امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲

صعود بورس‌ها در آمریکا و آسیا

بیشتر شاخص‌های بورسی مهم در آسیا و آمریکا صعودی بودند.

به گزارش فراسو به نقل از بلومبرگ، دور تازه تنش‌های بین دو اقتصاد نخست جهان بار دیگر باعث نگرانی معامله گران شده است. مایک پمپیو- وزیر خارجه آمریکا در اظهارتی تند مدعی شده که کنسولگری چین تبدیل به لانه جاسوسی شده بود و از طرف دیگر این کشور را متهم به تلاش برای سرقت تکنولوژی آمریکا کرد. طرف چینی در پاسخ به این اتهامات، ضمن ابراز تاسف عمیق، اتهام سرقت فناوری و رعایت نکردن مسایل مربوط به مالکیت حقوقی را رد کرده است. آمریکا پیشتر به طرف چینی دستور داده بود که کنسولگری خود در شهر هوستون را تعطیل کند و دونالد ترامپ از احتمال تعطیل شدن تعداد بیشتری از کنسولگری های چین خبر داده است. از طرف دیگر چین در اقدامی متقابل دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را صادر کرد و دیپلمات‌های آمریکایی این مرکز را ترک کردند.

در داخل آمریکا، واکنش ها به اظهارات جنجالی رئیس‌جمهوری آمریکا که خواهان به تعویق افتادن تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به دلیل آن چه وی آن را غیر قابل اطمینان بودن نتایج آرای صندوق‌های پستی خوانده، ادامه دارد. نانسی پلوسی- رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به اظهارات ترامپ گفته است اختیار تصمیم گیری درخصوص تاریخ انتخابات بر عهده کنگره است و انتخابات در تاریخ مقرر خود برگزار خواهد شد.

جو بایدن- معاون اول دوره ریاست جمهوری اوباما و نامزد دموکرات‌ها در بیشتر نظرسنجی‌ها از ترامپ پیش است و با توجه به رویکردهای کاملا متفاوت وی در مسایل بودجه‌ای و سیاست خارجی، پیروزی وی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد شاخصهای مالی بگذارد.

کیم فارست- استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه بوکه کپیتال پارتنرز گفت: ترس بیشتر معامله‌گران درحال حاضر از این است که احیای رشد اقتصادی بیشتر از چیزی که قبلا تصور می‌شد طول بکشد. ما شاهد آن هستیم که میزان فعالیت‌های اقتصادی در سراسر جهان رو به افزایش است اما اینکه بگوییم با سرعت خواهیم توانست به سطوح قبل از آغاز بحران برگردیم به نظرم کمی اغراق آمیز و خوش خیالی خواهد بود.

از سوی دیگر هر چند که اخبار مثبتی در زمینه دارویی و کاهش سرعت شیوع کرونا در جهان به گوش می‌رسد اما به نظر می‌رسد هنوز تا تولید و عرضه انبوه واکسن موثر مقابله با کرونا مسیری طولانی در پیش است. گروه تحقیقات دارویی دانشگاه آکسفورد که پیشتر از احتمال ساخت واکسن کرونا تا پایان سال خبر داده بود، اکنون در اظهاراتی گفته است شاید لازم باشد افراد به طور سالانه مجبور به تزریق واکسن کرونا شوند و واکسن ساخت آن ها، یک پادتن همیشگی در برابر این ویروس نباشد.

تاکنون بیش از ۱۸ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۷۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۹۲ هزار و ۸۰۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۵۸ هزار و ۳۶۵ نفر، برزیل با ۹۴ هزار و ۱۳۰ نفر، مکزیک با ۴۷ هزار و ۷۴۶ نفر، انگلیس با ۴۶ هزار و ۲۰۱ نفر و هند با ۳۸ هزار و ۱۷۶ نفر بوده است.

مت میسکین- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه «جان هانوک اینوستمنت منیجمنت» گفت: یک نوع جنگ بین کسانی که با خوش‌بینی به آینده می خواهند مصارف خود را افزایش دهند و آن هایی که از ترس پیدا نشدن واکسن کرونا میل به پس انداز دارند در گرفته است و همین رفتار متناقض مصرف کنندگان، کار را برای پیش‌بینی وضعیت آینده دشوار ساخته است.

بورس آمریکا

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده است که به حضور پررنگ خود در بازارهای مالی ادامه خواهد داد و برنامه خرید اوراق قرضه شرکت های مختلف و بخش دولتی نیز کماکان اجرا خواهد شد. انتظار می رود این برنامه در سطوح مختلف دست کم تا پایان سال جاری میلادی ادامه یابد هر چند که با توجه به نگرانی‌ها از خروج تورم از سطح دو درصدی هدف گذاری شده، این بانک احتمالا نرخ بهره را در محدوده کنونی حفظ خواهد کرد.

نرخ بهره اکنون در بسیاری از کشورهای جهان نظیر ژاپن و سوییس و همچنین در سطح منطقه یورو در محدوده منفی قرار دارد و شماری از مقامات آمریکایی خواستار اتخاذ رویکرد مشابهی توسط فدرال رزرو هستند. با این حال بسیاری از مقامات بانک مرکزی آمریکا معتقدند چنین اقدامی فشار بسیار سنگینی در بازار اوراق خواهد داشت به ویژه حالا که بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری نسبت به زمان قبل از بحران حدودا سه برابر شده است و انتظار می‌رود این روند صعودی ادامه دار باشد.

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴۴ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۴۲۸.۳۲ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۷۷ درصد افزایش تا سطح ۳۲۷۱.۱۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۴۹ درصد صعود در سطح ۱۰ هزار و ۷۴۵.۲۷ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

با وجود بازگشایی مرزهای درون اتحادیه اروپا و بازگشایی کسب‌وکارها، هنوز تا بازگشت میزان فعالیت‌های اقتصادی به سطوح پیش از بحران فاصله زیادی وجود دارد و شاخص اطمینان مدیران خرید در اقتصادهای بزرگ اروپایی نظیر آلمان و فرانسه نشان می‌دهد آنها نسبت به یک رشد سریع اقتصادی دست کم در کوتاه مدت چندان خوش بین نیستند.

صورت‌های سود و زیان شرکت‌های بزرگ اروپایی به ویژه برندهای لوکس، خطوط هوایی و گردشگری نیز نشان دهنده آن است که این شرکت‌ها تحت تاثیر شیوع کرونا با کاهش محسوس درآمدهای خود مواجه شده‌اند.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۱.۵۴ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۹۷.۷۶ واحد بسته شد.

شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۵۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۳۱۳.۳۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با ریزش ۱.۴۳ درصدی در سطح ۴۷۸۳.۶۹ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۱.۷ درصد پایین رفت و به ۶۸۷۷.۴۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با صعود ۲.۰۸ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۱۶۲.۱۰ واحدی بالا رفت.

شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ ۰.۹۵ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۶۲.۰۵ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» افزایش ۰.۹۸ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۷۴۱.۲۵ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۰۹ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۹۲۲.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰.۶۴ درصد کاهش به ۳۹.۹۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۰۲ درصدی به ازای ۴۳.۲۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۱۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۷۳.۶۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۰۸ درصدی به ازای ۲۴.۴۷ دلار مبادله شد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/PtXixQ