امروز جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

کسب۱۲ میلیارد دلار سود با افزایش یک درصدی سهم ایران در صادرات

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، با اشاره به اینکه سهم ایران از صادرات به ۱۵ کشور همسایه تنها ۲ درصد است، گفت: اگرچه با ۱۵ کشور همسایه هستیم، اما متاسفانه تنها دو درصد از سهم صادرات به این کشور‌ها را به خود اختصاص داده ایم.

به گزارش فراسو به نقل از روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران، افروز بهرامی در حاشیه مراسم بیست و سومین سالروز ملی صادرات، در گفت وگو با واحد مرکزی خبر، افزود: در صورتیکه ایران بتواند سهم خود را تنها با یک درصد بیشتر به ۳ درصد افزایش دهد می‌تواند ۱۲ میلیارد دلار بیشتر از این بازار را عاید خود کند.

وی با بیان اینکه از میان ۱۵ کشور ذکر شده ۷ کشور با رتبه ۷ دارای بالاترین ریسک کشوری به لحاظ صادرات هستند، گفت: از آنجایی که صادرات به این کشور‌ها و به دست آوردن سهم صادراتی آن‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است به صادرکنندگان پیشنهاد می‌کنیم تا از خدمات صندوق ضمانت صادرات استفاده کنند.

وی افزود: در صورت استفاده صادرکنندگان از خدمات این صندوق، ​ همه ریسک‌های تجاری آن‌ها پوشش داده می‌شود.

بهرامی با اشاره به برنامه دولت برای تقویت صادرات به کشور‌های همسایه گفت: در راستای این دستور و مصوبه هیئت وزیران برای حمایت از صادرکنندگان به ۷ کشور پرخطر، نرخ کارمزد‌های آن‌ها نیز به نصف کاهش می‌یابد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به شرایط کنونی عراق افزود: کشور عراق برای بازسازی خود حداقل به ۱۰۰ میلیارد دلار نیاز دارد و اگر ایران حتی ۱۰ درصد در این بازسازی سهم داشته باشد می‌تواند به میزان ۱۰ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی به این کشور صادر کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه عراق جزو کشور‌هایی با ریسک ۷ است در صورتی که صادرکنندگان مایل به انجام صادرات به این کشور باشند می‌توانند با برخورداری از مزیت کارمزد‌های که به نصف کاهش یافته است در شرایط انتخاب مشابه با کشور‌هایی قرار گیرند که دارای ریسک ۲ هستند.

بهرامی تاکید کرد: باید به این نکته هم توجه داشت که متنوع سازی در مقاصد صادراتی باید از ضروریات باشد و تنها روی عراق نیز تمرکز نکنیم.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: در حال حاضر همه به این مساله اذعان دارند که صادرات به خصوص صادرات غیرنفتی ایران به کشور‌های دیگر با توجه به شرایط تحریم از اهمیت زیادی برخوردار است، بنابراین باید برای تقویت این بخش تلاش زیادی صورت گیرد.

وی در پایان با اشاره به شرایط تحریم و جنگ اقتصادی علیه ایران گفت: برگزاری اینگونه همایش‌ها با ایجاد فرصتی جهت تبادل نظر متولیان در امر صادرات با صادرکنندگان در راستای حل مشکلات آن‌ها بسیار کارساز است و از سوی دیگر فرصت بسیار مناسبی است تا از صادرکنندگان برتر کشورمان که در شرایط جنگ اقتصادی نابرابر به میدان آمده اند و موفق عمل می‌کنند، قدردانی شود.

مراسم روز ملی صادرات امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور در سالن اجلاس سران آغاز شد.

در بیست و سومین مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات، علاوه بر معاون اول رئیس جمهوری، برخی از وزرا، نمایندگان مجلس و مقام‌های بلندپایه کشوری حضور دارند.

قرار است در این مراسم، از حدود ۵۰ صادرکننده نمونه کشوری تجلیل شود.

در این مراسم همچنین از صادرکنندگان نمونه خدمات فنی و مهندسی، کالا‌های با ارزش افزوده بالا و صنایع پیشرفته (های تک) تجلیل خواهد شد.

بر اساس تقویم رسمی، روز ملی صادرات ۲۹ مهر تعیین شده، اما امسال این مراسم با تاخیر حدودا ۴۰ روزه و در روز ۱۱ آذر برگزار می‌شود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/N1cnBy