امروز پنج شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

تعمیق بازار سرمایه با افزایش سهام شناور شرکت‌های دولتی

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران و عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بودجه شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی که سهام شناور آزاد شرکت‌های تابعه خود را به ۲۵ درصد افزایش ندهند، کاهش می‌یابد.

به گزارش فراسو به نقل از سنا؛ «محمدحسن ابراهیمی سرو علیا» اعلام کرد: در راستای سیاست‌های دولت در جهت تعمیق بازار سرمایه و پاسخ به تقاضای سرمایه‌گذاران در این بازار، هیات وزیران مصوب کرده است که کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند سهام شناور آزاد شرکت‌های تابعه اعم از شرکت‌های دولتی، شرکت‌های تابع نهادهای عمومی غیردولتی، سازمان‌ها و صندوق‌های بازنشستگی را حداقل به ۲۵ درصد برسانند. لذا بر اساس این مصوبه، به میزانی که سهام شناور آزاد شرکت‌های مذکور حداقل به ۲۵ درصد برسد، باید عرضه توسط این نهادها صورت پذیرد.

وی اظهار داشت: ضمانت اجرایی این موضوع نیز مطابق مصوبه هیات محترم وزیران، کاهش ماهانه ۵ درصد از تخصیص بودجه مصوب دستگاه‌هایی است که اقدام به افزایش سهام شناور آزاد خود نکنند و براساس گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار و توسط سازمان برنامه و بودجه انجام خواهد شد.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران ادامه داد: علاوه بر این اگر تا پایان مهرماه نیز دستگاه‌ها سهام را عرضه نکنند، سازمان خصوصی‌سازی مکلف است باتوجه به شرایط بازار نسبت به عرضه سهام تا نصاب‌های تعیین‌شده اقدام کند.

به گفته ابراهیمی سرو علیا، سازمان بورس و اوراق بهادار هفتگی گزارش اقدامات انجام شده را به وزیر امور اقتصادی و دارایی و اعضای شورای عالی بورس ارائه خواهد کرد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق در پایان ابراز امیدواری کرد که دستگاه‌های اجرایی مشمول این مصوبه براساس مکاتبات و مذاکرات انجام‌شده، همکاری لازم را جهت تحقق آن به عمل آوردند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/kKrLF0