امروز پنج شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

تثبیت قیمت مسکن دستاورد راه اندازی بورس املاک و مستغلات

یک عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به مصوبه این شورا در خصوص تاسیس بورس املاک، مستغلات و امتیازات، پاسخگویی به نیاز مسکن متقاضیان و تثبیت قیمت مسکن را از جمله نتایج راه اندازی بورس املاک و مستغلات و امتیازات کشور برشمرد.
به گزارش فراسو به نقل از شادا، شاهین چراغی با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به ابزارهای متعددی که در بورس املاک و مستغلات کشور عرضه خواهد شد، پیش بینی می کنیم با استقبال مردم و سرمایه گذاری در این بورس، مردم بتوانند هر ساله، متراژی از مسکن مورد نظر خود را خریداری کرده و در عین حال سرمایه و پس انداز خود را از تبعات ناشی از افزایش مداوم قیمت مسکن ایمن نگه دارند.
عضو شورای عالی بورس کشور یادآور شد: یکی از بخش های مهم و تاثیرگذار اقتصاد ملی کشور بخش مسکن است و علیرغم مباحثی که در خصوص وجود بورس هایی مشابه این بورس مطرح می شود باید گفت، شبیه این بورس در لندن فعال است و در دوبی نیز بورس املاک و مستغلات شروع به فعالیت کرده است.
شاهین چراغی در ادامه گفت: بخش مسکن در اقتصاد کشور ما یک بخش اساسی است که هم اشتغال بالایی را ایجاد می کند و هم به عنوان یک کالا، مورد نیاز مردم است و  هدف اصلی از تاسیس بورس املاک، مستغلات و امتیازات، بیشتر شبیه عملکرد بازار اولیه است، به این معنی که صنعت ساخت و ساز در حوزه مسکونی و توسعه پروژه ها، از این طریق تامین مالی کنند.
وی افزود: تصور برخی از تاسیس بورس املاک، مستغلات و امتیازات، مبتنی بر این دیدگاه است که در این بورس نیز مثل آژانس املاک، در بورس معاملات املاک و مسکن اتفاق بیافتد در حالیکه این بورس قرار است به عنوان بازار اولیه و به یک بازار مولد برای انبوه سازی و پروژه های عمرانی کشورکه نیاز به منابع مالی دارند عمل کند .
شاهین چراغی در ادامه گفت: این بورس در واقع ارتباط بین بازارهای مالی و بخش املاک و مستغلات را برقرار خواهد کرد و از طریق اوراق منتشر شده در این بورس، این دارایی ها مورد معامله قرار می گیرند .
عضو شورای عالی بورس با اشاره به نیاز مبرم بخش مسکن به تولید سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد مسکونی جدید گفت: با تجهیز منابع مالی موجود در اقتصادکشور و هدایت آن به بازار املاک و مستغلات امیدوار هستیم که با ایجاد بورس املاک حجم ساخت و ساز بسیار خوبی در کشور شکل بگیرد .

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/nqudHV