امروز جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

حزب‌الله به‌دنبال تغییر معادلات سیاسی در لبنان نیست

شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان تاکید کرد، حزب‌ الله دنبال تغییر هیچ یک از معادلات ریاست‌ جمهوری و دولت لبنان نیست، بلکه تلاش واقعی ما بر تقویت همکاری در چارچوب این معادلات است تا سیاست‌های اقتصادی مناسب برای مقابله با چالش‌ها اتخاذ شود.

وی در دیدار با هیأت تحریریه روزنامه «البناء» لبنان که خبر آن روز چهارشنبه منتشر شد با اشاره به این که برخی تحریم‌های اعمال شده علیه حزب‌ الله را دلیل وضعیت بد لبنان می‌دانند، مردود دانست و افزود: حزب‌‌الله پس از بررسی عمیق دلیل این وضعیت، خودش را از عامل بحران نمی‌ داند بلکه این وضعیت ناشی از ساختار نامناسب اقتصادی و سیاسی است که با رها کردن بخش تولید بدون طرح و چشم‌انداز روشن در حرکت است.

معاون دبیر کل حزب‌الله در مورد لبنان و تحریم های آمریکا علیه حزب‌ الله نیز گفت : تصمیم بین‌ المللی مبتنی بر جلوگیری از سقوط لبنان است زیرا جهان به خطر حجم این سقوط به ویژه در ارتباط با موضوع پناهجویان سوری، تاثیر آن بر کشورهای اروپایی و بازگشت چالش تروریسم به لبنان واقف است .

** دو محور حاضر در منطقه

شیخ نعیم قاسم در ادامه با اشاره به تاریخ رویارویی‌ها میان محور مقاومت شامل ایران، سوریه، حزب‌الله، فلسطین، عراق و یمن و محور مقابل آن به فرماندهی آمریکا شامل رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس افزود : در این دو محور یکی از کشور و حقوق خود دفاع می‌کند و دیگری دنبال سلطه جویی، تجاوز و تحمیل دیکته‌هاست.

معاون دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: دولت سوریه پس از چند سال مقابله با چالش‌ها و خطرات موفق شد بار دیگر کنترل بیشتر مناطق را به دست بگیرد و روند بازگشت “پروژه دولت سوریه” را به عنوان تنها پروژه مطرح به تثبیت برساند و سایر طرح‌ها و نقشه های آمریکا را ناکام بگذارد به ویژه این که توانست توطئه تروریستی – تکفیری را شکست دهد.

** واشنگتن از جنگ ترسید

شیخ نعیم قاسم در بخش دیگری از سخنان خود به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران اشاره کرد و گفت: هر چند ایران خواهان جنگ نیست اما از جنگ به عنوان هزینه‌ای ضروری برای حمایت از حاکمیت خود هراس ندارد؛ واشنگتن خواستار جنگ بود اما هنگامی که توانایی، آمادگی و عزم ایران را دید، مشخص شد چقدر از جنگ می‌ترسد.

**تاثیر انتخابات امریکا بر تحولات منطقه

وی درخصوص عملیات پهپادی ارتش یمن علیه تأسیسات آرامکو هم تصریح کرد: این عملیات معادله بازدارندگی را تقویت کرد. معادله منطقه تا برگزاری انتخابات آمریکا راکد و شکنند خواهد بود به این معنی که جنگ یا تسویه‌ حساب‌های بزرگ رخ نمی دهد اما چه بسا شاهد برخی تسویه‌ها و راه‌حل‌های کوچک باشیم.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/M1rIzj