امروز دوشنبه، ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

رویترز: نفتکش‌های حامل سوخت ایران به سمت ونزوئلا در حرکت هستند

رویترز اعلام کرد بر اساس اطلاعات یک موسسه ردیابی کشتی، دو نفتکش حامل سوخت ایران در حال دور زدن شبه جزیره “دماغه امید نیک” در جنوبی ترین نقطه قاره آفریقا و حرکت به سمت اقیانوس اطلس با پرچم ایران هستند.

به گزارش فراسو به نقل از رویترز، بر اساس اطلاعات موسسه ردیابی کشتی “رفینیتیو آیکون”، دو نفت کش حامل سوخت ایران در حال دور زدن شبه جزیره “دماغه امید نیک” در جنوبی ترین نقطه قاره آفریقا و حرکت به سمت اقیانوس اطلس با پرچم ایران هستند.

با توجه به منابع آگاه، این شناورهای نسبتاً بزرگ به نام های “فارست” و “فورچن”، که هر کدام حدود ۳۰۰ هزار بشکه سوخت را در بندرعباس بارگیری کرده اند، به ونزوئلا می روند.

بر اساس این گزارش، کمبود بنزین در ونزوئلا به دلیل تولید ناکافی داخلی طی روزهای اخیر بدتر شده و موجب تشکیل صف های طولانی و نیاز به سوخت وارداتی شده است.

ایران برای کمک به ونزوئلا که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد، نخستین ناوگان متشکل از ۵ تانکر سوخت را بین ماه های مه و ژوئن به ونزوئلا فرستاد. این شناورها بدون مزاحمت وارد بندرهای این کشور شدند.

اما دومین ناوگان متشکل از چهار نفتکش با پرچم لیبریا که متعلق به یک گروه حمل و نقل یونانی بود در ماه ژوئیه به ونزوئلا نرسید چرا که توسط دولت آمریکا توقیف شد. پیش بینی می شود که این سوخت توقیف شده به عنوان بخشی از اقدام دادگاه آمریکا به حراج گذاشته شود.

بر اساس داده های موسسه آیکون، فارست و فورچن به طور رسمی مقصد خود تغییر نداده اند. تخمین زده می شود که این دو شناور در ماه جاری وارد ونزوئلا شوند.

رویترز همچنین مدعی شد که یک نفتکش ایرانی دیگر به بزرگی این دو نفتکش به نام فاکسون که ماه پیش از بندر عباس بارگیری کرده است، تجهیزات ناوبری خود را خاموش کرده و همین امر باعث شده تا رهگیری و پیدا کردن موقعیت آن دشوار شود.

به گفته منابع آگاه، با آنکه هنوز مشخص نیست مسیر حرکت این نقتکش از کجا خواهد بود، گفته می شود که محموله آن در حال انتقال به ونزوئلاست.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/PhYkCD