امروز چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲
بورس

اطلاعیه بورس تهران مشخص کرد: توقف نماد معاملاتی دو بانک و ۲۴ شرکت بورسی

اطلاعات منتشر شده از سوی بورس اوراق بهادار تهران نشان می‌دهد که تا تا پایان هفته سوم داد و ستدها در بازار سهام، نماد معاملاتی دو بانک و ۲۴ شرکت بورسی دیگر متوقف شده است.

به گزارش فراسو، اطلاعات مندرج در آخرین لیست نمادهای متوقف شده در بورس تا پایان روز معاملاتی ۲۲ مرداد ماه سال جاری حاکی از آن است که نماد معاملاتی دو بانک ملت به علت برگزاری مجامع عادی سالیانه و فوق‌العاده درخصوص افزایش سرمایه و انصار به علت تعلیق نماد در بین ۲۶ نمادی قرار دارند که معاملات آنها متوقف شده است.

۴۷ ماه توقف نماد

همچنین بررسی‌های ‌ایبِنا نشان می‌دهد که نماد معاملاتی کنتورسازی ایران «آکنتور» که در معاملات بازار اول  بورس حضور دارد به عنوان قدیمی‌ترین نماد متوقف شده از ۱۳ شهریور ماه ۹۵ در تالار شیشه‌ای در وضعیت ممنوع‌المعامله قرار دارد و نزدیک به ۴ سال از توقف این نماد می‌گذرد.

فشار نوسان شدید قیمت

افزون بر این بر مبنای آمار منتشر شده از سوی بورس اوراق بهادار تهران، نماد شرکت های «زر ماکارون و شکر شاهرود» به علت تغییرات بیش از ۵۰ درصد در ۱۵ روز متوالی دچار توقف معاملاتی شده اند.

برگزاری مجمع

بر اساس این گزارش، نماد شرکت های «تولیدی شهید قندی، سرمایه گذاری صدر تامین، روز دارو، سیمان هگمتان، محصولات پارس، کالسیمین، فرآورده های نسوز پارس و سرمایه گذاری بوعلی» به علت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده در تالار شیشه ای متوقف شده است.

افشای اطلاعات

همچنین تا پایان روز ۲۲ مرداد ماه سال ۹۹ نماد شرکت های «سازه پویش، فنر سازی زر، کاشی و سرامیک سینا و کاشی الوند» به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف در تالار شیشه ای دچار توقف شده اند.

از سویی دیگر، نماد ۳ شرکت «تایدواتر خاورمیانه، صنایع آذرآب  و قند ثابت خراسان» نیز به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی و فوق العاده در خصوص «تغییر سرمایه و انتخاب اعضای هیات مدیره» نیز در تالار شیشه ای متوقف شده است.

تعلیق نماد

بر اساس آمار منتشر شده، نماد شرکت های «نهاد مالی بورس انرژی، فعالان بورس انرژی، سایر اشخاص بورس انرژی، صنایع آذر آب، پارس الکتریک، نساجی بروجرد، گروه صنعتی ملی و ونیرو» نیز در وضعیت تعلیق قرار گرفته اند. در عین حال، نماد شرکت گلوکوزان نیز که در بازار دوم حضور دارد به علت بررسی بیشتر معاملات با توقف معاملاتی مواجه شده است.

توقف نماد معاملاتی در بورس چیست؟

عمدتاً در بورس زمانی نماد یک شرکت متوقف می شود که رویدادی حائز اهمیت درخصوص آن شرکت اتفاق افتاده باشد، به نحوی که این رویداد بتواند موجب افزایش یا کاهش بیش از اندازه قیمت سهام شرکت شود. گاهی اوقات معاملات سهام برخی شرکت ­ها در بورس به صورت موقتی، متوقف می‌­شود. در این حالت، اصطلاحاً می ­گویند نماد شرکت متوقف شده است.

برای مثال، قبل از برگزاری مجامع سالیانه شرکت، نماد آن شرکت متوقف می‌­شود، زیرا در مجمع عمومی سالیانه، سود سهامداران مشخص خواهد شد و این موضوع، می ­تواند بر قیمت سهم بعد از مجمع، تاثیر زیادی داشته باشد. طبیعتاً توقف نماد در اینگونه موارد، به سرمایه ­گذاران اجازه می‌­دهد تا پس از انتشار اطلاعات کامل و شفاف شدن وضعیت شرکت، در شرایط یکسان و عادلانـه، درخصوص خرید، فروش و یا نگهداری آن سهم تصمیم گیری کنند. این موضوع به نحوی دیگر برای مجامع فوق ­العاده شرکت­‌ها نیز صدق می‌ کند.

