امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲

دولت مزد اعتماد به بازار سرمایه را گرفت

بدون تردید بازار سرمایه در حال تجربه آرمانی ترین شرایط خود در طول نزدیک به ۵دهه فعالیت بورس در ایران است؛ تقریبا همه چیز در بازار، در وضعیت مطلوبی است.

به گزارش فراسو، همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب گفت: نگاهی به تحولات بازار نشان می دهد که دولت مزد اعتماد به بازار سرمایه را گرفته و بازار سرمایه کمک های فوق العاده ای را به دولت انجام داده است .

وی افزود: ایفای نقش سپر تورمی و جلوگیری از سر ریز نقدینگی بیشتر به بازارهای مخربی نظیر ارز و طلا، جبران بخشی از کسری بودجه، تقویت بنیه مالی بنگاه های اقتصادی در بازار سهام و بدهی ، فراهم کردن زمینه جذب سهام عدالت و کمک به رفع مشکل فقر و رکود کرونایی گام هایی است که بازارسرمایه در این چند ماهه برای دولت برداشته است .

دارابی با اشاره به اینکه نمی توان پنهان کرد که بخشی از دولت هنوز با بازار سرمایه فاصله دارد، تصریح کرد: علی رغم همراهی بی سابقه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ، گام های دیگری برای کمک به بازار نیاز است  که هنوز برداشته نشده است ؛بخش عمده عدم همراهی هم به نظرات قدیمی در دولت و همچنین عدم همراهی با بازار سرمایه در عدم عرضه شرکت های دولتی برمی گردد که در شرایط کنونی برای متعادل نگه داشتن بازار ضروری است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: عرضه شرکت های نفتی و گازی و معدنی تضمین کننده رشد سالم بازار و تعادل بخشی به آن است و امیدواریم در هفته های آینده شاهد تسریع دولت باشیم ؛ چیزی که می تواند به رشد بیشتر بازار کمک کند.

 دارابی با بیان اینکه بازار معمولا در نیمه اول سال آرامتر و کم تحول تر از نیمه دوم سال است ، افزود: فاکتورهایی مثل گزارش های شش ماهه، نرخ ارز و وضعیت نرخ بهره مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار بر بازار در نیمه دوم سال هستند.

 وی در پاسخ به سوالی در خصوص مولفه هایی که در افزایش شدت عرضه‌ها موثر عمل می کنند، گفت: بازار رشد زیادی کرده است  و شاخص به محدوده ۲میلیون واحد رسیده است؛ بحثهای شناسایی سود و همچنین برخی تبلیغات در مورد وضعیت بازار که باعث نگرانی سهامداران تازه کار می شود نیز بر بازار موثر است.

دارابی توضیح داد: با این وجود طبیعی است بعد از یک رشد بیش از ۲۰۰ درصد در ۴ماه گذشته بازار شاهد یک دوره اصلاح و استراحت باشد و لازم است سهامداران به خصوص تازه واردان به اصول اولیه بازار از جمله صبوری و مطالعه دقیق در مورد شرکت های مورد سرمایه گذاری اقدام کنند.

 این کارشناس بازار سرمایه همچنین در پاسخ به این سوال که کاهش و بازگشت قیمت دلار به قیمت های اولیه چه اثراتی بر بازار سرمایه خواهد داشت،  گفت: این مساله تاثیر اندکی بر بازار دارد . به خصوص اینکه مبنای محاسبات در بازار نرخ نیما و حتی در مورد تسعیر بانکها نرخ ۹هزار تومان برای هر دلار است از این رو بازار نسبت به نرخ دلار در زمان افزایش بی تفاوت و در زمان کاهش، ضربه گیر فاصله نرخ است.

وی افزود: در همین حال با توجه به برتری بازار سرمایه نسبت به بازار ارز ، مدتهاست که مساله انتقال نقدینگی میان این دو بازار کاملا به نفع بازار سرمایه تغییر کرده است.

به گفته دارابی، اگر حتی از سال ۹۱ و شروع بحران ارزی نگاه کنیم در همین مدت شاخص بورس ۶.۴ برابر بیشتر از دلار بازدهی داده است و کاملا مشخص است که سرمایه گذاری در بازار ارز چیزی جز زیان و تحمل ریسک بالا نیست و امیدواریم ارز برای همیشه از سبد سرمایه گذاری مردم عادی حذف شود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان به سرمایه گذارانی که هنوز دانش کافی برای معامله حرفه ای در بورس را ندارند ، توصیه کرد: از عجله و شتاب زدگی بپرهیزند و  به دید بلند مدت،مطالعه و مشورت و نگهداری سهام به جای خرید و فروش مداوم توجه داشته باشند. چرا که  بازار سرمایه بازار سودهای یک شبه نیست و لازم است  مردم واقعیتهای بازار سرمایه را درک کنند و سهام را پس از مطالعه ومشورت برای دور نمای ۲تا ۳سال خریداری کنند و مطمن باشند اگر با دور نمای بلند مدت سبد سهام مبتی بر مزیت های اقتصادی ایران و توانمندی شرکت های ایرانی تشکیل دهند ، موفق خواهند بود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/ngG8jW