امروز پنج شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

معاون گردشگری خبر داد: ادامه ممنوعیت ورود گروه‌های خارجی به ایران

معاون گردشگری از تصمیم تازه ستاد ملی کرونا درباره محدودیت های سفر گردشگران خارجی به ایران خبر داد و اعلام کرد: با اوج گرفتن دوباره ویروس کرونا، این ستاد تصمیم گرفت ممنوعیت ورود گروه‌های خارجی را به ایران ادامه دهد، اما سفرهای ضروری، تجاری و کاری به ایران به صورت انفرادی مانعی ندارد و آژانس‌ها می توانند به این دسته از مسافران خدمات دهند.

به گزارش فراسو، ولی تیموری با بیان این که ورود تورهای خارجی به ایران از اسفندماه سال ۹۸، همزمان با شیوع ویروس کرونا محدود و ویزای ایران برای اتباع خارجی به سختی صادر شد، گفت: تلاش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر این بود که از تیرماه با گشایش مرزها، روند ورود مسافران و تورهای بین‌المللی به حالت عادی برگردد اما ستاد ملی کرونا پس از بررسی آخرین وضیعت شیوع این بیماری در کشور اعلام کرد که ارائه خدمات برای سفرهای کاری و انفرادی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مجاز است ولی برگزاری تورهای بین‌المللی گروهی فعلا تا فروکش کردن ویروس کرونا و عبور از این شرایط سخت، ممنوع است.

او اضافه کرد: صدور ویزای توریستی ایران از اسفندماه ۹۸ محدود شده است، حتی ورود اتباع کشورهایی که ورودشان به ایران بدون ویزا است با سختگیری انجام می شود و با توجه به اوج گرفتن دوباره این ویروس در ایران و سایر کشورها، به سادگی اجازه ورود به توریست‌ها و گروه های خارجی داده نمی‌شود و ستاد ملی کرونا نیز با این موضوع مخالف کرده است.

تیموری درباره محدودیت سفرهای خارجی ایرانی‌ها گفت: این مقررات و سختگیری بیشتر به تورهای بین‌المللی ورودی مربوط می شود و سفرهای خارجی ایرانی‌ها متاثر از پروتکل‌های کشور مقصد است. اگر کشوری مرزهای خود را به روی شهروندان ایرانی باز کرده و ویزا صادر می‌کند، منعی برای خروج و اجرای تور وجود ندارد، مشروط بر این که مسافران و تورها همه پروتکل‌های مقصد را رعایت کنند و در برگشت نیز پروتکل‌های بهداشتی ایران رعایت شود تا در ادامه مشکلی ایجاد نشود.

معاون گردشگری درباره اعمال محدودیت برای سفرهای گروهی در داخل کشور با توجه به روند افزایشی شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: اجرای تورهای گروهی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، در داخل کشور منعی ندارد. البته تورها باید محدودیت های استان ها را در پذیرش مسافر در نظر بگیرند و ضوابطی را که استانداران تعیین می کنند رعایت کنند.

تیموری در پاسخ به این پرسش که استاندارد و پروتکل ویژه‌ای برای سفرهای گروهی در داخل کشور تدوین شده است، گفت: لازم است این تورها پرجمعیت نباشند و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود. واقعیت این است که پروتکل خاصی نداریم، از طرفی تورهایی که اکنون برگزار می‌شوند بیشتر ماهیت طبیعت گردی دارند و در فضای باز اجرا می‌شوند و کمپ می‌کنند، فقط لازم است پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، وگرنه دغدغه و نگرانی از این حیث وجود ندارد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/fFVnoO