امروز پنج شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

مصوبه اخیر دولت به تعمیق بازار سرمایه کمک می کند

بودجه شرکت ها و دستگاه های اجرایی که سهام شناور آزاد شرکت های تابعه خود را به ۲۵ درصد افزایش ندهند، کاهش می یابد.

به گزارش فراسو، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران و عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با سنا، تصریح کرد: در راستای سیاست‌های دولت در جهت تعمیق بازار سرمایه و پاسخ به تقاضای سرمایه‌گذاران در این بازار، هیات وزیران مصوب کرده است که کلیه دستگاه های اجرایی مکلفند سهام شناور آزاد شرکت‌های تابعه اعم از شرکت‌های دولتی، شرکت‌های تابع نهادهای عمومی غیردولتی، سازمان‌ها و صندوق‌های بازنشستگی را حداقل به ۲۵ درصد برسانند. لذا بر اساس این مصوبه، به میزانی که سهام شناور آزاد شرکت‌های مذکور حداقل به ۲۵ درصد برسد، باید عرضه توسط این نهادها صورت پذیرد.

محمدحسن ابراهیمی سرو علیا اظهار داشت: ضمانت اجرایی این موضوع  نیز مطابق مصوبه هیات محترم وزیران، کاهش ماهانه ۵ درصد از تخصیص بودجه مصوب دستگاه هایی است که اقدام به افزایش سهام شناور آزاد خود نکنند و براساس گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار و توسط سازمان برنامه و بودجه انجام خواهد شد.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران ادامه داد: علاوه بر این اگر تا پایان مهرماه نیز دستگاه ها سهام را عرضه نکنند، سازمان خصوصی‌سازی مکلف است باتوجه به شرایط بازار نسبت به عرضه سهام تا نصاب‌های تعیین‌شده اقدام کند.

به گفته ابراهیمی سرو علیا، سازمان بورس و اوراق بهادار هفتگی گزارش اقدامات انجام شده را به وزیر امور اقتصادی و دارایی و اعضای شورای عالی بورس ارائه خواهد کرد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق در پایان ابراز امیدواری کرد که دستگاه های اجرایی مشمول این مصوبه براساس مکاتبات و مذاکرات انجام‌شده، همکاری لازم را جهت تحقق آن به عمل آورند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/ymgqqt