بر این اساس نماد معاملاتی اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس در شرایط زیر متوقف می ­شود:

  1. قبل از برگزاری مجامع عمومی شرکت­ های پذیرفته شده و قبل از برگزاری جلسه هیات مدیره ­ای که باید در خصوص اختیارات تفویض شده توسط مجمع عمومی فوق ­العاده در خصوص افزایش سرمایه تصمیم‌گیری شود. همچنین قبل از سررسید پرداخت سود علی‌­الحساب و سررسید نهایی اوراق مشارکت هم نماد متوقف می شود.
  2. درصورتی که اوراق بهادار، مطابق مقررات، مشمول تغییر طبقه ­بندی از تابلو یا تالاری شود که در آن فعال است.
  3. درصورتی که ناشر اوراق بهادار، مطابق مقررات سازمان، ضوابط اطلاع ­رسانی را رعایت نکرده باشد.
  4. درصورتی که حسابرس و بازرس قانونی نسبت به صورت ­های مالی شرکت­ های پذیرفته شده یا حساب ­های اوراق بهادار اظهار نظر «مردود» یا «عدم اظهار نظر» ارائه کرده باشد.
  5. در صورتی ­که معاملات اوراق بهادار مظنون به استفاده از اطلاعات نهانی یا دستکاری قیمت توسط برخی از افراد باشد.

لازم به ذکر است که به استثنای بند «یک» که شرکت موظف به اعلام مراتب مطابق ضوابط مربوطه است، سازمان در سایر موارد، اطلاعیه توقف معاملات اوراق بهادار را حداکثر تا پایان همان روز پس از توقف نماد معاملاتی، با ذکر علل توقف، زمان توقف و شرایط بازگشایی نماد، برای عموم منتشر می ­­کند و حسب مورد به صورت کتبی به اطلاع شرکت رسانده می ­شود.

گفتنی است به تازگی با هدف کوتاه شدن زمان توقف و بازگشایی نمادها اصلاحاتی در دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات صورت گرفت. بر اساس این دستورالعمل در صورتی ­که قیمت پایانی سهم طی پنج روز معاملاتی متوالی بیش از ۲۰ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، نماد معاملاتی متوقف و ناشر ملزم به ارائه اطلاعیه شفاف ­سازی در خصوص علت نوسان قیمت سهم بوده و نماد معاملاتی روز معاملاتی بعد گشایش می ­یابد.

در این حالت حتی اگر ناشر اطلاعیه شفاف ­سازی منتشر نکند، بورس تهران با انتشار اطلاعیه عدم شفاف ­سازی ناشر در خصوص این نوسان، نماد متوقف شده را در روز معاملاتی بعد بازگشایی خواهد کرد. که این موضوع بر نقدشوندگی بازار سرمایه تأثیر بسزایی دارد.

همچنین اگر قیمت سهام شرکتی در ۱۵ روز با نوسان قیمت ۵۰ درصد افزایش یا کاهش همراه شود، نماد معاملاتی متوقف شده و سرمایه­ گذاران و تحلیل­ گران می ­توانند از طریق شرکت ­های کارگزاری و مشاور سرمایه گذاری، سوالات خود را در مورد وضعیت شرکت در سایت «تدان»، مطرح کنند و ناشر در اطلاعیه شفاف ­سازی به این سوالات پاسخ می ­دهد. در خصوص نوسان ۵۰ درصد، نماد معاملاتی ناشر حداکثر پس از دو روز کاری با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می­ شود.

توقف نمادها به علت انتشار اطلاعات با اهمیت در قالب دو گروه «الف» و «ب» دسته­ بندی شده ­اند. در مورد گروه «الف» نماد معاملاتی در اولین جلسه معاملاتی بعد، بدون محدودیت در دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد و اگر اطلاعات مربوط به گروه «ب» باشد؛ با توجه به ساعت انتشار این گونه اطلاعات، نماد بازگشایی خواهد شد و بازگشایی حداکثر تا روز معاملاتی بعد انجام می­ شود.

درخصوص توقف نماد به علت برگزاری مجمع مطابق دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس تهران، توقف نماد معاملاتی یک روز کاری قبل از برگزاری مجامع عمومی صاحبان سهام بر اساس اطلاعیه دعوت

فهرست توقف نمادها در بورس تا پایان روز ۲۲ مرداد ماه ۹۹

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/DC7PUc