امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲

ارزندگی قیمت های فعلی سهام؛عامل حمایت سنگین حقوقی ها

عضو هیات مدیره شرکت بورس یکی از دلایل حمایت حقوقی ها از بازار را رسیدن سهم های بنیادی به قیمت های جذاب عنوان کرد و فروش در این شرایط را ناشی از هیجان ارزیابی کرد.

به گزارش فراسو، سید مهدی سدیدی، عضو هیات مدیره شرکت بورس تهران در گفت و گو با سنا، با اشاره به حمایت هوشمندانه حقوقی ها و صندوق ها از بازار سهام در این روزها گفت: این حمایت بر اساس کارشناسی و بررسی میزان ارزندگی این سهام اتفاق افتاد و دلیل این حمایت علاوه بر ارزندگی شرکت های انتخاب شده، رسیدن این سهم ها به قیمت های جذاب برای سرمایه گذاری است.

وی فروش در این قیمت ها را صرفا به دلیل هیجان عنوان کرد و در خصوص زمان پایان اصلاح بازار افزود: در سمت تقاضا شرکت های حقوقی و صندوق ها سهام ارزنده خود برای سرمایه گذاری را انتخاب کرده اند، اما ممکن است در سمت عرضه افراد به دلیل هیجان موجود در بازار بدون توجه به این ارزندگی در صف های فروش قرار بگیرند. به همین دلیل نمی توان قطعی گفت که با وجود حمایت حقوقی ها این اصلاح پایان بپذیرد لیکن با توجه به حمایتهای دیروز و امروز، جو روانی بازار در حال تغییر است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی بانکها با اشاره به قرار گرفتن توده فروشندگان در صف های خرید یک ماه پیش و در قیمت های بالاتر یادآور شد: این افراد چه در روند منفی و چه در روند مثبت بازار همواره هیجانی رفتار می کنند و بخشی از این مساله ناشی از پایین بودن شاخص سواد مالی در بازارهاست. چراکه وقتی در خرید، منطقی وجود نداشته باشد و صرفا بر اساس هیجان اتفاق افتاده باشد، در فروش هم فرد منطقی برای نگهداری سهم خود ندارد.

حقوقی ها وظایف دو سویه دارند

عضو هیات مدیره شرکت بورس در تشریح دلایل عدم حمایت حقوقی ها و حتی عرضه در طی مدت ریزش بازار گفت: در شرایطی که طی شد حقیقی ها نیز در فروش سهام خود ناموفق بودند، بنابراین حقوقی ها نیز بی شک در این امر به توفیقی دست پیدا نکرده اند. اما به طور کلی از بهمن ماه ۹۸ حقوقی های بازار در زمینه وظایف خود کم کاری کرده اند و میتوانستند با شناورسازی و عرضه های متعادل کننده فضای بازار را مدیریت کنند.

وی با تاکید بر وظیفه دو سویه حقوقی ها خاطرنشان کرد: یکی از وظایف ذاتی حقوقی ها بازارسازی و بازارگردانی است و باید از سهم خود حمایت کند؛ نه تنها وقتی که سهم در حال ریزش است، بلکه باید به موقع سهام خود را در بازار شناور کند و روند قیمت سهم خود را منطقی کند.

خلاف فلسفه بازار حرکت نکنید

سدیدی راهکار رسیدن به ریتم هماهنگ تر روند بازار را ایجاد نگاه بلندمدت در سهامداران دانست و گفت:وقتی سهامداران اقدام به خرید سهمی می کنند ابتدا به بررسی بنیاد شرکت بپردازند. یعنی باید حداقل تولید و فروش و حاشیه سود آن را بررسی کنند و میزان تولید و فروش و سود سالانه را با ارزش بازار شرکت مقایسه کنند تا سود برایشان افشا شود. این مساله کار پیچیده ای نیست و با سوادی مختصر نیز فرد می تواند این بررسی را انجام دهد.

این فعال بازار سرمایه با تاکید بر ضرورت این بررسی ها قبل از ورود به سهم تصریح کرد:این فلسفه حرکت صحیح در بازار است. چنانچه افراد خلاف فلسفه این بازار عمل کنند نه تنها بهره ای از این بازار نمی برند، بلکه متضرر نیز خواهند شد و دیگران را نیز در سایه رفتار هیجانی خود متضرر می کنند.

همه دارایی ها را تبدیل به سهام نکنید

مدیرعامل صندوق بازنشستگی بانکها سرمایه گذاری را نیازمند ایجاد ترکیب دارایی ها عنوان کرد و افزود: برخی افراد با فروش خانه و ماشین خود به بازار سهام آمده اند؛ در حالی که این امر خلاف قوانین سرمایه گذاری است. چراکه افراد باید دارایی های خود را تفکیک کنند و اصطلاحا سبدی از دارایی برای خود ایجاد کنند. بر این اساس تبدیل همه دارایی ها به سهم اشتباه است. چون بورس حتی با فرض داشتن سواد مالی کافی توسط سرمایه گذار باز هم دارای ریسک های متعددی است که ممکن است سرمایه فرد را تحت الشعاع قرار دهد.

وی یادآور شد: کافی است تنها بخشی از سبد سرمایه گذاری افراد را خرید سهام به خود اختصاص دهد و این سهام نیز باید از بین سهام بنیادی و با دید بلندمدت انتخاب شود. چنانچه این اصول رعایت شود بورس نیز می تواند یک سرمایه گذاری مطلوب برای جامعه تلقی شود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/9Vx4yC