امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲

جهش قابل توجه سوددهی ETFها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس یا همان ETFها توانستند همگام با روند مثبت حاکم بر بازار سهام، عملکرد قابل توجهی در دوره ۴ماهه نخست سال جاری ثبت کنند؛ به طوریکه بازدهی این صندوق حتی از محدوده ۲۶۰ درصد نیز فراتر رفت.

به گزارش فراسو به نقل از سنا، بررسی عملکرد دقیق‌تر صندوق‌های قابل معامله در بورس نشان می دهد که این صندوق‌ها توانستند بازدهی بسیار مطلوبی را در سال ۹۹ داشته باشند. بر این اساس از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه، سود بیش از ۲۶۰درصدی نیز از این ETFها مشاهده شد. در میان ۱۲ صندوق قابل معامله سهامی در بورس، صندوق سرمایه گذاری افق ملت، به عنوان برترین صندوق شناخته شد و بازدهی ۲۶۳.۱ درصدی را به نمایش گذاشت. این صندوق در دوره یک ماهه تیرماه نیز سود بیش از ۴۰درصدی نصیب سرمایه گذاران کرد. بررسی پرتفوی صندوق «افق ملت» نشان می‌دهد که بیش از ۹۴درصد از سبد این صندوق به سرمایه گذاری در سهام اختصاص یافته که بخش عمده ای از آن نیز به خرید سهام محصولات شیمیایی تعلق دارد. به طوریکه خرید سهام گروه شیمیایی، ۱۹.۳۷درصد از پرتفوی این صندوق را تشکیل می‌دهد. خرید سهام فلزات اساسی، بانکها و موسسات اعتباری، استخراج کانه های فلزی و واسطه گری های مالی و پولی نیز از دیگر سهام مورد توجه در این صندوق بوده است.

در ادامه این روند صندوق سرمایه گذاری قابل معامله شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه قرار داشت که توانست با ثبت بازدهی ۲۵۵.۵ درصدی به عنوان دومین ETF برتر طی ۴ماه نخست سال جاری شناخته شود. صندوق «فیروزه» طی تیرماه نیز عملکرد قابل توجهی داشت که با سوددهی بیش از ۵۰درصدی این صندوق همراه شد. بررسی پرتفوی صندوق مزبور نیز نشان از تمرکز مدیریت آن بر خرید سهام گروه شیمیایی دارد که این صنعت ۲۱.۷درصد از پرتفوی «فیروزه» را تشکیل می دهد. خرید سهام دو گروه فلزات اساسی و فرآورده های نفتی نیز مورد توجه این صندوق بوده است.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله تجارت شاخصی کاردان نیز با اختلاف اندک از «فیروزه» در رتبه سوم قرار گرفت و بازدهی ۲۵۴.۷ درصدی را در ۴ماه نخست سال به ثبت رساند. البته ۴۰ درصد از این بازدهی را در دوره یک ماهه تیر کسب کرد. خرید سهام گروه هایی از جمله محصولات شیمیایی، چند رشته ای صنعتی، بانکها و موسسات اعتباری و همچنین فلزات اساسی، بیشترین سهم را در پرتفوی این صندوق دارد.

دیگر ETFهای فعال در بورس نیز توانستند طی دوره ۴ماهه نخست سال جاری، با ثبت بازدهی بیش از ۲۰۰ درصدی، عملکردی مناسب داشته باشند. در این میان تنها دو صندوق قابل معامله سهامی از جمله توسعه اندوخته آینده و امین تدبیرگران فردا به بازدهی کمتر از ۲۰۰درصد بسنده کردند. به طوریکه «اطلس» توانست بیش از ۱۹۲ درصد بازدهی و «الماس» نیز ۱۷۵ درصد سوددهی داشته باشند.

بازدهی قابل توجه «دارا یکم»

بررسی عملکرد نخستین صندوق قابل معامله دولتی نیز یعنی صندوق واسطه گری مالی یکم در این مدت قابل توجه بوده است. این صندوق به عنوان نخستین ETF دولتی، در حالی از  ۷تیرماه امسال شاهد آغاز معاملات خود در بازار سهام بود که در تیرماه  توانست بازدهی قابل توجه بیش از ۲۰۳ درصدی را نصیب سرمایه گذاران کند و به عنوان برترین ETF در ماه گذشته شناخته شود.

یادآور می شود صندوق «دارا یکم» باقیمانده سهام دولت در ۵  شرکت شامل بانک‌های تجارت، ملت و صادرات به همراه دو شرکت بیمه اتکایی امین و البرز را عرضه کرد. واحدهای این صندوق که در زمان پذیره‌نویسی ۱۰ هزار تومان بودند در پی رشد و افزایش قیمت سهام شرکت‌های حاضر ارزش بیشتری یافتند و به بیش از ۲۴ هزار تومان در آخرین روز معاملاتی تیرماه رسید.

رتبه

نام صندوق

نماد بورسی

بازدهی ۴ماه ابتدای سال (درصد)

بازدهی تیرماه  (درصد)

اول

افق ملت

افق ملت

۲۶۳.۱۰

۴۰.۳

دوم

شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه

فیروزه

۲۵۵.۵۶

۵۰.۱

سوم

تجارت شاخصی کاردان

کاردان

۲۵۴.۷۳

۴۰.۱

چهارم

سپهر کاریزما

کاریس

۲۵۱.۵۳

۳۶.۶

پنجم

آرمان آتیه درخشان مس

آتیمس

۲۵۰.۸۴

۴۷.۶

ششم

بذر امید آفرین

بذر

۲۳۷.۴۴

۳۴.۵

هفتم

سرو سودمند مدبران

سرو

۲۲۶.۷۷

۳۴.۲

هشتم

آسمان آرمانی سهام

آساس

۲۱۸.۴۳

۳۶.۲

نهم

هستی بخش آگاه

آگاس

۲۱۷.۰۷

۳۳.۴

دهم

واسطه گری مالی یکم

دارا یکم

۲۰۳.۲۴

۲۰۳.۲

یازدهم

توسعه اندوخته آینده

اطلس

۱۹۲.۳۱

۳۷.۱

دوازدهم

امین تدبیرگران فردا

الماس

۱۷۴.۷۹

۳۶.۷

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/Z2g4Qd