امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲

صندوق‌های پروژه محور و کارگروه اندیشه‌ورزی دو دستاورد جدید سازمان بورس

تشکیل کارگروه اندیشه ورزی مدتی است که مورد تاکید سازمان بورس قرار گرفته تا بتوان از خردجمعی، استفاده ای بهینه داشت.

به گزدارش فراسو، کتر حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گویی با سنا، در این خصوص ابراز داشت: کارگروه های اندیشه ورزی فضاهایی هستند که توسط فعالین بازار اداره می‌شوند. در واقع یک هسته اندیشه ورزی مرکزی شکل می گیرد و تحت آن هسته مرکزی، پنج هسته اندیشه ورزی دیده می شود که شامل هسته فناوری و آی تی، مدیریت بازار و ارزیابی ریسک، رسانه‌ها فضای مجازی و حقوقی، توسعه بازار بدهی و تامین مالی می شوند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: اعضای کارگروه ها، در جلسات حضور دارند و در فضای مجازی به تبادل اندیشه می پردازند و تمامی فعالان بازار می توانند عضو این فضا شوند. به این ترتیب، پس از جمع بندی مباحث مطرح شده این موضوعات به کارگروه‌های اندیشه ورزی ارسال و با توجه به موضوع، جمع بندی انجام شده و در هسته مرکزی مطرح می شوند. نظرات نهایی هم در نهایت در دستور کار هیات مدیره، شورای عالی بورس و بعضا هیات وزیران مطرح شده و تصمیمات جدیدی برای بازار سرمایه اخذ می‌شود.

شرکت های سهامی عام پروژه محور، راهکاری برای تامین مالی پروژه‌ها

دکتر حسن قالیباف اصل، در خصوص شرکت‌های سهامی عام پروژه محور، ابراز داشت: تاسیس این شرکت‌ها در راستای تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری به تصویب رسید.

وی ادامه داد: مقرر شده تا تامین سرمایه‌ها و سهامداران عمده پروژه های خود را در قالب یک شرکت سهامی عام در سازمان به ثبت برسانند. پس از ثبت شرکت ها به عنوان سهامی عام، سهامدار عمده می‌تواند ۵۰ الی ۶۰ درصد از سرمایه خود را به بازار وارد کند و بلافاصله پس از پذیرش در فرابورس و بازگشایی نماد، معامله صورت می گیرد.

دکتر قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه محور گام مهمی در تامین مالی پروژه‌های اقتصادی است، خاطرنشان ساخت: نخستین درخواست را برای تاسیس این شرکت‌ها را نیز به سازمان ارسال شده است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/LJcmTC