امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲

رئیس ساز مان بورس و مدیرعامل بورس کالا درگذشت حجت‌الاسلام موسویان را تسلیت گفتند

دکتر حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و حامد سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالای ایران در پیام های جداگانه ای درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان، نایب رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار را تسلیت گفتند.

به گزارش فراسو،  متن پیام دکتر حسن قالیباف اصل بدین شرح است:

اذا مات العالم ثلم فی‌الاسلام ثلمه لایسدها شیء
استاد حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سید عباس موسویان یکی از مشهورترین چهره‌های حوزه مالی اسلامی بود. آوازه نام این استاد فراتر از مرزهای کشورمان در محافل علمی این حوزه طنین‌انداز بود و هرگاه درباره بررسی و ایجاد الگوهای مالی اسلامی صحبت می‌شد، نام و آثار ایشان نیز به میان می‌آمد.
این استاد فقید، نقشی بی‌بدیل در توسعه و تحول محصولات منطبق با شریعت اسلامی در بازارهای مالی داشت. مباحثات وی در داخل و خارج از کشور، موجب شده بود تا چهره‌ای صحیح از توانمندی‌های اقتصاد اسلامی ترسیم شود. مطالعات میان‌رشته‌ای توسط این مدرس حوزه و دانشگاه تاثیر قابل توجهی بر گفتمان مشترک حوزه- دانشگاه گذاشته بود به نحوی که همه محققان حوزه مالی اسلامی این شخصیت عظیم را می‌شناختند. به مثابه حدیث پیامبر گرانقدر اسلام (ص)، برتری عالم بر سایر مردم مانند برتری ماه بر سایر ستارگان است و اینک ماه تابان آسمان علوم مالی اسلامی به تقدیر پرودگار به خاموشی رفته است.
بدین وسیله این ضایعه غم‌انگیز را به اندیشمندان مسلمان، فعالان بازار سرمایه کشور، خانواده و دوستداران آن مرحوم تسلیت گفته از خداوند منان برای ایشان علو درجات طلب می‌کنم. باشد که شاگردانش بتوانند بار کم‌فروغ شدن این حوزه را با تلاش‌هایشان بکاهند. آمین./ حسن قالیباف اصل

بر پایه همین گزارش ،متن پیام حامد سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالای ایران نیز بدین شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون

خبر تاثر برانگیز درگذشت استاد ارجمند و عالم وارسته حجت الاسلام والمسلمین دکتر موسویان باعث بهت و تاسف فراوان اهالی بازار سرمایه و اهل علم اعم از دانشگاهیان و حوزویان شد. همه آنانی که با این استاد بزرگوار اخلاق و عالم فرهیخته از نزدیک آشنایی داشتند بر ویژگی های ممتاز و منحصر به فرد ایشان چه در زمینه علم فقه و اقتصاد و چه در اخلاق و تواضع صحه می گذارند.

ایفای نقش ویژه و منحصر به فرد وی در تشکیل کمیته فقهی بورس و اوراق بهادار گره های بزرگی از اقتصاد کشور گشود که تنها با بهره گیری از علم و درایت ایشان مقدور بود و بی شک تلاش ها و مجاهدت ها ونقش بی بدیل ایشان در پایه گذاری مبانی فقهی معاملات بازار سرمایه در تاریخ ماندگار خواهد بود و وفقدان حضور وی صدمه ای جبران ناپذیر برای حوزه، دانشگاه و اقتصاد کشور خواهد بود.

گرچه عدم حضور ایشان قابل جبران نیست اما آثار و برکات اقدامات بی نظیر ایشان تا دهه ها نام و یاد وی را زنده نگه خواهد داشت و در زمانی که بازار سرمایه ایران به جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد کشور دست یافته است نقش استاد موسویان در این بالندگی نقشی منحصر به فرد و بی رقیب می نماید.

حوزه مالی اسلامی به عنوان یکی از رشته های نوپای علمی در ایران قطعا ظهور و رشد خود را بیش از هر کس به خدمات این اندیشمند پرفروغ مدیون است و آثار علمی و کتب و مقالات به یادگار مانده از ایشان تا سالها مرجع همه علاقه مندان و دانش پژوهان خواهد بود.

بنده به نوبه خودم این ضایعه و فقدان جانسوز را به خانواده معزز ایشان، اهالی بازار سرمایه و دانشگاهیان و حوزیان مرتبط با وی تسلیت و تعزیت عرض نموده و از خدای منان برای آن فرهیخته گرانقدر و مجاهد نستوه طلب غفران الهی می نمایم و برای خانواده محترم وی صبر و اجر مسالت می نمایم./ حامد سلطانی نژاد

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/KUcQab