امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲

فعالان صنعت نفت حمایت ویژه می‌شوند

مدیرکل سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور فعال در صنعت نفت مورد حمایت ویژه قرار می‌گیرند.

به گزارش فراسو به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، احمد عسگری افزود: این حمایت با مشورت شرکت‌های مهندسین مشاور صنعت نفت و کارگزاران فناوری و نوآوری اختصاص می‌یابد و شامل بسته حمایت مالی، سرمایه گذاری در قراردادها و تامین تضامین می‌شود.

وی تصریح کرد: در راستای هم‌رسانی عرضه و تقاضا در صنعت نفت و یافتن راه‌حل‌های نوآورانه برای چالش‌های مطرح در حوزه نفت، فراخوانی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور فعال در صنعت نفت منتشر شد.

وی با بیان این که فرآیند شناسایی در دو حوزه انجام می‌شود، ادامه داد: از یک سو با رصد کارشناسی صنعت نفت در کشور، نیازهای این صنعت اعم از نیاز به بومی‌سازی قطعات و تجهیزات و نیاز به خدمات فناورانه شناسایی می‌شود. از سوی دیگر، شرکت‌های دانش‌بنیان توانمندی‌های خود در این حوزه را نمایش می‌دهند.

مدیرکل سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی پارک فناوری پردیس معاونت علمی ریاست جمهوری اختصاص حمایت‌های هوشمند را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: بسته حمایتی اختصاص یافته هم طرف عرضه و هم سمت تقاضا را شامل می‌شود. در واقع شرکت‌های بزرگ فعال در صنعت نفت در صورتی که با شرکت‌های دانش‌بنیان قرارداد ببندند، از حمایت‌هایی برخوردار می‌شوند. البته شرکت‌های دانش‌بنیان طرف قرارداد نیز بسته‌های حمایتی متنوعی را می‌توانند دریافت کنند.

قبول مسوولیت حقوقی

عسگری گفت: برای آنکه صنایع بزرگ نفت با اطمینان و آرامش خاطر بیشتری با شرکت‌های دانش‌بنیان قرارداد همکاری منعقد کنند، پارک فناوری پردیس معاونت علمی حاضر شده است مسوولیت حقوقی این قراردادها را برعهده بگیرد و در صورت لزوم، در این طرح سرمایه‌گذاری انجام دهد.

وی همچنین افزود: این حمایت‌ها، ریسک همکاری با شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان را کاهش می‌دهد و جذابیت همکاری با آنها را بیشتر می‌کند. شرکت‌های دانش‌بنیانی که در راستای حل چالش‌های صنعت نفت همکاری می‌کنند، از خدمات بسیار متنوعی بهره‌مند می‌شوند. این شرکت‌ها علاوه بر برخورداری از بسته تامین مالی و سرمایه‌گذاری در دیگر عرصه‌ها مانند اخذ گواهینامه‌ها و استانداردهای بین‌الملی نیز از حمایت این مجموعه برخوردار هستند.

افزایش توان فنی

این مسوول سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی پارک فناوری پردیس معاونت علمی ریاست جمهوری یادآور شد:، پارک فناوری پردیس معاونت علمی تلاش دارد تا با تشکیل کنسرسیوم (شرکت‌های مشارکت کننده در قرارداد و شریک) توان فنی شرکت‌های دانش‌بنیان را تقویت کند.

وی ادامه داد: بدیهی است که اگر چند شرکت دانش‌بنیان توان خود را تجمیع کنند و در همکاری با یکدیگر به نیازهای فناورانه صنعت نفت پاسخ دهند، می‌توانند، خدمات بسیار موثرتری عرضه کنند.

وی همچنین بیان کرد: در راستای اجرای هرچه بهینه‌تر این طرح و تخصیص حمایت‌ها و شناسایی نیازهای فناورانه صنعت نفت، پارک فناوری پردیس معاونت علمی از مشاوره کارگزاران فناوری و نوآوری خبره در صنعت نفت و شرکت‌های مهندسین مشاور صنعت نفت بهره‌مند می‌شود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/ICqvXK