امروز یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹

عراق ۳۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از سهمیه خود نفت صادر می‌کند

صادرات نفت عراق حدود ۹ درصد معادل ۳۱۰ هزار بشکه در روز در ماه ژوئن کاهش یافته است ولی این کشور همچنان باید ۳۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید خود را کم کند تا بتواند کاملاً متعهد به قرارداد کاهش تولید باشد.

به گزارش فراسو به نقل از رویترز، اطلاعات منابع صنعتی نشان می دهد صادرات نفت عراق حدود ۹ درصد معادل ۳۱۰ هزار بشکه در روز در ماه ژوئن کاهش یافته است. این بدان معناست که دومین تولیدکننده بزرگ اوپک حدود سه پنجم تعهد خود به قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس را عملی کرده است.

شرکت های رفینیتیو ایکون و پترولجستیکس که حرکت نفتکش ها را ردیابی می کنند و همچنین منابع صنعتی گزارش داده‌اند صادرات از میادین نفتی جنوب عراق در ۲۸ روز اول ماه ژوئن به طور متوسط برابر با ۲٫۹۰ میلیون بشکه در روز بوده است. این مقدار ۲۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از آمار رسمی صادرات از جنوب عراق در ماه مه است.

دانیل گربر، مدیر اجرایی شرکت پترو- لجستیکس می‌گوید:« این پایین ترین حد صادرات نفت از بصره طی ۵ سال گذشته بوده است. ولی عراق همچنان باید ۳۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید خود را کم کند تا بتواند کاملاً متعهد به قرارداد کاهش تولید باشد».

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش طی ائتلافی با عنوان اوپک پلاس یک کاهش تولید بی سابقه را در ماه مه آغاز کردند تا قیمت نفت را تقویت کنند .بحران کرونا باعث سقوط قیمت نفت شده است.

آمار ماه ژوئن نشان می دهد عراق پیشرفت هایی در کاهش تولید داشته ولی هنوز هم کاملاً متعهد به قرارداد نیست. عراق به ائتلاف اوپک پلاس قول داده مازاد تولید خود در مه و ژوئن را با کاهش تولید بیشتر در ماه های بعدی جبران کند.

عراق در ماه مه تنها ۳۸ درصد به قرارداد کاهش تولید پایبند بود. اگر صادرات نفت در ماه ژوئن با همین مقدار ادامه پیدا کند، میزان تعهد عراق به این قرارداد به ۶۰ درصد می‌رسد.

جنوب عراق اصلی‌ترین پایانه صادرات نفت خام این کشور است. بنابراین کاهش تولید عراق بیشتر در صادرات از این منطقه خود را نشان می دهد.

تولید نفت از میادین نفتی شمال عراق هم در ماه ژوئن کاهش یافته است. کل صادرات نفت عراق از شمال این کشور تا حالا حدود ۳۷۰ هزار بشکه در روز بوده است یعنی حدود ۱۱۰ هزار بشکه کمتر از ماه مه.

این کاهش تولید نتیجه درخواست عراق از مقامات منطقه کردستان برای حداکثر صادرات ۳۷۰ هزار بشکه در روز در ماه ژوئن است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/Ii3ct1