امروز پنج شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

افتتاح فاز نخست زنجیره انتقال نفت میادین غرب کارون

فاز نخست زنجیره انتقال نفت میادین غرب کارون، امروز (پنجشنبه) به طور رسمی افتتاح و بهره‌برداری از تلمبه‌خانه غرب کارون و خطوط لوله خروجی نفت خام سبک و سنگین، به شرکت نفت و گاز اروندان واگذار شد.

به گزارش فراسو به نقل از وزارت نفت، فاز نخست زنجیره انتقال نفت میادین غرب کارون به کارفرمایی شرکت مهندسی و توسعه نفت و با بهره‌مندی از توان پیمانکاران ایرانی، امروز به طور رسمی افتتاح و پس از آن در مراسمی، بهره‌برداری از تلمبه‌خانه غرب کارون و خطوط لوله خروجی نفت خام سبک و سنگین، حدفاصل تلمبه‌خانه تا رودخانه کارون، به شرکت نفت و گاز اروندان واگذار شد.

فرخ علیخانی، معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران، واگذاری بهره‌برداری از این تاسیسات را در ادامه روند واگذاری بهره‌برداری میادین غرب کارون به شرکت نفت و گاز اروندان، اقدامی حائز اهمیت خواند و گفت: این روند با تعامل مطلوب شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت نفت و گاز اروندان دنبال می‌شود تا از این طریق، متن هر چه بهتر و بیشتر بر روی توسعه و اروندان بر بهره‌برداری متمرکز شوند.

تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در جریان واگذاری این تاسیسات به نفت و گاز اروندان، گفت: تاسیسات انتقال نفت میادین غرب کارون، گلوگاه مهم صادرات نفت به شمار می‌رود و با توجه به اینکه در آینده بخش قابل توجهی از نفت صادراتی کشور از میادین غرب کارون تامین می‌شود، این تاسیسات بسیار حائز اهمیت است.

وی گفت: بخش عمده کالاها و تجهیزات استفاده شده در اجرای فاز نخست زنجیره انتقال نفت میادین غرب کارون از محل تولیدات داخلی، تامین و طرح با اتکا به توانمندی پیمانکاران ایرانی اجرایی شده است.

جهانگیر پورهنگ، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان نیز ابراز امیدواری کرد که تعامل این شرکت با شرکت مهندسی و توسعه نفت در تحویل و تحول میادین غرب کارون و تاسیسات مربوطه تداوم یابد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/IyXcca