امروز دوشنبه، ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

صدای شکستن سفته بازی در تالارهای شیشه ای بورس مسکن

معاون سرمایه گذاری و توسعه بازار تامین سرمایه امید، شفافیت در معاملات و هدایت فعالیت های سفته بازانه به سوی اقدامات سازنده را از آثار مثبت راه اندازی بورس مسکن ذکر کرد.

به گزارش فراسو، احسان عسکری در گفت و گو با سنا اظهار داشت: در دهه اخیر نقش بازار در اقتصاد به خوبی در میان تصمیم سازان اقتصادی و فعالان سایر حوزه های اقتصادی کشور درک شده است؛ به طوری که پس از بورس اوراق بهادار تهران برای معاملات سهام و اوراق بدهی، فرابورس ایران، بورس کالا و بورس انرژی شکل گرفته است و اکنون بورس مسکن در حال راه اندازی است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شفافیت و سلامت اقتصادی از دغدغه های هر کشور است و وجود بازارهای منسجم و سازمان یافته از راه حل های دسترسی به آن محسوب می شود، افزود: به نظر می رسد بورس مسکن می تواند تا حد زیادی بحث قیمت گذاری در بازار مسکن، شفافیت در معاملات و هدایت فعالیت های سفته بازانه به سوی فعالیت های سازنده و مفید در این حوزه را حل کند.

عسکری توضیح داد: بازار سرمایه در تمامی کشورهای توسعه یافته برای داد و ستد سهام شرکت ها و سایر اوراق بهادار شکل گرفته اند ولی سازوکار معاملات برای سایر دارایی ها مانند ارز، طلا، محصولات کشاورزی، انرژی و غیره، بنا به مقتضیات و شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هر کشور شکل گرفته اند.

معاون سرمایه گذاری و توسعه بازار تامین سرمایه امید خاطرنشان کرد: اگرچه ایجاد شفافیت در حوزه های مختلف اقتصادی می تواند سلامت را به همراه داشته باشد ولی در مقابل، قانون گذاران و ناظران بازار مسکن نیز باید به اصول بازار که همانا حضور فعال و پررنگ دو بازیگر بازار یعنی عرضه کنندگان و متقاضیان مسکن است پایبند باشند.

به گفته عسکری،  این موضوع که پس از تلاطم در این بازار شفاف که خود محصول تلاطم در بخش دیگری از اقتصاد واقعی است اقدام به محدودیت در بازار شود، به طوری که بازیگران امکان تصمیم گیری نداشته باشند، بسیار خطرناک است و از قبل باید پیش بینی های مناسب برای مقابله با این تلاطمات انجام گیرد.چرا که سابقه این موضوع را فعالان بازار طلا و سکه در بورس کالای ایران شاهد بوده اند که به دلیل افزایش قیمت ارز و به تبع آن سکه، بازار قراردادهای مشتقه (آتی سکه) که در تمامی بازارهای مالی پیشرفته دنیا به عنوان ابزار پوشش ریسک مورد استفاده قرار می گیرد، متوقف شد و بازار گواهی سپرده طلا نیز اکنون با محدودیت های شدیدی مواجه است.

وی در پایان توصیه کرد: در ابتدای آغاز به کار بورس مسکن، قانون گذاران و ناظران آن به بررسی مسائل و مشکلات احتمالی این بورس و ارایه راه حل هایی برای آن اقدام کنند تا علاوه بر حل مشکلات بازار مسکن، به سوی حذف محدودیت ها گام برداشته شود .

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/PZy9Is