امروز یکشنبه، ۶ فروردین ۱۴۰۲

تاثیر کرونا بر فعالان حوزه فناوری: حوزه بانکداری دیجیتال کمترین آسیب پذیری را داشت

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ضمن تایید اینکه حوزه های بانکداری دیجیتال کمترین آسیب پذیری از کرونا را داشتند، گفت: ۵۰ درصد از صاحبان کسب و کارهای حوزه فاوا ابراز داشتند، چنانچه کرونا ۶ ماه دیگر ادامه یابد، چاره‌ای جز تعطیلی ندارند.

«با آغاز کرونا گزارش‌هایی در زمینه تاثیر این ویروس، بر کسب و کارها منتشر شد که اغلب عمق مناسبی نداشتند و نیاز بود روی این مساله کار کارشناسی انجام شود. به همین دلیل ۲۲ کمیسیون فعال در این سازمان، بررسی تاثیرات کرونا بر کسب وکارهای را آغاز کردند. برای این بررسی، پرسشنامه‌ای به شکل آنلاین در دسترس فعالان حوزه فاوا قرار گرفته و با خبرگان این عرصه مصاحبه‌های تفصیلی انجام شد. نتیجه پرسشنامه‌ها، اطلاعات و آمار تفصیلی که به این واسطه در اختیار است، نشان از تاثیر کلان کرونا بر کسب و کارهای کشور دارد.»

به گزارش فراسو، «محمدباقر اثنی عشری» روز دوشنبه در نشست خبری آنلاین با موضوع «تبعات شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران» افزود: حوزه فاوا ۲۲ شاخه فعالیت دارد که از این بین فعالان حوزه شبکه، سخت‌افزار، صندوق‌های مکانیزه فروش، فروشگاه‌های IOT، IT (اینترنت اشیا)، و نرم افزارهای پیشرفته سازمانی و پرتال بیشترین آسیب را دیده‌اند و کمترین آسیب به بدنه کسب و کارهای حوزه‌های بانکداری دیجیتال، بازی‌های رایانه‌ای و فین‌تک‌ها وارد شده است.

آمار وضعیت کسب و کار

رییس سازمان نصر افزود: بر اساس این بررسی، ۷۰ درصد از فعالان حوزه فاوا، اعلام کردند که کسب وکارشان بدتر، خیلی بدتر یا مقداری بدتر شده و ۳۰ درصد از این اوضاع تاثیر منفی نگرفته‌اند. ۶۱ درصد از این افراد، با مشتریان دولتی و خصوصی سرو کار دارند که با کاهش جدی میزان تقاضا رو به رو شدند.

وی افزود: ۳۴ درصد نیز که مشتری عمومی دارند به دلیل کاهش تقاضا، ضرر جدی را تجربه کردند. ۳۰ درصد از شرکت‌ها با زنجیره تامین مشکل داشتند و ۱۲ درصد از کسب و کارهای حوزه فاوا، پاندومی کرونا توانست فرصتی را ایجاد کند که آنها از آن بهره‌مند شوند.

تاثیر کرونا بر بازار اشتغال

بر اساس این گزارش، ۴۰ درصد شرکت‌های حوزه فاوا، ناچار به تعدیل موقت یا دائمی نیروی کار خود شدند که در نهایت نیز ناچار به تعدیل بیش از نیمی از نیروی انسانی خود شدند و سرمایه اصلی خود را از دست دادند.

او با بیان اینکه از دست رفتن درآمد، کاهش تقاضا و بهره‌وری از دغدغه‌های اصلی صاحبان کسب و کار است، گفت: مهم‌ترین مساله‌ای که صاحبان کسب و کارها با آن روبرو شده اند، مشکلات مالی برای پرداخت حقوق، دستمزد و هزینه بیمه تامین اجتماعی است. ضمن اینکه در این مدت رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای تامین سلامت کارمندان هزینه مضاعفی را بر آنها تحمیل کرده است.

اثنی عشری اضافه کرد: ۶۰ درصد از کسب و کارها ناگزیر شدند از محل پس‌انداز و منابع مالی خود استفاده کنند تا بتوانند هزینه برون رفت از بحران را بپردازند و  ۱۰ درصد توانستند سرمایه جذب کنند که گویای محدودیت برای سرمایه‌گذاری است.

تعریف پروژه از سوی دولت برای تحریک تقاضا در بازار از مهم‌ترین مسائلی است که انجام آن می‌تواند بازار IT را نجات دهد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/PoXpKx