امروز پنج شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

تشکیل کمیته‌ای برای احصا کالا‌های دپو در بنادر و گمرکات

ارونقی گفت: کمیته‌ای برای احصا و رصد کالا‌های رسوبی در بنادر و گمرکات به ریاست وزارت اقتصاد و دارایی تشکیل می‌شود.

به گزارش فراسو؛ مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک با اشاره به پیشنهادات ترخیص کالا‌های اساسی از بنادر و گمرک به دولت گفت: پیشنهاداتی که از سوی گمرک برای کاهش رسوب کالا در گمرک و بنادر کشور به رئیس جمهور تقدیم شد که عبارت بود از اینکه کمیته‌ای برای احصا و رصد کالا‌های رسوب شده در بنادر و گمرکات به ریاست وزارت اقتصاد و دارایی تشکیل شود.

او افزود: یکی دیگر از پیشنهادات صدور مجوز‌های ثبت سفارش بعد از درخواست سیستمی از سوی صاحبان کالا بود تا ظرف هفت روز کاری این مجوز صادر شود.

معاون فنی گمرک گفت:صدور مجوز‌های قانونی از سوی مراجع ذی صلاحی که مجوز برای ترخیص کالا صادر می کنند ظرف هفت روز اداری، ترخیص کل کالا‌های اساسی که در بنادر و گمرکات دپو و رسوب کرده، همچنین ارتقا سامانه رسیدگی به ارزش کالا با استفاده از ظرفیت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی از دیگر پیشنهادات بود.

او ادامه داد: ترخیص اقلامی که در صف تخصیص ارز بانکی قرار دارند با اولویت کالا‌های اساسی و کالا‌هایی که مورد نیاز خطوط تولید هستند یکی از پیشنهاداتی بوده که کل پیشنهادات به صورت خلاصه به استحضار رئیس جمهور رسیده است و موافقت با آنها نیز اعلام شده است تاسازمان‌های مربوطه اقدامات لازم را مبذول کنند.

ارونقی عنوان کرد: اولین مورد این است که تمامی پیشنهادات وزرات اقتصاد و دارایی ارسال شد و تمام آن‌ها مورد پذیرش قرار گرفت و در صدد بررسی موضوع هستم تا راهکار‌های اجرایی احصا و نسبت به اجرای آن ها اقدام شود.

او گفت: در خصوص کالا‌هایی که به نحوی اجازه ترخیص نداشتند و هنوز در بنادر و گمرکات دپو شدند، ستاد هماهنگی اقتصادی مصوباتی را به گمرک ابلاغ کرد.

ارونقی با اشاره به دستگاه های مسئول در حوزه تجارت خارجی هم گفت: تمامی دستگاه هایی که به نحوی در صدور مجوزهای قانونی ذی صلاح هستند باید در مدت زمان مشخص به پرونده هایی که برای ترخیص کالا به گمرک می رسد، رسیدگی کنند.

معاون فنی و امور گمرکی تصریح کرد:قانون و آیین نامه اجرایی ماده ١٢ قانون گمرکی و قانون ٨ آیین نامه اجرای این موضوع را تاکید می کنند که تمامی دستگاه ها موظف هستند در زمان آزمایش کالاها، نتیجه را به اطلاع عموم برسانندکه درحال حاضر این موضوع رعایت نمی شود و تاکنون اجرایی نشده است.

لینک کوتاه خبر: http://farasoonews.ir/6xeayu