امروز شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
فریال مستوفی

حذف رانت و انحصار در بازارها به کمک بورس کالا

فریال مستوفی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تمرکز معاملات کالاها در بورس کالای ایران به معنای تعدیل ساختاری و آزادی اقتصادی و حرکت به سمت اقتصاد بازار محور است به طوری که مکانیسم بورس کالا می‌تواند باعث حذف رانت و انحصار در حوزه مبادلات کالا و کلیت اقتصاد شود.

به گزارش فراسو، فریال مستوفی اظهار داشت: واقعی شدن قیمت‌ها و لزوم کنار رفتن واسطه‌ها از بازارها معضلی است که متاسفانه در کشور شاهد آن هستیم و فعالان اقتصادی از این موضوع بسیار دلخور و دلگیر هستند زیرا امروز سود اصلی نصیب واسطه‌ها می‌شود در صورتیکه زحمت کار به عهده تولید کنندگان است.

وی افزود: این درحالی است که می توان با افزایش جذابیت بازارهای مالی بورس کالا همچون قراردادهای آتی و گواهی سپرده کالایی، واسطه‌ها را به سمت این بازارها سوق داد تا تولید کشور و محصولات مهم و اساسی از ورود واسطه‌ها در امان باشد.

وی به کارکردهای بورس کالا در اقتصاد اشاره کرد و ادامه داد: هدف اصلی از راه اندازی بورس کالای ایران، اصلاح ساختارهای سنتی در اقتصاد و اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی و آزادی اقتصادی بوده است، به طوریکه می‌توان گفت با تاسیس این بورس حرکت به سمت اقتصاد بازار محور در ایران آغاز شد.

وی تاکید کرد: بنابراین بورس کالا تعدیل ساختاری، سیاست‌های خصوصی سازی و آزادی اقتصادی و حرکت به سمت اقتصاد بازار محور است زیرا این بورس می‌تواند ایجاد شفافیت کرده و باعث حذف رانت و انحصار در حوزه مبادلات کالا شود.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: از دیگر مسائلی که در این سال‌ها برای اقتصاد و تولید کشور معضل ایجاد کرده، قیمت‌های دستوری است این درحالی است که اصولا در علم اقتصاد قیمت باید توسط عرضه و تقاضا مشخص شود چون اگر نرخ دستوری باشد، دردسرهای زیادی از جمله رانت در بخش‌های دیگر به وجود می آورد.

وی در پایان تاکید کرد: به اعتقاد من اگر عمده محصولات در بورس کالا عرضه شود، امکان مانیتورینگ مبادلات برای همه ایجاد می‌شود و بسیاری از مشکلات کنونی خاتمه می‌یابد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/9PIVdm