرمایه و… توجه کنیم و قطعاً مجلس مصمم به انجام کارهای کارشناسی و نظارتی در این حوزه است.

تکلیف مجلس به شرکت های دولتی بورسی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بحث بازرگردانی در بورس یک موضوع جدی و اساسی است، یکی دیگر از مسائلی که از همین امروز باید دنبال شده و ان شاء الله اجرایی خواهد شد، این است که بخشی از شرکت هایی که در بورس هستند، شرکت های دولتی و حقوقی بوده که در زمان اوج بازار این شرکت ها به درآمدهایی رسیدند که بخشی از این درآمدها به هر دلیلی از بازار بورس خارج شد، و در واقع از ظرفیت بورس کم شد. ما در مجلس مصمم هستیم که آن شرکت هایی که اغلب دولتی هستند و مدیریت دولتی دارند، مکلفند که این وجوه را مجدد به بازار بورس بازگرداند و بازار را تقویت کنند که این بازارگردانی باید به درستی پیش برود و کسی در این بازار خارج از این موضوع، لیدری بورس را انجام ندهد.

بررسی استفاده از ابزارهای پوشش ریسک و بیمه سهام

قالیباف بیان کرد: یکی دیگر از مسائل و تصمیمات نشست امروز استفاده از ابزارهای پوشش ریسک و بیمه سهام بود، یعنی اختیارات فروش تبعی را با رعایت زیان ناموجه به منابع بیت المال وارد نکنیم، ولی این تصمیم را برای حفظ بورس  انجام داده و پیش خواهیم برد. یکی دیگر از نکاتی که امروز مورد توجه قرار گرفت این بود که از سازوکارهایی برای سهام خزانه و کاهش مزیت های کاهش سهام خزانه غیرمستقیم جهت تقویت سازوکارهای رسمی سهام خزانه در بورس استفاده شود. البته موارد و تصمیمات دیگری نیز اتخاذ شد که در شرایط کنونی شاید فرصت نباشد که من آنها را بیان کنم.

فردا صبح؛ اولین جلسه پیگیری مجلس با حضور قالیباف

وی افزود: با اطمینان عرض می کنم که با جمع بندی امروز در صحن علنی مجلس با حضور وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی و تصمیمات اتخاذ شده در نشست روز پنجشنبه شورای عالی بورس؛ ان شالله با نظارت و پیگیری مجلس و کمیسیون های اقتصادی این تصمیمات و کارها را انجام خواهیم داد. از این رو از فردا صبح (دوشنبه ۲۴ شهریور) اولین جلسه را ساعت ۹ صبح با حضور بنده، روسای کمیسیون های مربوطه، وزیر محترم و رئیس کل بانک مرکزی برگزار می کنیم و از وزیر مربوطه و رئیس کل بانک مرکزی این مسائل را پیگیری خواهیم کرد تا ان شاء الله در این هفته شاهد تحول در حوزه بورس باشیم.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/115qXF