امروز یکشنبه، ۶ فروردین ۱۴۰۲
استاندار کربلا

استاندار کربلا خبر داد: ورود زائران به کربلا در روز عرفه و قربان ممنوع شد

استاندار کربلا از ممانعت از ورود زائران به این شهر همزمان با روز عرفه و عید قربان خبر داد.

به گزارش فراسو، نهم مردادماه به تقویم خورشیدی روز عرفه است که همزمان با مراسم حج، زائران در شهر کربلا جمع می‌شوند تا دعای عرفه را به جای آورند. این روز برای شیعیان مهم است؛ روایت شده که در این روز امام حسین (ع) با رها کردن مناسک حج، به سمت کربلا حرکت کرد.

استاندار شهر کربلا اینک اعلام کرده که امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا، زائری را از داخل و خارج عراق برای شرکت در مراسم دعای عرفه نمی پذیرند و برپایی مراسم دعای عرفه با حضور جمعیت ممنوع است.

عراق با شیوع ویروس کرونا، همه مرزهای خود را بست و حدود شش ماه است که هیچ زائری را از خارج این کشور نپذیرفته است. این کشور هنوز تصمیمی برای بازگشایی مرزهایش نگرفته اما با نزدیک شدن مراسم عرفه و عید قربان که هر سال بهانه‌ای برای اجتماع زائران در شهرهای کربلا و نجف است، استاندار کربلا نه تنها اعلام کرده امسال در این دو مناسبت زائرای از داخل و خارج این کشور نمی‌پذیرند که پیشنهاد بسته شدن حرم‌های امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) را برای جلوگیری از تجمع زائران در این روزها مطرح کرده است. هرچند برخی منابع در عراق از مخالفت مراجع با این پیشنهاد خبر داده‌اند.

پایگاه اطلاع رسانی حج در عین حال که تایید کرده تجمع و برپایی مراسم عرفه و قربان با حضور زائران در حرم‌های کربلا ممنوع است، از احتمال برگزاری این مراسم‌ها به صورت مجازی و پخش از شبکه‌های تلویزیونی عراق خبر داده است. در عراق تاکنون ۳۶۹۱ نفر جان خود را بر اثر ویروس کرونا از دست داده‌اند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/vqYcd6