امروز شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

مشاهدات خبرنگاران از گستردگی ویرانه‌ها در تاسیسات نفتی آرامکو

تاسیسات نفتی «خریص » در شرق عربستان شنبه هفته گذشته با راکتهای شلیک شده از سوی پهپادهای یمنی مورد هدف قرار گرفت. مشاهدات خبرنگارانی که از این مکان دیدن کرده اند، از سطح گسترده خرابی و ویرانی در پالایشگاه و تاسیسات نفتی شرکت «آرامکو» حکایت می کند.

به گزارش فراسو، تارنمای «القدس العربی» در شماره امروز (شنبه) خود در این ارتباط نوشت: کارکنان آرامکو دیروز به خبرنگاران بازدید کننده توضیح دادند که آتش سوزی در پالایشگاه خریص پنج ساعت به طول انجامید.

بر اساس این گزارش، کارشناسان فنی مهندسی در هنگام بازدید خبرنگاران در حال ارزیابی خسارت وارد شده به دو برج فلزی بکار رفته برای حذف گاز مایع و سولفید هیدروژن از نفت بسر می بردند.

در همین رابطه « فهد عبدالکریم » یکی از مسئولان شرکت آرامکو گفت: در هنگام حمله پهپادها به آرامکو که باعث کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت عربستان و افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی شد، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر در این تاسیسات مشغول به کار بودند.

فهد  افزود: چهار حمله و انفجار روی داد و در اثر آن در نقاط مختلف تاسیسات آرامکو آتش سوزی شکل گرفت. این حمله هر چند هیچ کشته یا زخمی به همراه نداشت، اما خسارات مالی سنگینی از خود برجا گذاشت. یک تیم اضطراری برای بازسازی کارگاه و ازسرگیری فعالیت و تولید تاسیسات نفتی آرامکو در شرق عربستان به منطقه اعزام شده اند.

وی ادعا کرد که در ظرف کمتر از ۲۴ ساعت سی در صد کارگاه فعالیت خود را از سرگرفت و تا اواخر ماه جاری میلادی تولید به سطح قبل از حمله بازخواهد گشت .

مقامات سعودی مدعی شدند که در این حمله دستکم ۱۸ پهپاد و هفت موشک کروز مشارکت داشته‌اند.

آرامکو به رغم ابعاد گسترده ضرر و زیان های حاصله همچنان نسبت به ازسرگیری تولید نفت به طور کامل تا اواخر ماه جاری میلادی امیدوار است.

نیروهای مردمی یمن پس از مسلح شدن به پهپادهای نظامی، دومین مرحله از سیاست بازدارنده خود را آغاز کردند و طی آن در اواخر اردیبهشت امسال تاسیسات نفتی شهر «ینبع» در جنوب غرب عربستان در ساحل دریای سرخ در فاصله چند صد کیلومتری یمن و در ۲۶ مرداد سال جاری با ۱۰ پهپاد میدان و پالایشگاه نفتی  الشیبه شرکت ملی نفت عربستان آرامکو و بالاخره با ده پهپاد میدان های نفتی بقیق و خریص و پالایشگاه‌های آرامکو در استان الشرقیه عربستان را مورد هدف قرار دادند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/7hqav