امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲
بورس

صعود بورس‌ها در آمریکا و آسیا

به گزارش فراسو به نقل از بلومبرگ، دور تازه تنش های بین دو اقتصاد نخست جهان بار دیگر باعث نگرانی معامله‌گران شده است. آمریکا از طرف چینی خواسته است تا کنسولگری خود در شهر هوستون را تعطیل کند و دونالد ترامپ از احتمال تعطیل شدن تعداد بیشتری از کنسولگری های چین خبر داده است. از طرف دیگر چین در اقدامی متقابل دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را صادر کرد و دیپلمات‌های آمریکایی این مرکز را ترک کردند.

کوین گدیس- استراتژیست ارشد درآمدی در موسسه ریموند جیمز گفت: اگر تنها یک مساله باشد که فکر و ذهن معامله گران را مشغول کند، آن مساله همین خواهد بود که قرار است دو اقتصاد نخست جهان تا کجا به این کش مکش ادامه دهند. از زمانی که این بحران ها شدت گرفته است معامله گران نگران آینده رشد اقتصادی جهان شده‌اند به ویژه حالا که ویروس کرونا، اقتصاد جهانی را در وضعیت بسیار شکننده‌ای قرار داده است.

از سوی دیگر هرچند که اخبار مثبتی در زمینه دارویی و کاهش سرعت شیوع کرونا در جهان به گوش می رسد اما به نظر می‌رسد هنوز تا تولید و عرضه انبوه واکسن موثر مقابله با کرونا مسیری طولانی در پیش است. سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به سوالات ایجاد شده درخصوص پیشرفت‌های دارویی مقابله با کرونا گفته است تولید انبوه واکسن تا پیش از سال آینده میسر نخواهد بود و این بدان معناست که دست کم در کوتاه مدت، جهان کماکان با پیامدهای اقتصادی و بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا دست به گریبان خواهد بود.

اندی مینارد- کارشناس بازار سرمایه در موسسه «چاینا رنسانس» گفت: چیزی که بازارها را می‌ترساند این است که تازه اول تنش‌های جدید بین چین و آمریکا باشد و دو طرف وارد دور تازه‌ای اقدامات متقابل علیه یکدیگر شوند که با توجه به شرایط کنونی اقتصاد جهانی، خبری بسیار بدخواهد بود.

دانشگاه آکسفورد از موفقیت آمیز بودن نتایج اولیه واکسن ضدکرونایی خود و تقویت سطح ایمنی بدن افراد آزمایش شونده خبر داده است. تقریبا در بدن تمامی داوطلبانی که تزریق واکسن به آنها از ماه آوریل انجام شده، سطح ایمنی ارتقا یافته است. قرار است آزمایشات به سطح گسترده تری در کشورهای دیگر نیز ادامه یابد و در صورتی که همه چیز به خوبی پیش برود، تا پایان سال این واکسن وارد مرحله تولید انبوه شود.

تاکنون بیش از ۱۶ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۷۴۹ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۵۴ هزار و ۲۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۵۰ هزار و ۱۱ نفر، برزیل با ۸۷ هزار و ۱۳۱ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۷۵۹ نفر، مکزیک با ۴۳ هزار و ۶۸۰ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۱۱۲ نفر بوده است.

مت میسکین- استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه «جان هانوک اینوستمنت منیجمنت» گفت: یک نوع جنگ بین کسانی که با خوش‌بینی به آینده می‌خواهند مصارف خود را افزایش دهند و آن‌هایی که از ترس پیدا نشدن واکسن کرونا میل به پس انداز دارند در گرفته است و همین رفتار متناقض مصرف کنندگان، کار را برای پیش بینی وضعیت آینده دشوار ساخته است.

بورس آمریکا

هر چند که شیوع کرونا در بزرگ ترین اقتصاد جهان کماکان در سطح نگران کننده‌ای باقی مانده و شمار قربانیان کماکان به طرز محسوسی بالا می رود، مشاور اقتصادی ترامپ نسبت به تغییر شرایط اقتصادی امیدوار است. لری کودلو با بیان اینکه روند احیای رشد اقتصادی کماکان ادامه دارد، گفت: البته نمی‌خواهم کتمان کنم که وضع در بسیاری از ایالت‌ها کماکان خوب نیست اما فکر می کنم در سه ماهه سوم و چهارم سال نسبت به نیمه نخست سال شاهد یک رشد اقتصادی ۲۰ درصدی خواهیم بود.

هم چنین استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا- با تمجید از حمایت نمایندگان مجلس سنا از بسته حمایتی جدید دولت گفته است که بسته حمایتی جدید برای مقابله با پیامدهای کرونا نهایی شده و یک تریلیون دلار اعتبار برای آن تخصیص داده شده است.

به مانند بسته حمایتی قبلی، کمک هزینه نقدی بلاعوض ۱۲۰۰ دلاری به شهروندان آمریکایی پرداخت خواهد شد و تخفیفاتی برای پرداخت بیمه بیکاری شاغلین در نظر گرفته شده است.

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۸ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۵۱۸.۶۵ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۵۷ درصد افزایش تا سطح ۳۲۳۳.۹۵ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۵۱ درصد صعود در سطح ۱۰ هزار و ۵۱۹.۷۵ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در حوزه مذاکرات برگزیت، پالس‌های مثبتی درحال مخابره شدن به بازار است. میشل بارنیه- مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت گفته است که از نظر وی رسیدن به یک توافق بر سر آینده روابط اتحادیه اروپا با انگلیس کاملا شدنی است.

با وجود گذشت چهار سال از رای اکثریت مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، چگونگی آینده روابط دو طرف کماکان مشخص نیست و همین مساله باعث سردرگمی معامله‌گران بورسی در اروپا شده است. اتحادیه اروپا خواستار رسیدن به یک توافق مقدماتی تا ماه اکتبر است.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۳۱ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۱۰۴.۸۸  واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۰۴ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۲ هزار و ۸۳۸.۶۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با افت ۰.۳۴ درصدی در سطح ۴۹۳۹.۶۹ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۱.۷۱ درصد پایین رفت و به ۷۱۷۰.۶۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۱۶ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۷۱۵.۶۶ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ ۰.۴۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۶۰۳.۲۶  واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای  کامپوزیت» صعود ۰.۵۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۵۲۸.۴۸ واحد بسته شد.

هلن کیایو- کارشناس ارشد مسایل اقتصادی چین در بنک آو امریکا- گفت: مشکل این است که حتی اگر اقتصاد چین نیز به تدریج بهبود یابد، شرایط برای بیشتر نقاط دیگر جهان هنوز وخیم است و این می‌تواند فشار زیادی به اقتصاد صادرات محور چین وارد کند و جلوی یک احیای سریع را بگیرد.

در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۳۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۰۴۴.۱۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰.۴۴ درصد افزایش به ۴۱.۶۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۳۱ درصدی به ازای ۴۳.۵۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۳۷.۳۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۱۴ درصدی به ازای ۲۴.۳۹ دلار مبادله شد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/ohn9c0