امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲
پژوهش و تحقیق پس از شیوع کرونا نیازمند راهکارهای جدید استp-c6Y

پژوهش و تحقیق پس از شیوع کرونا نیازمند راهکارهای جدید است

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در وبینار اجلاس WSIS 2020 درباره جهان پس از کرونا و تاثیر آن بر و آینده اکوسیستم علم الکترونیکی تاکید کرد:«برای مقابله با چالش‌های ناشی از شیوع در حوزه پژوهش و تحقیق نیازمند راهکارهای جدید و به‌روز هستیم.»

به گزارش فراسو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، وحید یزدانیان امروز به‌صورت برخط در نشست «واکنش‌ها به بیماری همه‌گیر COVID 19 و آینده اکوسیستم علم الکترونیکی» از مجموعه نشست‌های حوزه «دانشگاه‌ها و تحول دیجیتال» در اجلاس WSIS 2020 با موضوع «بررسی وضعیت تحقیق و نوآوری در دوران شیوع» و با حضور ۳۰ نفر از صاحب‌نظران سراسر جهان سخنرانی کرد.

در این نشست ۵ ارائه توسط پنج سخنران، مطرح شد و سخنرانی یزدانیان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با موضوع بررسی وضعیت تحقیق و نوآوری در دوران شیوع، ارائه شد.

یزدانیان در سخنانی با دسته‌بندی چالش‌های پیش روی مراکز و تیم‌های تحقیقاتی گفت: در دوران شیوع کرونا یکی از چالش‌ها، انتخاب و ترکیب تیم‌های تحقیقاتی است چراکه ارزیابی توانمندی افراد در این شرایط بسیار دشوار است.

وی تمرکز بر فعالیت‌های تحقیقاتی محض و دور شدن از آزمایشگاه و انجام فعالیت‌های کاربردی را چالش دیگر حوزه پژوهش در دوران شیوع دانست و گفت: در این دوران بیشتر تحقیقات به‌صورت کاغذی یا Paper Work انجام می‌شود.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: چالش دیگر موضوع حفاظت از داده‌هاست. درحالی‌که افراد از طریق شبکه و دورکاری، اطلاعات موردنیاز را تبادل می‌کنند امکان از دست رفتن و یا سرقت برخی اطلاعات وجود دارد و البته حفاظت از داده‌ها را مشکل‌تر می‌کند.

یزدانیان در خصوص راهکارهای مقابله با این چالش‌ها گفت: این چالش‌ها، چالش‌های جدید است و برای مقابله با آن‌ها باید راهکارهای جدیدی اندیشیده شود و قطعاً استفاده از راهکارهای سنتی نمی‌تواند پاسخگو باشد.

وی در خصوص تأثیرگذاری آثار شیوع کرونا در بخش‌های مختلف گفت: آثار شیوع کرونا در موضوعاتی نظیر آموزش و اقتصاد خیلی سریع، مشخص شد به‌نحوی‌که در همان ماهه‌ای اول تأثیرات قابل‌ ملاحظه‌ای داشت. لیکن در موضوع تحقیق و پژوهش آثار شیوع دیرتر مشخص خواهد شد. البته این آثار در این بخش ماندگاری بیشتری هم خواهد داشت.

یزدانیان پیش‌بینی کرد که آثار مترتب بر پژوهش و تحقیق بر سایر حوزه‌ها هم تأثیر مضاعف خواهد داشت و ممکن است موج دومی از چالش‌های جدید را در سایر حوزه‌ها به‌ویژه در بخش توسعه صنعتی ایجاد کند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/p7zaem