امروز سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

نرخ بیکاری مردان سوئدی از زنان این کشور جلو زد!

نرخ بیکاری دانمارک در پایین ترین سطح ۱۰ سال اخیر قرار گرفت.

به گزارش فراسو  به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ بیکاری دانمارک تا پایان ماه مارس در شرایطی به ۳.۷ درصد رسید که این نرخ از سال ۲۰۰۹ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

طی این مدت شمار بیکاران دانمارکی با ۶۰۰۰ نفر کاهش به ۱۰۳ هزار و ۹۰۰ نفر رسیده است.

متوسط نرخ بیکاری دانمارک در بازه زمانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۷۱ درصد بوده است که بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده طی این مدت مربوط به اوت سال ۲۰۱۰ با ۲۰ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به می ۲۰۰۸ با ۲.۴ درصد بوده است.

نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه اسکاندیناوی یعنی سوئد نیز کاهشی بوده است و نرخ بیکاری تا پایان ماه آوریل با ۰.۶ درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ۶.۲ درصد رسیده است.

کاهش نرخ بیکاری سوئد می‌تواند خبر خوبی برای دولت این کشور باشد که در هفته‌های اخیر به دلیل سقوط کم‌سابقه ارزش کرون در برابر دلار و یورو، شدیدا تحت انتقاد قرار گرفته است.

طی این مدت شمار افراد بیکار سوئدی با ۲۷ هزار نفر کاهش به ۳۳۹ هزار نفر رسیده است و این درحالی است که با افزایش ۹۳ هزار نفری شمار شاغلان، اکنون ۵ میلیون و ۱۳۰ هزار نفر در این کشور شاغل هستند.

نکته جالب درخصوص سوئد این است که درحال حاضر نرخ بیکاری زنان در این کشور از مردان پایین‌تر است به گونه‌ای که نرخ بیکاری برای زنان ۶ درصد و برای مردان ۶.۵ درصد به ثبت رسیده است!

در همین مدت نرخ مشارکت در بازار کار با ۰.۲ درصد کاهش به ۷۳ درصد رسیده است و نرخ اشتغال با ۰.۵ درصد افزایش در سطح ۶۸.۵ درصد قرار گرفته است.

متوسط نرخ بیکاری سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۵.۹۵ درصد بوده است که بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده طی این مدت مربوط به ژوئن سال ۱۹۹۷ با ۱۰.۵ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به ژوئیه ۱۹۸۹ با ۱.۳ درصد بوده است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/YM1KL