امروز دوشنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۲

تحقق تامین مالی های بزرگ با انتشار اوراق سلف در بورس کالا و انرژی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: در حال حاضر تامین مالی های بزرگی با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا و انرژی انجام می شود.

به گزارش فراسو  به نقل از سنا، دیروز ششمین مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن مالی اسلامی به طور آنلاین با حضور حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در محل این انجمن تشکیل شد.

قالیباف اصل در این مجمع با بیان اینکه انجمن مالی اسلامی ایران اقداماتی فراتر از یک انجمن علمی انجام داده، به تنوع ابزارهای اسلامی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: بر اساس نیازهای مالی بنگاه های دولت، بازار سرمایه راه حل های مختلفی دارد.این موضوع از موفقیت های بزرگ بازار سرمایه بوده که آن را مرهون حضور کمیته فقهی در بررسی و تطبیق قوانین با فقه شیعه می دانیم.

اوراق اجاره سهام، بی نظیر در تامین مالی بنگاه ها و هلدینگ های بزرگ

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: بحث مقررات اجرایی، نظارت های بعد از اجرا و بررسی عملکرد صحیح ابزارها در بازار سرمایه توسط این کمیته طی جلسات متعددی مورد بحث قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تامین مالی های بزرگی با انتشار اوراق سلف، در بورس کالا و انرژی انجام شده است. همچنین به زودی شاهد تامین مالی ۱۷ هزار میلیارد تومانی از طریق بورس انرژی و بر محور کالا و محصول، خواهیم بود.

قالیباف اصل، اوراق اجاره سهام را اوراق بی نظیری برای تامین مالی بنگاه ها و هلدینگ های بزرگ دانست و افزود: هنوز فرهنگ استفاده از این ابزارها به طور کامل جا نیفتاده در حالی که استفاده از این ابزارها به سادگی امکانپذیر است.

سرعت، ویژگی ابزارهای تامین مالی در بازارسرمایه

وی ابزار تامین مالی در بازارسرمایه را منعطف دانست و گفت: یکی دیگر از ویژگی های این ابزارها، سرعت تامین مالی در بازار سرمایه است که در دیگر بازارها وجود ندارد. بر این اساس اگر ناشر، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار بگذارد، تامین مالی، به سرعت قابل انجام است.

قالیباف اصل با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان ابزار با درآمد ثابت در بازار سرمایه مورد معامله قرار می گیرد، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون دولت حدود  ۴۰ هزار میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه تامین مالی کرده است. هفته گذشته نیز مصوب شد تا دولت در شهریور ماه، نسبت به تامین مالی ۳۷ هزار میلیارد تومانی از بازار سرمایه اقدام کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از موفقیت های بزرگ بازار سرمایه را ایجاد ابزار صکوک عنوان کرد و افزود: اکنون صکوک در بازار سرمایه به جایگاهی رسیده که حتی بانک مرکزی هم می تواند برای انجام سیاست های پولی خود و عملیات بازار باز از این ابزار استفاده کند. همچنین این ابزار می تواند به کشف نرخ سود در این بازار کمک کند.

قالیباف اصل اظهار کرد: بازارسرمایه بازاری دارای خلاقیت و نوآوری است. به تازگی مصوبه ای به نام «صندوق تامین مالی» ایجاد شده که به سهامدار کمک می کند تا اگر نمی تواند سهام خود را در بازار بفروشد، بخشی از سهام را در یک صندوق ( به طور تک سهم) قرار دهد؛ به طوریکه سهامدار عمده سهام خود را به صورت ممتاز نگه دارد و یونیت های عادی خود را برای تامین مالی در بازار بفروشد. در واقع سهم ممتاز دارای حق رای انتخاب هیات مدیره بوده ولی یونیت های صندوق فاقد حق رای انتخاب هیات مدیره هستند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/buzaHr