امروز یکشنبه، ۶ فروردین ۱۴۰۲

سبحانی‌فر تأکید کرد: تحول در فرآیندهای پستی کشور

رمضانعلی سبحانی‌فر گفت: افزایش شمار مرسولات پستی به کمک مکانیزه کردن فرایندها، ارتقا سیستم شبکه مجازی و الکترونیک پست و تکمیل پروژه جی‌نف از برنامه های جدید در دستور کار شرکت ملی پست است که با شناسایی بازارهای جدید و بخش بندی بازارها محقق می شود.
بر اساس این گزارش، برغم رشد فزاینده فناوری طی چند سال اخیر و گسترش دیجیتال در همه عرصه ها، هنوز ارسال فیزیکی مرسولات پستی به روال گذشته ادامه دارد اما تازگی مدیر عامل جدید شرکت ملی پست ایران رویکرد تحول گرایانه ای را در این بخش آغاز کرده است.
به گزارش فراسو، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت ملی پست در گفتگو با روزنامه اقتصاد ملی در این رابطه گفت: افزایش شمار مرسولات پستی به کمک مکانیزه کردن فرایندها، ارتقا سیستم شبکه مجازی و الکترونیک پست و تکمیل پروژه جی‌نف از برنامه های جدید در دستور کار شرکت ملی پست  است که با شناسایی بازارهای جدید، بخش بندی بازارها و پیگیری مجدانه به منظور ایجاد فرصت‌های جدید خدمت‌رسانی و تامین نیازهای شهروندان، از مواردی است که می تواند رونق شبکه پستی را به همراه داشته باشد.
رمضانعلی سبحانی‌فر با بیان اینکه سرانه مرسولات به ازاء جمعیت درسنجه های ارزیابی مغفول مانده، افزود:  باید سهمی به آن اختصاص یابد، از این رو با شناسایی بازارهای جدید می توان سرانه مرسولات افزایش انجام کارهای نیابتی دستگاه های اجرایی  و میزان درآمد و ترافیک نیز ارتقاء خواهد یافت.
او با تاکید بر اینکه یکی از برنامه های شرکت ملی پست انتقال هاب پستی کشور به چند منطقه از جمله منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام است گفت: دستیابی به این هدف تحولی اساسی در فرایندهای پستی و تسریع درصص ارائه خدمات خواهد بود. به همین دلیل مطالعاتی با هدف انتقال مبادلات کشور در بخش پست و تبدیل آن به هاب پستی صورت گرفته و  رونق بیشتر شبکه پستی کشور را به همراه خواهد داشت، زیرا ایجاد بارانداز هوایی و دسترسی راحت از دلایل ایجاد این هاب و انتقال مرکز تجزیه و مبادلات است و احداث سوله و راه‌اندازی سیستم مکانیزاسیون از طریق این ظرفیت تازه، موجب سبک شدن بار ترافیک مرسولات از تجزیه و مبادلات تهران خواهد شد.
مدیر عامل شرکت ملی پست ایران با تاکید بر اینکه پروژه GNAF یک پروژه ای ملی و بین دستگاهی است، گفت: این پروژه عاملی برای رفع بسیاری از مشکلات زیرساختی در زمینه اطلاعات مکانی و جغرافیایی است.
سبحانی فر با بیان اینکه رویکرد جدید شرکت ملی پست ارائه خدمات الکترونیک است  تأکید کرد: با تصویب طرح سکوی تجارت الکترونیک، این شرکت گام بلند و مهمی برای توسعه تجارت الکترونیک و در کل خدمات الکترونیکی برداشته است. باید توجه داشت که شرکت ملی پست دارای ظرفیت و امکانات فراوانی برای ایفای نقش موثر در توسعه ملی است و تعامل و همکاری بین دستگاهی می تواند در بسیاری مسائل کشور راهگشا باشد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تاسیس کارگروه مشترک با نهادهای دیگر در حوزه سیستم تبادلات را در دستور کار داریم، گفت: امیدواریم که بتوانیم همکاریها را توسعه داده و زمینه ایجاد خدمات نوین و ارزشمندی را فراهم کنیم.
او بر ضرورت راه‌اندازی سیستم‌های مکانیزه و هوشمند سازی پست و استفاده بهینه از فضاها  تاکید کرد و افزود: مسئولیت ما تسهیل در ارائه خدمت به مشتریان  و افزایش رضایتمندی آنها است. از این رو افزایش ترافیک مرسولات از طریق توسعه بازار الکترونیک پست تاکید داریم، زیرا استفاده از ظرفیت های پست منطقه، به گسترش سطح تعاملات با بخش‌های مختلف شهرستان می شود و کمک می کند ارسال محصولات بومی و صنایع دستی تولیدکننده‌ها تسهیل شود.
او با اشاره به اینکه فلسفه وجودی پست خدمت رسانی با کیفیت به مردم است اظهار کرد: کارکنان پست باید با نگرش شبکه‌ای و نگاه اقتصادی کمک کنند تا ضمن عبور از وضعیت موجود، شبکه پستی را به جایگاه واقعی آن برسانیم.
 مدیرعامل پست در جریان بازدید اخیر خود از مراکز پردازش و اداره کل پست چند استان تاکید کرده که تلاش در جهت ارتقاء و افزایش سرانه پستی باید در دستور کار قرار گیرد. سبحانی فر همچنین از ایجاد هاب های جدید پستی در کشور خبر داده و گفته است که« موقعیت ممتاز استان البرز در ایجاد یک مرکز مکانیزه، بار مرکز پردازش پستی تهران را سبک کرده و به تبع آن صرفه جویی در زمان ارسال مراسلات و تعداد خودروها به وجود آمده است. از این رو پروژه خرید ۴۰۰ دستگاه وانت کلید خورده و بزودی به ناوگان توزیع تخصیص خواهد گرفت .
وی همچنین در بازدید خود از منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام  از احداث بزرگترین هاب پستی کشور در این منطقه خبر داده است.
گفتنی است برغم رشد فزاینده فناوری طی چند سال اخیر و گسترش دیجیتال در همه عرصه ها، هنوز ارسال فیزیکی مرسولات پستی به روال گذشته ادامه دارد اما تازگی مدیر عامل جدید شرکت ملی پست ایران رویکرد تحول گرایانه ای را در این بخش آغاز کرده است.
لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/QOHwfi