امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲
علیرضا صالح

دلایل عرضه نشدن صندوق ETF پالایشی

رییس سازمان خصوصی سازی دلایل عرضه نشدن صندوق ETF پالایشی را تشریح کرد.

به گزارش فراسو به نقل از شادا، علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی‌سازی در گفتگویی توضیحاتی درباره تشکیل و معرفی مدیر صندوق ETF پالایشی و مکاتبات متعدد با وزارت نفت به انجام رساند که در زیر می‌خوانید:

شادا: چرا ETF پالایشی یعنی دارا دوم عرضه نشد؟

همانگونه که مستحضرید براساس تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله صرفاً توسط دستگاه‌های اجرایی تخصصی که در مورد ETF پالایشی وزارت نفت است امکانپذیر است. از آنجایی که مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله توسط دارندگان واحدهای ممتاز همان صندوق که موسسین آن می‌باشند امکانپذیر است، تاسیس و به تبع آن مدیریت صندوق صرفاً بر عهده وزارت نفت است.

پس از تصویب هیات وزیران در فروردین ماه سال جاری مکاتبات متعددی با وزارت نفت انجام شد و طی آن درخواست معرفی مدیر صندوق از آن وزارتخانه شد با توجه به اینکه پس از گذشت چندین ماه از این موضوع و عدم تاسیس صندوق توسط آن وزارتخانه موضوع توسط وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی در آخرین جلسه هیات واگذاری که در اواسط مردادماه سال جاری برگزار شد، مطرح و ایشان اعلام کردند که پیگیری‌های اینجانب درخصوص معرفی مدیر و رئیس صندوق ETF پالایشی توسط وزارت نفت، منجر به نتیجه نشده است و گذر زمان عرضه سهام دولت در پالایشگاه‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و وزارت نفت اعلام می‌کند که صندوق توسط وزارت دارایی تاسیس شود حال آنکه قانون‌گذار این موضوع را به عهده وزارتخانه تخصصی گذاشته است. لذا در این خصوص ابتدا این موضوع که آیا می‌تواند موسس صندوق و مدیر صندوق وزارتخانه‌ای متفاوت از وزارتخانه تخصصی ذیربط باشد، در هیات واگذاری به رای گذاشته شد که به اتفاق آرا اعضای هیات واگذاری اعلام کند که باید موسس و مدیر صندوق یک دستگاه اجرایی واحد باشد.

از آنجایی که با توجه به نظر وزارت نفت عملاً ایجاد صندوق پالایشی توسط وزارت نفت منتفی شده بود، هیات واگذاری تصمیم گرفت که باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه‌ها را به صورت بلوکی عرضه کند و در صورتی که متقاضی خرید وجود نداشت کلیه سهام متعلق به دولت در پالایشگاه‌های تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز به صورت خرد و تدریجی و به صورت شناور عرضه شود.

شایان ذکر است که عرضه پالایشگاه های فوق الذکر هم اکنون آگهی شده و در شرف عرضه توسط بازار سرمایه است.

چگونه شد که وزارت امور اقتصادی و دارایی صندوق دارایی یکم را تاسیس و واحدهای آن را پذیره نویسی و در نهایت واحدهای آن را قابل معامله در بازار سرمایه کرد؟

مستحضرید که وزارت امور اقتصادی و دارایی دستگاه تخصصی بانک‌ها و بیمه‌ها است، لذا بلافاصله پس از ابلاغ مصوبه هیات وزیران، وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی مسئول تاسیس صندوق دارایی یکم را به سازمان خصوصی‌سازی معرفی نمود و این سازمان اجازه تاسیس صندوق دارا یکم را به معاونت بانک، بیمه و شرکت های دولتی آن وزارتخانه صادر کرد.

به نظر بنده این حرکت وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی که حاضر شده شرکت‌های خود را در بورس به صورت صندوق ETF عرضه نماید، می‌بایست به عنوان یک الگو برای سایر وزارتخانه‌ها باشد و در اینجا جا دارد از اقدام شایسته وزیر امور اقتصادی و دارایی تشکر و تقدیر داشته باشیم.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/q5GN5b