امروز یکشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

اتاق تئاتر؛ وفادار به اصول نمایش و نقدمحور

تهیه‌کننده برنامه ویدیویی «اتاق تئاتر» خبرگزاری جمهوری اسلامی، مبنای تهیه این برنامه را وفاداری به اصول تئاتری و نگاه نقدمحور به هنرهای نمایشی خواند.

به گزارش فراسو، مهدی میرمحمدی تهیه کننده برنامه اتاق تئاتر چندرسانه ای خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در هجدهمین جشن انجمن منتقدان، نویسندگان، پژوهشگران خانه تئاتر مورد تقدیر قرار گرفت.

این برنامه از یک سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده است و توانسته در این مدت ۱۴ قسمت را تولید و در اختیار مخاطبان قرار دهد که در فضای مجازی نیز به سهولت قابلیت دسترسی دارد.

مهدی میرمحمدی که تجربه کار در رسانه‌های مکتوب را نیز در کارنامه فعالیت خود دارد در مورد طرح اتاق تئاتر به خبرنگار ایرنا، گفت: مطالبی که در نشریات کاغذی به رشته تحریر در می آوردیم گاه حتی به دست خود گروه های نمایشی نمی رسید و واضح بود که نمی توانند مخاطبان خود را پیدا کنند اما در خبرگزاری ایرنا با مطرح شدن موضوع ساخت ویدیو به این فکر کردم که می توانیم مجله ای ویدیویی برای تئاتر داشته باشیم.

وی افزود: اتاق تئاتر در ایرنا ۲۴ و بخش چندرسانه ای خبرگزاری جمهوری اسلامی متولد شد و اصل اول تهیه این برنامه وفاداری به اصول تئاتری قرار گرفت به این معنا که اگر بازیگر سینمایی به صحنه رفت برای گفت و گو به سراغش نرویم بلکه برنامه ای تئاتری داشته باشیم و مخاطبان ما اهالی این عرصه باشند.

وی با بیان اینکه برای این سیاست گذاری در نخستین گام نقد محور بودن را مورد نظر قرار دادیم تاکید کرد: ایده دوم در این برنامه مسئله تاریخ نگاری تئاتر بود زیرا ماهیت تئاتر اینگونه است که هر شب با آغاز اجرا نمایش جان می گیرد و پس از پایان، تمام می شود و هیچ فیلمی تصویر کاملی از یک نمایش نیست؛ به همین دلیل تاریخ نمایش از حوزه های سینما و ادبیات ضعیف تر است به عنوان مثال برای تقدیر از پیشکسوتان این عرصه تنها به عدد تولد و فوت اشاره می شود که گاها اشتباه هم هست زیرا به هر حال با فاصله چند دهه وقایع فراموش می شوند.

میرمحمدی خاطرنشان کرد: سیاست سوم در تحریریه اتاق تئاتر ابا نداشتن از پرداختن به کارهای جوانان بدون اسم و رسم است که حتی با زاویه نقد هم مورد توجه قرار می گیرند.

وی با تاکید بر اینکه انتخاب آثار بیشتر در تحریریه و به شکل جمعی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: به سراغ اجراهایی می رویم که در هر برهه زمانی بیش از اجرای دیگری مورد توجه جامعه تئاتری قرار دارد و حتی نمایش هایی در سالن های کوچک و با تماشاگر محدود که هنرمندی جوان و مستقل کارگردانی آن را برعهده داشته است نیز مورد نقد اتاق تئاتر قرار می گیرد.

میرمحمدی ادامه داد: در انجمن منتقدان، نویسندگان، پژوهشگران خانه تئاتر برای برنامه های تصویری جایزه ای را در نظر می گیرند که امسال در تقدیرنامه ای که به من داده شده آمده است که امسال به دلیل نامهربانی رسانه ملی با نمایش در این بخش از برنامه غیرتلویزیونی تقدیر شده است.

 

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/bkuuj