امروز سه شنبه، ۸ آذر ۱۴۰۱

حاکم شدن فضای آرام در بازار میلگرد کشور /بخشی از عرضه ها به «مچینگ» رفت

یک کارگزاری کالایی در خصوص معاملات امروز میلگرد در بورس کالا گفت: بازار طی دو هفته اخیر شرایط باثبات تری را دارا بوده و آرامش در معاملات محصولاتی همچون میلگرد برقرار شده که این آرامش مدیون برقراری تعادل بین نظام عرضه و تقاضا است. چراکه از هفته گذشته عرضه شمش فولادی در بورس به صورت منظم و مستمر انجام شده و با افزایش عرضه ها از انبوه و تراکم تقاضا در بازار کاسته شده؛ تا جایی که امروز فضای آرامی را در معاملات این محصول شاهد بودیم و تحت تاثیر این آرامش برخی عرضه ها بدون رقابت قیمتی به مچینگ رفت.

به گزارش فراسو، مهدی مهدوی مدیر واحد کالای شرکت کارگزاری سرمایه و دانش در خصوص فضای حاکم بر معاملات به کالاخبرگفت: بازار طی دو هفته اخیر شرایط باثبات تری را دارا بوده و آرامش در معاملات محصولاتی همچون میلگرد برقرار شده که این آرامش مدیون برقراری تعادل بین نظام عرضه و تقاضا است. چراکه از هفته گذشته عرضه شمش فولادی در بورس به صورت منظم و مستمر انجام شده و با افزایش عرضه ها از انبوه و تراکم تقاضا در بازار کاسته شده؛ تا جایی که امروز فضای آرامی را در معاملات این محصول شاهد بودیم و تحت تاثیر این آرامش برخی عرضه ها بدون رقابت قیمتی به مچینگ رفت.

وی افزود: از هفته گذشته عرضه محصول شمش و همچنین میلگرد بهتر شده و با رشد عرضه ها و کاهش نوسانات ارز در بازار، دیگر از افت و خیزهای قابل توجه در معاملات محصولات فولادی خبری نیست و شاهد برقراری تعادل در بازار هستیم.

این کارشناس حوزه کالایی تصریح کرد: یکی از دلایل مهم این فضای آرام، رویکردهای آقای سرقینی پس از حضور به عنوان سرپرست جدید وزارت صمت و تجربه ای است که ایشان پیش از این در معاونت امور صنایع این وزارتخانه دارند؛ چراکه سرپرست جدید وزارت صمت از نخستین روز حضور خود در این وزارتخانه بارها بر لزوم رعایت کف عرضه ها تاکید کردند و در آخرین تصمیم نیز ممنوعیت صادرات محصولاتی اعم از شمش فولادی و میلگرد در صورت عدم رعایت کف عرضه ها در بورس را اعلام کردند که با این تصمیمات تناسب در عرضه و تقاضای بازار برقرار شد.

وی با ابراز امیدواری از حفظ آرامش بازار در صورت تداوم عرضه ها به صورت منظم و مستمر و در تناژهای موردنیاز بازار مصرف گفت: انتظار می رود چنانچه عرضه ها به همین منوال ادامه یابد هفته آینده نیز با وضعیت به مراتب بهتری رو به رو باشیم و آرامش بازار حفظ شود. اما با توجه به تعطیلات دهه اول محرم، چنانچه فولادسازان عرضه های خود را در دو زیرگروه شمش فولادی و میلگرد برای هفته آینده لغو کنند، با توجه به روند رو به رشد بهای ارز در سامانه نیما طی روزهای اخیر، ممکن است دو هفته آینده بازار آرامش خود را از دست بدهد که این امر ضرورت رعایت کف عرضه ها در بورس و انجام عرضه ها به صورت مستمر را نشان می دهد.

مهدوی در خاتمه سخنان خود بر تقویت آرامش بازار و حفظ تعادل در نظام عرضه و تقاضا از طریق عرضه های پایدار و رعایت کف عرضه ها در بورس تاکید کرد.

 

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/JMkt1e