امروز پنج شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

روند کنونی معاملات بورس طبیعی است

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: روند فعلی بازار طبیعی است و نمی‌توان علت افت و نوسان اخیر بورس را فقط به انتشار خبرها مانند منتفی شدن صندوق دارا دوم نسبت داد بلکه در وضعیت کنونی بازار نیاز به استراحت دارد.

به گزارش فراسو، روند بورس از روز گذشته تغییر مسیر داد و برخلاف معاملات روز یکشنبه در فاز نزولی قرار گرفت، شاخص کل بورس در شروع معاملات دیروز شاهد رشد حدود دو هزار واحدی بود، اما به مرور با انتشار خبر لغو پذیره‌نویسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارا دوم از سوی سازمان خصوصی‌سازی در مسیر پرنوسانی قرار گرفت و با افت همراه شد.

نظر کارشناسان در زمینه بررسی عامل تاثیرگذار در افت اخیر معاملات بورس متفاوت است، برخی این موضوع را به منتفی شدن دارا دوم ربط می‌دهند و برخی دیگر ایجاد چنین افت و اصلاحی در بازار را ناشی از کانال دو میلیون واحد و مقاومت  شاخص بورس در این کانال می‌دانند.

  روند کنونی بازار طبیعی است

همایون دارابی در گفت و گو با ایرنا به افت دو روز اخیر شاخص بورس در بازار اشاره کرد و افزود: بازار در محدوده شاخص دو میلیون واحد با نوسان و افت و خیزهایی همراه است که این موضوع طبیعی به نظر می‌رسد و امکان دارد این روند کم و بیش تا ابتدای شهریور ماه تداوم یابد.

وی افزود: بازار روز گذشته مسیر معاملات خود را صعودی آغاز کرد، اما انتشار اخبار ضد و نقیض منتشر شده در زمینه دارا دوم عملا بازار را با تنش‌های زیادی همراه کرد، اما به محض بازگشایی نماد مخابرات بازار در مسیر صعودی قرار گرفت و در نیمه دوم معاملات دوباره شاهد افت پرشتاب شاخص بورس تا مرز ١٣ هزار واحد بودیم.

دارابی اضافه کرد: اکنون روند بازار متعادل و در فاز اصلاح و استراحت است و نمی‌توان انتظار داشت که بازار مانند چند وقت گذشته هر روز و در همه سهم‌ها با صف خرید سنگین و رشد چندین هزار واحدی شاخص بورس همراه شود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه خبرهایی که منتشر می‌شود روند پرنوسان بورس را تشدید یا تضعیف می‌کند، گفت: بازار در مرز دو میلیون واحد نیاز به اصلاح و استراحت دارد که خبرها و صحبت‌های مطرح شده بهانه‌ای برای شتاب در اصلاح شاخص بورس خواهد شد.

وی افزود: پیش بینی می شود تا ابتدای شهریور ماه این حرکت پرنوسان بازار ادامه خواهد داشت و این به معنای آن نیست که بازار هر روز منفی است و در فاز اصلاحی قرار دارد، بلکه با روزهایی روبرو خواهیم شد که بازار در مسیر صعود قرار خواهد گرفت.

دارابی با بیان اینکه بازار نیاز به اصلاح و استراحت دارد و مسایلی که در بازار ایجاد می‌شود بهانه ایجاد شتاب در اصلاح بازار را ایجاد می‌کند، توضیح داد:  روند کنونی بازار طبیعی است و نمی‌توان علت افت و نوسان اخیر بورس را فقط به واکنش معاملات بازار نسبت به خبرها نسبت داد، بلکه بازار نیازمند استراحت است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، بعد از مهر ماه و انتشار گزارش ۶ ماهه شرکت‌ها، بازار مجددا رشد خود را از سر خواهد گرفت، اما در آبان ماه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ممکن است بازار برای مدتی وارد فازی پرنوسان شود.

وی گفت: ممکن است شاخص بورس دوباره به کانال زیر دو میلیون واحد افت داشته باشد، اما سرمایه‌گذاران نباید نسبت به این اتفاق واکنش نشان دهند و نگران چنین مساله‌ای باشند.

دارابی افزود: اکنون اقبال بازار بیشتر به سمت سهام بزرگ است که نسبت به سهم‌های کوچک از رشد بازار جا ماندند و  وابسته به نرخ دلار هستند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/1trb0N