امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲

دلایل ریزش بازار بورس؛ از تاثیر روانی تغییر دولت تا آزادسازی سهام عدالت

یک کارشناس بازار سرمایه ریزش بازار سرمایه را متاثر از نزدیکی به ماه‌های پایانی دولت، آزادسازی درصد بالایی از سهام عدالت و کاهش تضامین اعتباری بازار دانست.

به گزارش فراسو، بهزاد صمدی کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه شاخص کل بازار سرمایه تقریبا طی شش روز کاری گذشته ریزشی بوده است، اظهار کرد: این ریزش درحالی اتفاق افتاده است که پیش از این شاهد رشد شارپ بازار صرفا به دلیل صندوق‌های دارایکم و دارادوم و سهام عدالت بودیم که البته هیجانات هم به این رشد کمک کرد.

وی با بیان اینکه شاخص کل از نظر تکنیکالی به اصلاح نیاز داشت، گفت: نکته‌ای که در این اصلاح وجود دارد این است که شاخص در اصلاحات قبلی، میانگین‌های ۲۰ روزه خود را از دست نمی‌داد، اما این بار به لحاظ تکنیکالی شاخص کل زیر میانگین ۲۰ روزه تثبیت شده است. درواقع در دو سال گذشته اولین بار است که شاخص کل به زیر میانگین ۲۰ روزه رسیده است.

این کارشناس بازار سرمایه درمورد دلایل ریزش بازار توضیح داد: از لحاظ روانی معمولا در انتهای همه دولت‌های گذشته، به عبارت دیگر بین هفت تا هشت ماه قبل از تغییر دولت، ریزش در بورس کشور آغاز شده بود که این بار هم مانند قبل، پول‌های درشت وهوشمند از بازار در حال خروج هستند و این موضوع در سهم‌های پالایشی، فلزاتی و… مشاده می‌شود. از سوی دیگر ۶۰ درصد سهام عدالت آزاد شده که این موضوع نیز عامل دیگری است که فشار عرضه را در بازار زیاد کرده است. همچنین تضامین اعتباری بازار از ۵۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است و این موضوع باعث می‌شود بازار نیاز ببیند قیمت‌ها را اصلاح کند.

صمدی با اشاره به دو قسمتی شدن ساعت معاملات از امروز، اظهار کرد: این اتفاق باعث می‌شود فشار فروش در سهم‌های کوچک کم‌تر شود و بازار از مهر ماه که گزارش‌های شش ماهه رونمایی میشود، پوست اندازی می‌کند و مجددا شیفت می‌کند به سهم‌های کوچک بنیادی و دیگر پول سهام داران قبلی بازار توان بالا بردن سهم‌های بزرگ را نخواهند داشت.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/CFMN3d