امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲
نفت

قیمت جهانی نفت بالا رفت

با انتشار اخبار مبنی بر برنامه چین برای خرید و انتقال محموله‌های بزرگ نفت خام از آمریکا در آگوست و سپتامبر، قیمت جهانی نفت بالا رفت.

به گزارش فراسو از رویترز، نفت خام برنت با ۳۲ سنت یا ۰.۷ درصد افزایش هر بشکه ۴.۱۲ دلار معامله شد و وست تگزاس اینترمیدیت نیز با رشد ۳۵ سنتی یا ۰.۸ درصدی بشکه ای ۴۲.۳۶ دلار دست به دست شد.

شرکت ملی نفت چین به طور آزمایشی نفتکش‌ها را برای انتقال دستکم ۲۰ میلیون بشکه نفت آمریکا برای ماه‌های آگوست و سپتامبر رزرو کرده است؛ این اقدام همزمان با افزایش خریدهای محصولات انرژی و کشاورزی از آمریکا و بازنگری توافق تجاری منعقد شده با واشنگتن از سوی پکن انجام شده است.

واردات رکودرشکن نفت از سوی بزرگترین وارد کننده نفت در جهان برای تسهیل محدودیت‌های جهانی مرتبط با کووید-۱۹ از قیمت های نفت حمایت کرده است، اگرچه موارد جدید ابتلا در برخی کشورها ممکن است باردیگر مصرف را تحت الشعاع قرار دهد.

«هویی لی» اقتصاددان بانک اوسیبی‌سی سنگاپور در اینباره گفت: داده‌های تقاضای نفت هفته گذشته تا اندازه زیادی مثبت بود به طوری که داده‌های آمریکا در مورد تقاضای بنزین با فاصله ۳.۵ درصدی از سطوح پیش از پاندمی گزارش شد و ارقام مرتبط با نفت خام پالایش شده چین نیز در ماه جولای رقم رکوردشکنی را نشان می داد.

بانک ANZ تخمین می‌زند که تقاضای جهانی نفت طی چهار ماه اخیر با افزایش ۸ میلیون بشکه‌ای در روز به ۸۸ میلیون بشکه رسیده باشد که البته نسبت به مدتی مشابه در سال گذشته همچنان ۱۳ میلیون بشکه در روز کمتر است.

سرمایه گذاران از نشست هفته جاری وزرای نفتی گروه اوپک به دنبال نشانه‌های مثبت دیگری در مورد عرضه نفت در آینده هستند. این نشست ۱۹ آگوست برگزار خواهد شد. این گروه ماه گذشته توصیه کرد که تولیدکنندگان از اول آگوست نفت تولید خود را از ۹.۷ میلیون بشکه توافق شده در ماه مه، به ۷.۷ میلیون بشکه در روز تسهیل کنند. در آمریکا، تعداد حلقه‌های چاه‌ نفت و گاز طبیعی فعال هفته گذشته برای پانزدهمین هفته در پایین ترین سطح آن اعلام شد. ‌

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/ayWQ9i