امروز سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

ضرورت هم‌افزایی ظرفیت‌های موجود در حوزه گفتمان‌سازی مفاهیم تامین‌اجتماعی

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی، در بازدید از موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، بر ضرورت گفتمان‌سازی علمی و کارشناسی در حوزه رفاه و تامین‌اجتماعی و انجام مطالعات تطبیقی برای استفاده از دانش و تجربیات جهانی در زمینه حل مسائل بومی اجتماعی کشور تاکید کرد.

به گزارش فراسو به نقل از روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، عادل دهدشتی با تاکید بر اهمیت استفاده از توانمندی‌ها و قابلیت‌های موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی گفت: ارتقای دانش و فرهنگ بیمه‌های اجتماعی و ترویج مفاهیم بیمه و تامین‌اجتماعی، از مهمترین دستورکارهای حوزه فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی است.

وی همفکری و تشریک مساعی با شرکای اجتماعی را از رویکردهای اولویت‌دار سازمان تامین‌اجتماعی دانست و تصریح کرد: با توسعه گفتمان‌سازی در زمینه مباحث بیمه و تامین اجتماعی در جامعه، به دنبال نهادینه کردن امر بیمه و گسترش انواع بیمه‌های اجتماعی بین آحاد جامعه هستیم چرا که معتقدیم و باور داریم بسیاری از مشکلات موجود در این حوزه ناشی از آگاهی اندک افکار عمومی از خدمات و قوانین تامین‌اجتماعی است.

دهدشتی ادامه داد: معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی در نظر دارد با همکاری مراکز ذی‌ربط به خصوص استفاده از توانمندی‌های موسسه عالی پژوهش، بستر تقویت این گفتمان را در جامعه فراهم کند. تاکنون در این حیطه کارهای بسیار ارزشمندی توسط معاونت فرهنگی اجتماعی انجام شده است از جمله برای اولین بار از سال جاری، در ۹ کتاب درسی مقاطع مختلف تحصیلی در ۱۱ مبحث، مفاهیم مرتبط با تامین‌اجتماعی مطرح شده است و علاوه بر آن سالانه میزبان بالغ بر ۳۵ هزار نفر دانش‌آموز در شعب تامین‌اجتماعی در قالب اردوهای دانش‌افزایی هستیم  که در این اردوها تلاش می‌کنیم مقدمات و اصول اولیه بیمه و تامین‌اجتماعی را به دانش‌آموزان ارائه کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی با تاکید بر لزوم برگزاری مستمر جلسات کارشناسی میان این معاونت و موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی گفت: امیدواریم با برگزاری چنین جلساتی بتوانیم با همکاری، همفکری و هم‌افزایی و با استفاده از توان و ظرفیت این دو مجموعه، گام‌های ارزشمندی در مسیر گفتمان‌سازی در حوزه رفاه و تامین‌اجتماعی برداریم.

در جریان این بازدید همچنین مدیران و کارکنان موسسه عالی پژوهش سازمان تامین‌اجتماعی، گزارشی از  ماموریت‌ها و اقدامات انجام شده در موسسه و ظرفیت‌های موجود در این حوزه را ارائه کردند.

روزبه کردونی، رییس موسسه عالی پژوهش سازمان تامین‌اجتماعی در این دیدار ضمن خوشامدگویی به معاون جدید فرهنگی و اجتماعی سازمان‌تامین اجتماعی، در خصوص تاریخچه و فعالیت‌های این موسسه گفت: مؤسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، به عنوان اتاق فکر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین‌اجتماعی و سایر دستگاه‌ها و نهادهای این حوزه، با توجه به زیرساخت‌هایی که در حوزه‌های پژوهشی فراهم کرده است، در جایگاه پل ارتباطی سازمان‌های این حوزه با نهادها، موسسات و مجامع معتبر داخلی و خارجی، به تبادل اطلاعات و تجربیات می‌پردازد.

کردونی در ادامه هدف از این دیدار را ایجاد ظرفیت‌های جدید و ارتباط نزدیک و موثرتر موسسه عالی پژوهش با معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی دانست و گفت: موسسه عالی پژوهش برپایه توانمندی‌ها و قابلیت‌هایی که دارد، می‌تواند در فرایند گفتمان‌سازی در عرصه رفاه و تامین‌اجتماعی همکاری موثر و کارسازی با معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی داشته باشد.

وی با اظهار خوشنودی از ورود مدیران جوان و کاربلد به ساختار مدیریتی سازمان تامین‌اجتماعی، تصریح کرد: تمرکز بر جوان کردن سیستم مدیریتی با هدف کارآمدتر کردن سیستم، اتفاقی است که در چند سال اخیر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های این حوزه شاهد آن هستیم و امیدواریم در دوره جدید مدیرتی معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی، شاهد آینده روشن‌تر و همکاری جدی‌تر با معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی باشیم.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/2vxkKI