امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲

افزایش نقدشوندگی بازار سرمایه در هفته های آینده

نائب رئیس هیات مدیره سبدگردان الماس، تصمیم سازمان بورس در تقویت حضور بازارگردان و استفاده از سهام خزانه و اوراق اختیار فروش را گام هایی اساسی برای بهبود بازار ارزیابی کرد و گفت:  دستورالعمل اخیر، نقد شوندگی را در هفته های آینده تقویت خواهد کرد .

به گزارش فراسو به نقل از سنا، مهدی قلی پور خانقاه اظهار داشت: بعد از این اقدام، توصیه اساسی این است که مردم در سرمایه گذاری های خود صبوری لازم را داشته باشند و البته توجه داشته باشند که سبد سهامی را که چیده اند بدون واهمه  اصلاح کنند و به این سمت بروند که افراد یا نهادهای حرفه ای را طرف مشاوره خود قرار دهند .

وی تشویق مردم برای ورود به بازار سرمایه را تصمیمی درست خواند اما گفت: اینکه مردم به صورت مستقیم وارد بازاری تخصصی شوند که دانش کافی درباره آن ندارند معقول نیست .

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: مردم باید از طریق صندوق های سرمایه گذاری و سایر روش های سرمایه گذاری غیر مستقیم به بازار سرمایه وارد شوند، تا هم از آسیب به خود و هم آسیب به بازار جلوگیری کنند . وی همچنین به سرمایه گذاران توصیه کرد ، سهامی را که نقد شوندگی بالا و ارزندگی دارند، در پرتفوی خود حفظ کنند.

 قلی پور خانقاه افزود: از بعد رسانه ای هم بهتر بود که ویژگی های انتخاب دو روش مدیریت مستقیم و غیر مستقیم برای مردم کامل تر و دقیق تر شکافته می شد تا این انتخاب آگاهانه تر صورت می گرفت.

نائب رئیس هیئت مدیره سبد گردان الماس، در ادامه این گفت و گو پیش بینی بازار را در وضعیت فعلی دشوار دانست و گفت: پیش بینی دقیق بازار با توجه به فاکتورهایی فراوان اثرگذار قدری پیچیده است، به عبارت دیگر، اگر شما بتوانید پیچیدگی های رفتاری مردم را پیش بینی کنید، می توانید بازار را هم پیش بینی کنید.

 وی سپس با ذکر آماری در خصوص سرمایه گذاری مردم در بازارهای مختلف گفت: در ایران سهم بازار سرمایه در ثروت اشخاص کمتر از ۲۰ درصد است، در صورتی که در کشورهای  توسعه یافته، سهم سهام در تولید ثروت بالای ۶۰ درصد است. از طرف دیگر در ایران عمده ثروت یا دارایی مردم در بازار املاک مستغلات است و بیش از ۶۰ درصد دارایی خود را به این بازار برده اند و این در حالی است که در کشور های توسعه یافته این عدد حدود ۲۵ درصد است.

قلی پور خانقاه تصریح کرد:  تحولات اخیر بازارها نشان می دهد، که سهم بورس در ثروت اشخاص روز به روز در حال افزایش است .

 وی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال خروج برخی سرمایه گذاران از بازار سرمایه گفت: اگر سرمایه گذاران از بازار خارج شوند، بازار جایگزینی وجود ندارد که هم قانونی باشد و هم با دارایی های اندک امکان ورود به آن وجود داشته باشد ، بنابراین همچنان در مقایسه با بازارهای موازی همچون طلا، املاک و مستغلات و بانک ها انتخاب افراد همین بازار سرمایه خواهد بود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/Z8sxOD